Hřebejkova Učitelka: O strachu a ohýbání hřbetu
Úspěšnou premiéru má za sebou snímek Učitelka, novinka dvojice Jan Hřebejk a Petr Jarchovský se na karlovarském festivalu uchází o hlavní cenu. Do kin pak snímek natočený na Slovensku, s převahou slovenských herců a ve slovenštině, dorazí už 21. července.
Scénář vznikal vlastně celých pětatřicet let, tedy od doby, kdy se události, jimiž je film inspirovaný, odehrály. „Ty situace jsem zažil, když jsem chodil do 6. a 7. třídy, moji rodiče řešili stejné problémy jako hrdinové filmu,“ vysvětlil Petr Jarchovský. A oč jde? V 80. letech nastoupí na školu nová učitelka; zdánlivě laskavá žena manipuluje prostřednictvím svých žáků jejich rodiči za účelem osobního obohacení. A protože většina rodičů nechce svým dětem zkazit prospěch a tedy i budoucnost, snaží se učitelce vyhovět. Najdou se ale i tací, kteří si to nechtějí nechat líbit.
„Je to takové Pupendo s příběhem,“ charakterizoval film Hřebejk, téma strachu zachycené ve filmu vnímá jako nadčasové. A producentka Kateřina Ondřejková ho doplnila: „I dnes jsme často v pokušení pro malou výhodu ohnout hřbet.“ Podobně jako například ve filmu Musíme si pomáhat nebyl hlavním tématem holocaust a nacismus, tak se tady nehraje o komunismu, ale o lidské důstojnosti, oportunismu a strachu. Stylem vyprávění a strukturou pak snímek může evokovat soudní drama.