Jedenáctý ročník Signal Festivalu nabídne Praze 20 uměleckých instalací českých i zahraničních umělců
Do druhé dekády své existence vstupuje „světelný“ Signal Festival s řadou novinek. Jednou z nich je i nová vizuální identita, kterou pro letošní ročník vytvořila umělá inteligence.
Festival nabídne také největší galerijní zónu ve své historii, kde návštěvníci najdou sedm instalací českých i zahraničních umělců. Největší z nich dosahuje 25 metrů délky a přes 12 metrů šířky – představí ji španělské audiovizuální studio Playmodes v Hale 13 Holešovické tržnice.
Signal spolu s Muzeem města Prahy otevře dosud nepřístupné prostory na Florenci, ve kterých divadlo Laterna magika představí svůj projekt Labyrint principů, odkazující k nejdůležitějším technologickým a myšlenkovým milníkům své historie. Výdobytky technologie se projevují i v díle norsko-portugalského studia Entangled Others, jež promítne videa s mikroorganismy vygenerovanými umělou inteligencí.
Nebudou chybět ani videomappingy, které letos rozsvítí budovu Městské knihovny na Mariánském náměstí a kostel sv. Cyrila a Metoděje na Karlínském náměstí. Pro festival je vytvořil maďarský umělec András László Nagy a japonské studio Flightgraf. Na náměstí Republiky bude k vidění sochařská instalace českého umělce Jana Kalába.
Zahraniční hvězdou letošního ročníku je mexický umělec Rafael Lozano-Hemmer, jehož interaktivní dílo Thermal Drift na Lyčkově náměstí snímá prostřednictvím termokamer tělesnou teplotu návštěvníků, již převádí do velkoformátové projekce. „Rafael Lozano-Hemmer svá díla vystavoval třeba na Benátském bienále, v MoMA a Guggenheimově muzeu v New Yorku nebo ZKM v Karlsruhe. Za svou tvorbu získal také hlavní cenu na festivalu Ars Electronica nebo britskou cenu BAFTA. Mám proto opravdu velkou radost, že je součástí festivalu,“ řekl ředitel SignalFestivalu Martin Pošta.