Variace 2024 uvedou tři filmové události, Česká filharmonie představí program pro Carnegie Hall
Ve dnech 22. a 23. listopadu proběhne v Karlových Varech čtvrtý ročník projektu Variace, který společně pořádají Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary a Česká filharmonie. Pro letošní ročník je připraven exkluzívní program, tvořený mimořádnými filmovými projekcemi a koncerty v podání prvního českého orchestru, letos nově v ikonických karlovarských prostorech – Velkém sále hotelu Thermal a Císařských lázních. Vstupenky na koncerty jsou v předprodeji, bližší informace najdete na stránkách variace.kviff.com.
Programové oddělení MFF Karlovy Vary získalo pro Variace tři mimořádné snímky, které v letošním roce provázel velký ohlas na mezinárodních filmových festivalech. Vedlejší pokoj legendárního španělského režiséra Pedra Almodóvara si odnesl Zlatého lva z benátského festivalu, komediální road movie Jesseho Eisenberga A Real Pain bylo hitem festivalu Sundance a snímek Ptáče představila režiséra Andrea Arnoldová v hlavní soutěži filmového festivalu v Cannes. Nyní je budou moci vidět exkluzivně i diváci Variací. „Každý ze tří vybraných filmů představuje barvitý svět sám o sobě, přesto jejich renomovaní tvůrci upírají pozornost stejným směrem – ke vztahům mezi lidmi, které zobrazují s upřímnou naléhavostí a vědomím, že jsou tou nejautentičtější hodnotou v komplikovaném a často matoucím světě,” říká umělecký ředitel MFF KV Karel Och.
V sobotu 23.11. v 11 hodin zahájí filmovou část Variací v Císařských lázních snímek Ptáče (Bird). Andrea Arnoldová se už téměř dvě dekády drží na vrcholu žebříčků současných evropských filmařek. Nemohou za to její iniciály, ale nezapomenutelné filmy jako Fish Tank či American Honey. Letos se po osmi letech vrátila na výsluní francouzské riviéry, aby v hlavní soutěži canneského festivalu uvedla svůj nejnovější snímek Ptáče. Neobvyklý příběh o předčasném dospívání v severním Kentu zachycuje drsnou poetiku ulice, zjemněnou něžnými doteky magického realismu. Nadupaný soundtrack v čele s nezvyklým využitím písně Yellow britské skupiny Coldplay i brilantní herecké výkony Franze Rogowského a Barryho Keoghana jej povyšují do stavu nakažlivé euforie se stejnou lehkostí, s jakou ptáci míří k nebesům.
Od 15 hodin bude na programu Vedlejší pokoj. Po třiadvaceti pamětihodných filmech, kterými vepsal do historie španělské kinematografie ojediněle strhující kapitolu, se čerstvý pětasedmdesátník Pedro Almodóvar vydal na první anglicky mluvené celovečerní dobrodružství. V elegantní kontemplaci opět dokazuje, že filigránsky vybroušený styl s úchvatnými a barevně podmanivými kompozicemi se nevylučuje s emocionálně hlubokou konfrontací tváři v tvář “věcem života”. Takový je příběh spisovatelky Ingrid (Julianne Mooreová) a válečné zpravodajky Marthy (Tilda Swintonová), dávných kolegyň, jejichž přátelství se po letech znovu rozvibruje kolem kuriózního přání vážně nemocné Marthy. Porota letošního benátského festivalu ocenila Vedlejší pokoj Zlatým lvem.
V sobotu od 19 hodin pak promítnou Variace film A Real Pain. Jeden z nejzajímavějších herců své generace Jesse Eisenberg (Sociální síť nebo Sépie a velryba), v tomto případě i autor scénáře a režisér, sám sebe obsadil do role mírně neurotického Newyorčana Davida, který vyráží spolu s upovídaným a rtuťovitým bratrancem Benjim (Kieran Culkin, nezdárný floutek Roman Roy z kultovního seriálu Boj o moc) do dalekého Polska. Právě odtud jejich babička, přeživší holocaustu před desítkami let odjela, aby za oceánem začala znovu. Dobrat se nových začátků je odhodlán i David, jehož pouto s Benjim už není tak pevné jako kdysi. Břitká komediální road movie opírající se o brilantní scénář a excelentní herecké výkony patřila k diváckým hitům letošního festivalu Sundance. Všechny filmy budou uvedeny v angličtině s českými titulky. Vstupenky na filmová představení bude možné zakoupit na pokladně v Císařských lázních nebo v předprodeji.
Hudební program poprvé v Thermalu
Velký sál hotelu Thermal bude pro tuto příležitost speciálně upraven jako koncertní síň. Posluchači budou mít výjimečnou možnost slyšet stěžejní díla významných českých skladatelů Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka a Bedřicha Smetany, tak, jak je Česká filharmonie nastudovala pro své prosincové hostování v Carnegie Hall v New Yorku pod vedením svého šéfdirigenta a hudebního ředitele Semjona Byčkova. V pátek 22. listopadu od 19 hodin je na programu ve Velkém sále hotelu Thermal Dvořákův Koncert pro housle a orchestr a moll se sólistou, koncertním mistrem České filharmonie Janem Mráčkem, a fenomenální Janáčkův opus, Glagolská mše, kantáta pro sóla, smíšený sbor a varhany na staroslověnský text. Pěvecká sóla přednesou Ljubov Petrova, Lucie Hilscherová, Aleš Briscein, David Leigh. Na varhany zahraje Daniela Valtová Kosinová, Pražský filharmonický sbor řídí sbormistr Lukáš Vasilek.
V sobotu 23. listopadu ve 20 hodin zazní ve Velkém sále hotelu Thermal Koncert pro klavír a orchestr g moll Antonína Dvořáka se sólistou Ivem Kahánkem a další zásadní dílo české hudby, Má vlast Bedřicha Smetany. Na koncertě budou uvedeny první tři symfonické básně z tohoto cyklu.
V pátek 22. listopadu od 19 hodin je na programu ve Velkém sále hotelu Thermal Dvořákův Koncert pro housle a orchestr a moll se sólistou, koncertním mistrem České filharmonie Janem Mráčkem, a fenomenální Janáčkův opus, Glagolská mše, kantáta pro sóla, smíšený sbor a varhany na staroslověnský text. Pěvecká sóla přednesou Ljubov Petrova, Lucie Hilscherová, Aleš Briscein, David Leigh. Na varhany zahraje Daniela Valtová Kosinová, Pražský filharmonický sbor řídí sbormistr Lukáš Vasilek. V sobotu 23. listopadu ve 20 hodin zazní ve Velkém sále hotelu Thermal Koncert pro klavír a orchestr g moll Antonína Dvořáka se sólistou Ivem Kahánkem a další zásadní dílo české hudby, Má vlast Bedřicha Smetany. Na koncertě budou uvedeny první tři symfonické básně z tohoto cyklu.
Připraveny jsou rovněž dva koncerty pro veřejnost zdarma, které se vždy těší velkému zájmu posluchačů. V pátek 22. listopadu v 17 hodin se uskuteční koncert Mysliveček, Mozart ve Sparkasse, na němž zahraje Dechové okteto složené z členů České filharmonie a Karlovarského symfonického orchestru pod uměleckým vedením Ondřeje Vrabce. Koncertu bude od 16.30 předcházet živé vysílání pořadu Akcent ČRo Vltava. Moderátor Saša Michailidis a hosté budou za účasti publika besedovat na téma: Klasická hudba a film. V sobotu 23. listopadu od 14.30 hodin zahraje na Vřídelní kolonádě Komorní orchestr tvořený členy České filharmonie a Karlovarského symfonického orchestru pod uměleckým vedením Ireny Jakubcové skladby Tomasa Albinoniho a Antonína Dvořáka. Sólo bude mít Stanislav Masaryk.
Návštěvu Variací je možné si zpestřit také zhlédnutím výstavy fotografií Stars by Tono Stano, která je celoročně přístupná v budově Sparkasse na Divadelním náměstí.