Zápas o tělo i ducha: Komiksové dějiny Sokola jsou příběhem organizace pevně vrostlé do naší identity
Dějiny Sokola jsou dějinami našeho státu. Komiks Lví silou, vzletem sokolím ukazuje, jak se jednota od svého založení v roce 1862 promítala do dění nejen tělovýchovného, nýbrž i společenského, kulturního či politického. Velkorysou publikaci scenáristy Zdeňka Ležáka a kreslíře Michala Kociána vydává Argo.
Dovršení národního obrození, zásluha na vzniku a budování Československa, neodmyslitelná účast v legiích a několika vlnách odboje, vedoucí k perzekucím a zákazům – Sokol je už přes 160 let neodmyslitelně spojený se zásadními momenty naší historie. Sokol má i přesahy do architektury (prostřednictvím Národního divadla nebo stadiónu na Strahově), hudby (pro Sokola skládali například Janáček či Suk), jazyka (české tělocvičné názvosloví, které převzala i armáda, zavedl zakladatel jednoty Miroslav Tyrš) a dalších odvětví; sokolové také drželi významné funkce ve veřejném životě, sokoloval ostatně i prezident Masaryk. Stejně jako Sokol se také komiks o něm od „pouhého“ tužení těla vzpíná ke vznešeným ideálům a hodnotám, které přestály tlak totalitních režimů.
„Se Sokolem mě spojuje vlastenecké smýšlení,“ potvrzuje scenárista a šéfredaktor časopisu ABC Zdeněk Ležák, který s Michalem Kociánem vytvořil podobným étosem prodchnuté komiksové knihy Stopa legionáře, Tři králové, Anthropoid aneb Zabili jsme Heydricha a další.
Komiks vyprávějí sokolové Ema a Jakub. Hutná kombinace textu a ilustrací předává úsporně a přehledně maximum informací v širokých souvislostech, díky dialogické formě však kniha nepůsobí jako učebnice a plyne s chytlavým spádem.
„Do scénáře vstupovali garanti Sokola, Lukáš Křemen ze Vzdělavatelského odboru a Michal Burian, ředitel muzejních sbírek Vojenského historického ústavu. Dodávali mi podklady pro rešerše a zpětně komentovali hotový scénář i nakreslené strany. To z psaní, jak jsem zvyklý, udělalo sérii konzultací a práce na knize se výrazně protáhla,“ říká Ležák. Unikátní komiks Lví silou, vzletem sokolím tedy nevychází ke 160. výročí založení Sokola a kulatým výročím narození zakladatelů Fügnera a Tyrše, nýbrž u příležitosti XVII. všesokolského sletu, který se koná na přelomu června a července.