Dlouhé pásmo krátkých filmů. Festival francouzského filmu zve na svůj každoroční highlight
Večer krátkých filmů patří mezi vrcholy každého ročníku Festivalu francouzského filmu. Akce koncipovaná ve spolupráci s organizací Unifrance letos uvede osm krátkometrážních snímků. Půltřetihodinové pásmo s pauzou proběhne v úterý 26. listopadu v pražském kině Světozor a ve středu 27. listopadu o ulici výš v sále Kino 35. Obou příležitostí se zúčastní režisérka Sévérine Werba a režisér Patrice Joseph Blanc. Z dlouhometrážních titulů doporučujeme například Odyseu o oceánografovi Cousteauovi nebo klasiku Nelly a pan Arnaud s přenádhernou Emmanuelle Béart.
Sévérine Werba v rámci Večera krátkých filmů představí svůj snímek Lež jako věž. Čtrnáctiletá Nelly v něm lže svému otci, který po ní pořád chce, aby se za něj přimluvila u jeho bývalé manželky. Nedokáže na ni zapomenout, ale ani se s ní setkat tváří v tvář. Nelly mu chce v jeho trápení ulehčit a tak přichází s bláznivým slibem: její matka za nimi přijede na víkend. Patrice Joseph Blanc pak uvede o animovaný kraťas Anthéor. Jeho hrdinka Anna přijíždí s kufrem v ruce do malebné vesničky na Azurovém pobřeží. Provází ji podivný pocit prázdnoty. Krajina, kterou projíždí, se pro ni stane útočištěm, kde se snad dokáže vzpamatovat z prožité ztráty, a novým začátkem jejího dalšího života.
Mezi další krátké tituly patří bazénová homosexuální romance V tónech chlóru o milostném vzplanutí nerovného páru v luxusní vile nebo Robespierre o muži, který se po letech vrací do Paříže, toulá se ulicemi, hledá spřízněnou duši, ale propadá tísni. Představitel hlavní role Benjamin Siksou letos získal Cenu Unifrance za herecký výkon. Césarova věc je o malém šermíři, jehož sestra se stane obětí sexuálního násilí, 43 stupňů bublá v domě rozpáleném slunečními paprsky, kde se pět přátel živí lízátky a horkou kávou, animovaná GiGi nám s humorem odvypráví příběh své proměny z utrápené malé mořské víly v dnešní spokojenou ženu a bojácná dospívající dívka Ūla se skrze neočekávané dobrodružství během plaveckého výcviku posune dál a naučí se vnímat své tělo novým pohledem.
Blok filmů věnovaný Pierru Nineyovi, jednomu z nejvýraznějších hereckých talentů současné francouzské kinematografie, jenž byl na festivalu k vidění třeba jako titulní hrdina filmu Hrabě Monte Christo, pokračuje v pondělí 25. listopadu snímkem Odysea. Niney v něm ztvárnil syna slavného oceánografa Jacquese-Yvese Cousteaua, Philipa. Zdánlivé idylické rodinné soužití naruší Jacquesova touha po dobrodružství a dobývání nesmírného prostoru pod vodní hladinou. Pro ni je ochoten obětovat vše, i vztah s citlivým Philippem. Roky poté spojuje oba muže láska k oceánům. Otec je však touží dobývat, syn chránit.
A další pocta, tentokrát klasikovi Claudu Sautetovi, v úterý 26. listopadu nabízí film Nelly a pan Arnaud z roku 1995. Nelly je krásná mladá Pařížanka – taky že ji vynikajícím způsobem ztvárnila krásná mladá Emmanuelle Béart. Nelly má finanční i milostné problémy. Chystá se rozvést, když potkává starého pana Arnauda. Bývalý obchodník odešel na odpočinek a poklidný život v důchodu ho nudí. V minulosti vydělal velké peníze a teď by se rád vypořádal s temnou minulostí. Nabídne Nelly, aby pro něj pracovala. Postupně mezi nimi vzniká znepokojivé spojenectví i křehké pouto... Snímek získal dvě ceny César, za režii a za herecký výkon Michela Serraulta v druhé titulní roli.
A v pondělí 25. listopadu večer začíná Festival francouzského filmu v Brně – konkrétně v Kině Art, a ničím jiným než životopisným počinem Aznavour, pod jehož vizuálem se celý letošní ročník přehlídky koná.