Magnesia Litera 2014: V nominacích spolu soupeří otec a syn i další známá jména mediálního světa
Na letošních nominacích na nejznámější českou literární cenu Magnesia Litera, které byly zveřejněny právě dnes, je na první pohled zvláštní jedna drobnost: třináctý ročník je plný osobností světa médií a knižních nakladatelství.
Tak třeba rodinná dvojice z nejsledovanější kategorie Litera za prózu: redaktor literárního měsíčníku HostJan Němec bude se svým formálně zajímavým románem o fotografu Františku Drtikolovi Dějiny světla soutěžit s otcem, někdejším dlouholetým ředitelem Českého rozhlasu Brno Ludvíkem Němcem a jeho souborem čtyř povídek a jednoho dialogu Láska na cizím hrobě.
Už v populární anketě Kniha roku Lidových novin 2013 pak bodovala kniha ředitele Nakladatelství Academia Jiřího PadevětaPrůvodce protektorátní Prahou, nominovaná na Literu za literaturu faktu; v „lidovém“ žebříčku Lidovek skončila na 5.–8. místě. Hlasující v oné anketě ocenili i prózu Emila Hakla Skutečná událost (2. místo), za niž může oblíbený prozaik, publicista a někdejší redaktor ženských časopisů (!) 8. dubna získat i Literu za prózu. Naopak opomenuti v nominacích zůstali básníci v Knize roku 2013 vyzdvihovaní – vítěz Bohdan Chlíbec a jeho Zimní dvůr, nedávno zemřelý Zbyněk Hejda nebo Petr Borkovec a jeho Milostné básně – i dvě ceněné prózy z per mladých žen, Zázemí Jany Šrámkové a debut dnes již bývalé literární redaktorky Českého rozhlasu Vltava Ivany Myškové Nícení.
Dalším mužem z mediální branže je v nominacích na Literu za poezii Adam Borzič, který je druhým rokem šéfredaktorem literárního obtýdeníku Tvar. Také kurátor, publicista a konzultant grafického Studia Najbrt Michal Nanoru (někdejší šéfredaktor vizionářských popkulturních magazínů Živel a Hype, aktuálně podepsaný třeba pod výstavou momentek v Rudolfinu Only The Good Ones), který spolu s kolegyní Martinou Overstreet, šéfredaktorkou celostátního školního časopisu RedWay, sestavil publikaci o dějinách českého skateboardingu Prkýnka na maso jsme uřízli, nominovanou na Literu za nakladatelský čin. Objevem roku se pak může stát díky své knize Tichý dech (Zápisky českého lékaře z Afriky a Haiti) třeba i chirurg a „lékař bez hranic“ Jan Trachta, jinak též sloupkař týdeníku Respekt.
Nominovaní se představí na čtyřech autorských čteních, která se konají každou středu od 12. března do 2. dubna v Knihovně Václava Havla v pražské Galerii Montmartre. V krátkých medailoncích přiblíží autory jako obyčejně i Česká televize. Do letošního ročníku Magnesie Litery pořadatelům přišlo rekordních 349 přihlášek, o 24 více než loni. Z nominací vyberou odborné poroty vítěze, jejichž jména se dozvíme 8. dubna v přímém přenosu ČT.
NOMINACE:
Litera za prózu
Ivan Binar: Jen šmouha po nebi (Torst)
Emil Hakl: Skutečná událost (Argo)
Jan Němec: Dějiny světla (Host)
Ludvík Němec: Láska na cizím hrobě (Druhé město)
Jaroslav Rudiš: Národní třída (Labyrint)
Anna Zonová: Lorenz, zrady (Větrné mlýny)
Litera za poezii
Adam Borzič: Počasí v Evropě (Malvern)
Daniel Hradecký: 64 (Perplex)
Kateřina Rudčenková: Chůze po dunách (fra)
Litera za knihu pro děti a mládež
Ondřej Buddeus, David Böhm: Hlava v hlavě (Labyrint)
Eva Papoušková: Kosprd a Telecí (Albatros)
Eva Prchalová: Cesta svatým Vít-ahem (Meander)
Litera za literaturu faktu
Milena Lenderová: Dcera národa? (Paseka)
Ivan Mrázek: Drahé kameny starověkých civilizací (Masarykova univerzita)
Jiří Padevět: Průvodce protektorátní Prahou (Academia)
Litera za nakladatelský čin
Edice Fototorst (Torst)
Martina Overstreet, Michal Nanoru: Prkýnka na maso jsme uřízli (Yinachi)
Velké dějiny zemí Koruny české (Paseka)
Litera za překladovou knihu
Sergio Álvarez: 35 mrtvých (ze španělštiny přeložila Lada Hazaiová, Host)
Péter Esterházy: Harmonia caelestis (z maďarštiny přeložil Robert Svoboda, Academia)
Jen Lien-kche: Čtyři knihy (z čínštiny přeložila Zuzana Li, Verzone)
DILIA Litera pro objev roku
Jan Trachta: Tichý dech (Paseka)
Tomáš Zahrádka: Dědeček (Meander)
Jonáš Zbořil: Podolí (Host)