Před pěti lety zemřel Král Šumavy, před sto lety se narodil, poctou mu je nový film
Před pěti lety, v listopadu 2019, zemřel v Chicagu nepolapitelný démon šumavských lesů, převaděč Josef Hasil přezdívaný jako Král Šumavy. Filmoví tvůrci mu vzdávají hold celovečerním dokumentem, natáčení s ním stihli v Americe těsně před jeho smrtí. Koprodukční snímek o skromném muži, který by se letos dožil 100 let a jenž do české historie vstoupil jako hrdina, ač se za něj sám nepovažoval, režíroval oceňovaný Ir Kris Kelly, mj. držitel BAFTA nebo Emmy. Toho pro spolupráci na filmu oslovil producent Vratislav Šlajer. Strhující a skutečný příběh Josefa Hasila vstupuje do kin 28. listopadu pod názvem Králové Šumavy, distributorem je Artcam.
„Pocházím z Belfastu, kde máme historicky a dlouhodobě problémy, nyní s Brexitem, v minulosti s násilím, konflikty a válkou, přičemž vše se týká a týkalo hranic. Můj nejoblíbenější film o Belfastu se jmenuje Hunger (Hlad) a režíroval ho Steve McQueen, který je Brit. Je to upřímná výpověď, líbí se mi právě ta perspektiva zvnějšku, že režisér není z naší země. Někdy je potřeba zkrátka pohled zvenčí – a takto jsem ke Králům Šumavy přistupoval. Aspekty hranic a jejich významu jsou pro mě velmi důležité a jsou mi blízké. Jako rodák z Belfastu se identifikuji se Severním Irskem, a to je občas velmi obtížná pozice,“říká režisér Kris Kelly, který je také zkušeným výtvarníkem, animátorem a specialistou na vizuální efekty.
Tajemný hrdina hlubokých šumavských lesů Josef Hasil se narodil 8. února 1924 a pomohl z komunistického Československa na Západ desítkám lidí včetně matek s dětmi, které dokázal převést skrz močály až do Německa. Snímek Králové Šumavy představuje jeho skutečný příběh, hold ale vzdává i jeho blízkým, kteří museli kvůli jeho činnosti mnoho obětovat a projevit neuvěřitelnou dávku statečnosti. Podle filmařů bylo pro Hasila v první řadě důležité, jak převést lidi bezpečně přes hranice. Nešlo o nějaká hrdinská gesta či obrovské strategie, ale v tom podle nich tkví ten lidský aspekt a také ohromná síla. Právě proto tvůrci pojmenovali film Králové Šumavy – na počest mnoha hrdinům, mnoha lidem. Přesto, že Hasil je oným „králem“ v čele po většinu času. „Coby člověka z jiné země mě nejvíce šokovalo, co všechno musela zažít Hasilova rodina včetně věznění. I když moje země má také komplikovanou minulost, bylo to pro mě šokující. Začal jsem si postupně uvědomovat, kdo jsou opravdoví hrdinové, odkud se bere statečnost a hrdinství. To byla ta vzrušující filmařská cesta,“dodává Kris Kelly.
Pro režiséra bylo také velmi podstatné setkání s paní Vlastou, která ve filmu představuje jednu z těch, které Hasil bezpečně převedl přes hranice z komunistického Československa do Německa, a zachránil jim tak život. Když se s ní setkal, jako by oba sdíleli podobné zkušenosti. Ona původně z Československa, on ze Severního Irska. Vnímala ho jako někoho, kdo do určité míry vlastně zažil něco podobného – protiprávní jednání, náhlou změnu politické situace. A právě tuto vzájemnou důvěru otiskl Režisér Kelly do filmu. „Josef Hasilrozhodně nechtěl být viděn jako hrdina, což mi bylo sympatické. Nechtěl být zaznamenán jako někdo speciální. A to se týká i Vlasty – oba si ve filmu kladou otázku, co je vlastně hrdinství, co to v praxi znamená. Zároveň ale s natáčením souhlasili a s účinkováním ve filmu neměli žádný problém. Jen nechtěli své zásluhy a zkušenosti nijak zveličovat. Byli a jsou to zkrátka velmi upřímní, skromní a krásní lidé. A takový byl i sám Hasil. Říkal jsem si pocitově – to by byl mohl být můj příbuzný, někdo, koho znám. A doufám, že to bude znát i z filmu,“říká režisér Kris Kelly.
Kris Kelly byl během natáčení za Josefem Hasilem v Chicagu, kde se Hasil usadil a žil do své smrti v roce 2019, za Vlastou v Kanadě v Hamiltonu, kde se setkal i s její dcerou, a pak samozřejmě na Šumavě, kde se točilo s Hasilovými příbuznými. Cesty po Čechách a poznání místních obyvatel byly stěžejní pro autenticitu snímku. Rozhodnutí zvolit animaci pro vyprávění příběhu Hasila přišlo i z důvodu, že samotný režisér animaci často vnímá tak, že může některé situace a scény vystihnout lépe, než živý herec či postava. Zároveň čerpal ze svých předchozích projektů, kdy například natáčel o alkoholicích, dětech bez rodičů nebo o domácím násilí, což jsou také velmi citlivá témata. Animace mu tak pomohla udržet některé postavy a situace v anonymitě, vyznívá podle něj křehčeji a je vhodná pro vyprávění děje. Míru využití animace a kombinace s živě natočenými scénami tvůrci detailně po celou dobu řešili také se střihačkou Annou Ryndovou.
Autorem hudby k filmu je slavný Dj David Holmes, jenž stojí za hudbou k takovým snímkům, jako jsou například Zakázané ovoce, Dannyho parťáci nebo Přeber si to. Rodáka z Belfastu Holmese znal Kelly osobně a navíc to byl právě on, kdo dělal shodou okolností soundtrack ke Kellyho oblíbenému filmu Hunger. Spolupracovali spolu už tak na více filmech a Holmes, který je také velmi aktivní v politice, se hned o téma snímku Králové Šumavy zajímal. Motiv snu o svobodě bez hranic ho zaujal natolik, že spolupráci na filmu hned odsouhlasil. Sám Kris Kelly má k českému publiku blízko skrze svůj vztah k dílu Jana Švankmajera a jeho nejoblíbenějším českým filmem je shodou okolností snímek stejného producenta Vratislava Šlajera Pouta – ten Kelly dobře zná a viděl ho mnohokrát. Také ho zaujal fakt, že ho natáčel stejný kameraman, Jan Kačer, který stál i za kamerou Králů Šumavy.
Producentem Králů Šumavy je Bionaut, koproducentem animační a VFX studio Enter Yes. Film vznikl za podpory Státního fondu kinematografie, Northern Ireland Screen, Invest Northern Ireland a Kreativní Evropa MEDIA.