Válka na Ukrajině online: Nejnovější zprávy, fotografie a komentáře
To, co viselo v několika dnech ve vzduchu je nyní jasné. Vladimir Putin vyslal na svobodnou a nezávislou Ukrajinu své vojáky. Ve čtvrtek 24. února ráno začaly ruské jednotky ostřelovat velká ukrajinská města. Konflikt si již vyžádal lidské životy a raněné na obou stranách. Politici v Česku i dalších zemích akt agrese jednomyslně odsoudili. Londýn, EU i NATO uvalují na Rusko rozsáhlé sankce. Válku na Ukrajině sledujeme online.
POLICISTKA ZE LVOVA VZKAZUJE: JSME ODHODLANÍ SE UBRÁNIT
Oksana je policejní důstojnice ve Lvově na západě Ukrajiny. Poté, co dnes bylo okolí Lvova směrem k Polsku cílem ruského ostřelování a bylo hlášeno víc něž třicet mrtvých, zavolala jsem jí, zda je v pořádku.
Byla naprosto vysílená: “Je to paradox. Včera poprvé od začátku války jsem přišla domů před půlnocí. Těšila jsem se, že se konečně dospím… ale povolali mě do služby kvůli poplachům, které byly tentokrát vyhodnoceny jako velmi vážné. Bohužel se to potvrdilo.”
Říká, že doufali, že až na západ se válka nedostane, přesto jsou na ni připraveni - což jsem koneckonců viděla na vlastní oči.
“Jsme odhodlaní se ubránit,” pokračuje a pak mi pošle fotku desítek balíků s léky a humanitární pomocí, které právě nakládá do sanitky, již její policejní oddělení koupilo od Poláků za část peněz, co jim přišly ze zahraničí jako pomoc od dárců.
O deset minut později mi napsala zprávu, že sanitka vyjela do Mariupolu. Všichni věří, že tam i přes ruské obklíčení a palbu nejen v pořádku dojede a doručí nezbytnou pomoc, ale také že se vrátí plná zachráněných lidí.
“Jsem nesmírně unavená, ale rozhodnutá všechno zvládnout. My všichni. Vaše pomoc pro nás hrozně moc znamená, děkujeme,” vzkazuje Oksana.
Než si znovu vypne telefon, pošle mi ještě fotku přáníčka, které jim spolu s léky přišlo z Německa. Je na něm Picassova holubice míru.
UKRAJINA MÁ DOST ZÁKLADNÍCH POTRAVIN I PLYNU, UVEDL PREMIÉR ŠMYHAL
Správa Kyjeva dnes oznámila, že dala stranou dvoutýdenní rezervu potravin pro případ, že se město ocitne pod ruskou blokádou. Premiér Denys Šmyhal už předtím řekl, že má Ukrajina v současné době dostatek základních potravin pro několik příštích měsíců a že zásoby plynu představují zhruba třetinu její roční spotřeby. Ukrajinská vláda ale omezí či zakáže vývoz některých zemědělských komodit, uvedla agentura Bloomberg. Ukrajina bude dále dovážet plyn z unijních zemí.
Zákaz či omezení vývozu by se měly týkat pšenice, pohanky, masa, oleje či cukru. Šmyhal řekl, že dosavadní zásoby potravin jsou dostatečné na příštích několik měsíců, ale je třeba myslet na budoucnost. "Vláda připravuje plán podpory při setí plodin, které by mělo brzo začít tam, kde je to možné," řekl.
Šmyhal uvedl, že od začátku března jeho země dostala zhruba 40.000 tun humanitární pomoci.
FIALA: S NÁSLEDKY KONFLIKTU NA UKRAJINĚ SE ČR BUDE VYROVNÁVAT MĚSÍCE, MOŽNÁ ROKY
S následky války na Ukrajině atakované Ruskem se Česko bude podle premiéra Petra Fialy (ODS) potýkat měsíce, možná roky. O život se Češi bát nemusejí vzhledem k tomu, že je stát součástí Evropské unie a Severoatlantické aliance, čelí ale zdražování a uprchlické vlně, řekl Fiala v dnešním diskusním pořadu CNN Prima News. Zdražování různých komodit nazval po ruském prezidentovi Putinovy ceny. Uprchlická vlna, která dosud do Česka přivedla na 200.000 uprchlíků, většinou žen a dětí, je největší po druhé světové válce, poznamenal.
"České republice nehrozí nebezpečí, které by nás ohrožovalo na životech, protože jsme součástí NATO a EU, bát se nemusíme," uvedl s tím, že konflikt má na Česko přímé i nepřímé dopady, zdražuje se, a Česko čelí "neuvěřitelné uprchlické vlně". "To jsou věci, se kterými se musíme vyrovnávat, pocítíme to všichni, budeme se s tím vyrovnávat příští měsíce, možná roky," uvedl. Zdražování je podle něj přímým dopadem politiky Ruska, Česko tak bude ve spolupráci s Evropskou unií hledat nový energetický mix. Zmínil, že ruský plyn tvoří v české energetice méně podstatných osm procent, do budoucna je ale třeba, aby i toto procento klesalo. Ruská ropa tvoří zhruba polovinu české spotřeby. Je podle něj třeba chovat se racionálně.
"Musíme působit morálně, ale také postupovat v jednotlivých krocích, země musejí ale žít dál," uvedl premiér. Evropa podle něj musí držet všechny sankce, které na Rusko uvalila, a neustoupit.
CHEMICKÉ ZBRANĚ JAKO POSLEDNÍ KAPKA? POLSKÝ PREZIDENT UPOZORŇUJE, ŽE V TOMTO PŘÍPADĚ BY NATO MUSELO REAGOVAT
Pokud by Rusko na Ukrajině použilo chemické zbraně, znamenalo by to změnu situace a NATO by se muselo vážně zamyslet, jak odpovědět. Řekl to dnes polský prezident Andrzej Duda v rozhovoru s britskou televizí BBC. Na otázku, zda by použití chemických zbraní ruským prezidentem Vladimirem Putinem znamenalo pro NATO červenou čáru, po jejímž překročení by se NATO muselo zapojit, Duda řekl: "Pokud použije jakékoli zbraně hromadného ničení, bude to znamenat změnu hry v celé záležitosti."
Severoatlantická aliance dosud odmítá přímo se zapojit do konfliktu v obavě z jeho rozšíření. Ukrajina přitom volá mimo jiné po tom, aby aliance dohlížela na bezpečnost ukrajinského vzdušného prostoru. "Jistěže Severoatlantická aliance a její lídři v čele se Spojenými státy si budou muset sednout za stůl a budou muset opravdu vážně popřemýšlet nad tím, co dělat, protože pak to začne být nebezpečné," řekl Duda k případnému nasazení zbraní hromadného ničení.
GUBERNÁTOR: PŘI ÚTOKU NA UKRAJINSKOU ZÁKLADNU U POLSKA ZAHYNULO 35 LIDÍ
Při ruském raketovém útoku na vojenskou základnu ve městě Javoriv, které se nachází jen zhruba dvacet kilometrů od polských hranic a 50 kilometrů od centra Lvova, dnes zahynulo nejméně 35 lidí. Dalších 134 lidí utrpělo zranění. S odkazem na gubernátora Lvovské oblasti Maksyma Kozyckého o tom informovala agentura Reuters. Tato část Ukrajiny zatím zůstávala vojenského konfliktu do velké míry ušetřena, do Lvova a okolí se uchýlila část Ukrajinců prchající před konfliktem.
Svědek agentuře Reuters sdělil, že ze směru od vojenské základny vyjelo 19 sanitek se sirénami. Lvovský gubernátor uvedl, že ruské jednotky vypálily na středisko třicet raket.
RUSOVÉ ÚTOČÍ NEDALEKO POLSKÉ HRANICE. VE LVOVĚ BYLY SLYŠET VÝBUCHY
Ve Lvovu, který se nachází v západní části Ukrajiny nedaleko polských hranic, a v jeho okolí byly dnes ráno slyšet výbuchy. Podle prvních informací ukrajinských médií se město stalo terčem ruských raket. Armádní velitelství ve Lvově uvedlo, že cílem raket byla vojenská základna ve městě Javoriv, které se nachází jen zhruba 20 kilometrů od polských hranic.
Výbuchy ve Lvově a okolí, kam se uchýlila část Ukrajinců prchající před konfliktem, slyšel štáb americké stanice CNN, který se nachází v oblasti, a svědci je potvrdili i stanici BBC. Exploze byly slyšet i v polském městě Přemyšl, uvedla zpravodajka agentury DPA.
Zatím není jasné, zda výbuchy způsobily škody a zda si vyžádaly oběti. Podle informací BBC z areálu základny v Javorivu, která sloužila především pro výcvik jednotek do mezinárodních misí, stoupal dým. Lvovské velitelství uvedlo, že ruské jednotky vypálily na středisko osm raket.
OKUPANTI DOSADILI V DOBYTÉM MĚSTĚ VLASTNÍ STAROSTKU
Rusko jmenovalo novou starostku ukrajinského města Melitopol, které dobyla ruská armáda. Ruští vojáci podle ukrajinských úřadů unesli melitopolského starostu Ivana Fedorova a obvinili ho z terorismu. Úřady ukrajinské Záporožské oblasti, kam Melitopol patří, oznámily, že Rusové za Fedorova dosadili do funkce členku městské rady Halynu Danylčenkovou.
V rozhovoru s místní televizí řekla, že jejím hlavním úkolem bude "zavést opatření, která vrátí město do normální situace". V Melitopolu jsou podle jejích slov stále "lidé, kteří se snaží o destabilizaci". "Žádám vás, abyste vzali rozum do hrsti a neustupovali těmto provokacím. Apeluji na zástupce volené lidem na všech úrovních. Jelikož jste byli zvoleni, je vaší povinností starat se o dobro občanů," řekla. K řešení problému Melitopolu a regionu v okolí navrhla vytvořit "vybraný lidový výbor ".
Melitopol, který má zhruba 150.000 obyvatel, leží na strategickém místě mezi obléhaným Mariupolem a Rusy už dobytým Chersonem.
RUSOVÉ OPĚT STŘÍLELI NA ŽENY A DĚTI. UKRAJINA OBVINILA OKUPANTY Z ÚTOKU NA EVAKUAČNÍ KORIDOR
Ukrajinská zpravodajská služba dnes obvinila Rusko z ostřelování konvoje, který evakuoval ženy a děti z vesnice Peremoha v Kyjevské oblasti. Zahynulo přitom sedm lidí včetně jednoho dítěte, tvrdí tajná služba podle agentury Reuters. "Po útoku okupanti donutili zbytky kolony vrátit se zpět do Peremohy a nepouštějí je z vesnice," uvedla zpravodajská služba v prohlášení a dodala, že počet zraněných není znám. Agentura Reuters poznamenala, že zprávu se zatím nepodařilo ověřit a Rusko obvinění nekomentovalo.
Ukrajina viní Rusko, že brání evakuaci z bojových zón, nerespektuje dohodnuté dočasné příměří a útočí na civilní cíle. Moskva odmítá, že by útočila na civilisty a viní naopak Ukrajinu z problémů při snaze evakuovat lidi z nejhůře postižených oblastí.
ČR POŽÁDALA EU O POSKYTNUTÍ 25 MODULÁRNÍCH ZÁKLADEN PRO UBYTOVÁNÍ UPRCHLÍKŮ
Česko žádá prostřednictvím mechanismu civilní ochrany EU o 25 modulárních základen pro ubytování celkem 50.000 uprchlíků, řekl ČTK ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Samo jich má sedm, v každé z nich lze ubytovat 150 lidí, a armádní pro 400 lidí. Ubytovací kapacity státu jsou vyčerpány, země se dostává do stavu, kdy uprchlíkům z Ukrajiny napadené Ruskem zvládne zajistit pouze nouzové přístřeší. "Žádost předpokládá zajištění až 25 humanitárních základen po 2000 uprchlících," uvedl Rakušan.
Modulární ubytování by stát použil, jakmile dojdou kapacity v tělocvičnách a kamenných budovách, dodal Rakušan. Na hranu se podle něj ČR dostane za dva až tři týdny.
UKRAJINSKÉ ZTRÁTY OFICIÁLNĚ ZVEŘEJNĚNY: OD ZAČÁTKU RUSKÉ INVAZE PADLO NA 1300 UKRAJINSKÝCH VOJÁKŮ, ŘEKL ZELENSKYJ
V boji proti ruským invazním silám padlo už 1300 ukrajinských vojáků, řekl na dnešním brífinku ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dříve dnes uvedl, že ztráty na ruské straně jsou "kolosální". Ukrajinci tvrdí že vyřadili z boje (zabitím nebo zraněním) více než 12 000 ruských okupantů. Ukrajinské a ruské vyjednávací týmy si podle Zelenského přestaly vyměňovat ultimáta a začaly jednat o konkrétních tématech. Poděkoval izraelskému premiérovi Naftali Benettovi za jeho zprostředkovatelské úsilí a řekl, že rozhovory mezi Kyjevem a Moskvou by se mohly konat v Jeruzalémě. Informovala o tom agentura Reuters.
NA HRAD SE KVŮLI MOŽNOSTI BOJOVAT NA UKRAJINĚ OBRÁTILO PŘES 600 ČECHŮ
Kancelář prezidenta republiky (KPR) poskytuje součinnost více než 600 lidem, kteří mají zájem vstoupit do ukrajinské armády. Zájemci o vstup do ozbrojených sil cizího státu se podle zákona mají se žádostí obracet na ministerstvo obrany, prezidentská kancelář jim přesto poskytuje všechny důležité informace, uvedl Hrad na webu.
Prezidentskou kancelář kontaktují stovky zájemců o vstup do armády jiné země. "KPR v současné době eviduje přes 600 osob, kterým poskytuje součinnost při podání žádosti o vstup do ozbrojených sil státu mimo NATO, v tomto případě Ukrajiny," uvedl Hrad.
Někteří zájemci o službu na Ukrajině se KPR dotazují, zda budou z české strany vybaveni výstrojí a výzbrojí, případně zda jim bude poskytnut základní vojenský výcvik a doprava. "Česká republika vstup do legií cizích států neorganizuje, proto neposkytuje výstroj ani výcvik," upozorňuje prezidentská kancelář.
ZELENSKYJ: KVŮLI RUSKÝM VOJENSKÝM POSILÁM NEMŮŽE UKRAJINA SNÍŽIT INTENZITU BOJŮ
Rusko posílá na Ukrajinu další jednotky a ukrajinská armáda proto nemůže snížit intenzitu bojů. Podle agentury Reuters to dnes oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ztráty ruské armády jsou podle něj největší za poslední desetiletí.
PUTIN DĚLÁ ČISTKY V ARMÁDĚ, DŮSTOJNÍKY ROZVĚDKY NECHAL ZAVŘÍT DOMA
Ruský prezident Vladimir Putin zahájil čistku mezi armádními generály a členy tajných služeb. S odvoláním na ukrajinské zdroje to tvrdí washingtonské analytické pracoviště Institut pro studium války (ISW). Podle něj se zatýká i v ruské tajné službě (FSB).
Šéf ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov odhaduje, že Putin "kvůli neúspěchu na Ukrajině" nahradil nejméně osm generálů. V pátek byli také podle ukrajinských zdrojů v domácím vězení šéf 5. oddělení FSB Sergej Beseda a jeho zástupce Anatolij Bojuch.
RUSKÉ RAKETY ZNIČILY LETECKOU ZÁKLADNU POBLÍŽ KYJEVA
Ruské rakety dnes zcela zničily leteckou základnu Vasylkiv jižně od Kyjeva, uvedla místní starostka. Podle ní zde hoří skladiště munice, která vybuchuje. Zasažen byl i sklad pohonných hmot. Letecký úder potvrdila i ruská strana. Podle deníku Ukrajinska pravda zatím nejsou informace o mrtvých nebo zraněných.
"Dnes kolem sedmé hodiny ranní nepřátelské síly ostřelovaly město Vasylkiv. Dopadlo osm raket, které cílily na letiště. Letiště je zcela zničeno," uvedla na facebooku starostka Natalija Balasynovyčová s tím, že lidé v okolí nemají vycházet ze svých domovů. Podle ní se z muničního skladu stále ozývají výbuchy. Zasaženo ruskými raketami bylo dnes také letiště v Kropyvnyckém v centrální části Ukrajiny, uvedl server RBK Ukrajina s odvoláním na velitele oblastní vojenské správy Andrije Rajkovyče.
RUSKÁ ARMÁDA OPĚT POMALU POSTUPUJE NA KYJEV, CHYSTÁ SE DALŠÍ POKUS O EVAKUACI MARIUPOLU
uská armáda pokračuje v pomalém postupu na Kyjev, uvedla dnes agentura AP. Hlavní část vojsk se podle hodnocení britského ministerstva obrany nachází 25 kilometrů od centra ukrajinské metropole. Kritická zůstává situace v přístavu Mariupol na jihu Ukrajiny, kde by se dnes po řadě neúspěšných pokusů mohl otevřít humanitární koridor. "Část velkého ruského konvoje severně od Kyjeva se rozptýlila. To pravděpodobně podpoří ruskou snahu obklíčit město. Může to být také pokus Ruska snížit svou zranitelnost vůči ukrajinským protiútokům, které způsobily ruským silám značné škody," citoval server RBK Ukrajina z prohlášení britského ministerstva obrany.
Britský Institut pro studium války (ISW) uvedl, že boje u Charkova do značné míry uvázly v patové situaci. Podle ISW se za posledních 24 hodin ruské armádě nepodařilo postoupit ani u Mykolajiva a Záporoží na jihu, respektive na jihovýchodě země. ISW rovněž cituje hodnocení generálního štábu ukrajinské armády, který zastavení ruského postupu přičítá rostoucím problémům s morálkou v řadách ruských vojáků, potížím s jejich zásobováním i celkové ztrátě bojové iniciativy na ruské straně.
V Mariupolu - městě se 400.000 obyvateli, kde podle místních úřadů zahynulo od začátku ruské invaze už téměř 1600 civilistů - předchozí pokusy o evakuaci selhaly kvůli ostřelování koridoru, z něhož se obě strany viní navzájem. Vereščuková upozornila, že koridor z Mariupolu se musí nejdříve odminovat, než bude moci začít evakuace.
DO ČESKÁ UŽ PRCHLO TÉMĚŘ 80 TISÍC UKRAJINCŮ. VĚTŠINU TVOŘÍ ŽENY A DĚTI
Na cizinecké policii nebo v asistenčních centrech se dosud v Česku zaregistrovalo 78.093 uprchlíků z Ukrajiny. V pátek jich bylo 4949, zhruba o 130 více než ve čtvrtek. Speciálních víz pro lidi zasažené ruskou invazí vydalo ministerstvo vnitra 132.995, v pátek je dostalo 11.484 lidí. Údaje dnes vnitro zveřejnilo na twitteru. O víza mohou žádat nejen lidé, kteří z Ukrajiny uprchli po zahájení ruské agrese, ale například i ti, kteří v Česku žijí déle, končí jim pobytové oprávnění a museli by se jinak na Ukrajinu vrátit.
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) už dříve uvedl, že Česká republika je schopna poskytnout základní komfort a najít ubytování pro zhruba 250.000 lidí. Řekl také, že čtyři pětiny dospělých, kteří přišli z Ukrajiny do Česka, jsou ženy, přičemž zhruba 55 procent ze všech příchozích jsou děti.
RUSOVÉ VYHROŽUJÍ: KDYŽ NEZRUŠÍTE SANKCE, NECHÁME SVÁM PADNOUT ISS NA HLAVU
Západní protiruské sankce mohou mít za následek pád Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Řekl to dnes šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin, který zároveň žádá zrušení sankcí uplatňovaných vůči ruské kosmické korporaci. Jeho výzva je adresovaná partnerským agenturám v USA, Kanadě a Evropě - NASA, CSA a ESA.
Rogozin řekl, že provoz ruských lodí využívaných k zásobování ISS bude sankcemi narušen. Ovlivní to podle něj i ruský segment ISS, který koriguje pohyb stanice po oběžné dráze. "Může to skončit pádem (ISS) do moře nebo na zem. ISS váží 500 tun," prohlásil Rogozin. Na mapě světa ukázal, kam by případně stanice mohla spadnout, a prohlásil, že Rusko je z velké části v bezpečí. "Ale obyvatelé ostatní zemí, zejména zemí řízených válečnými psy (západními politiky), by se měli nad cenou sankcí proti Roskosmosu zamyslet," řekl Rogozin.
RUSOVÉ OBCHÁZEJÍ ZÁKAZ LETŮ DO EVROPY PŘES SRBSKO
Většina západních zemí v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu uzavřela svůj vzdušný prostor pro ruská letadla. Rusko v odvetě uzavřelo své nebe pro letadla z 36 zemí. Ruští turisté však našli možnost, jak se dostat do letovisek a měst v západní Evropě. Využívají k tomu Srbsko, které tradičně s Ruskem udržuje silné vazby a jehož letadla mohou do Ruska stále létat, upozornila agentura Bloomberg.
Kapacita míst mezi Srbskem a Ruskem v prvním týdnu tohoto měsíce stoupla ve srovnání s obdobím před invazí přibližně o 50 procent. Počet dalších cest ze Srbska do zemí jako Francie, Švýcarsko, Itálie a Kypr se zvýšil o téměř dvě třetiny, uvedla společnost ForwardKeys, která se specializuje na trendy v prodeji letenek.
Neutrální postoj Bělehradu k rusko-ukrajinskému konfliktu znamená, že letecká společnost Air Serbia může nadále létat do Ruska. Srbsko tak představuje vstupní bránu do Evropy pro Rusy, kteří by jinak museli cestovat přes Turecko nebo země Perského zálivu.
SLAVNÁ VODKA SE KVŮLI VÁLCE PŘEJMENUJE
Světoznámá značka vodky Stolichnaya (Stoličnaja) se kvůli ruskému vpádu na Ukrajinu přejmenuje a bude se prodávat pod novým názvem Stoli. V tiskové zprávě o tom informovala firma Stoli Group se sídlem v Lucembursku, která značku vlastní. Vodka se vyrábí v Lotyšsku.
Za firmou Stoli Group, založenou v roce 1997, stojí podnikatel Jurij Šefler, kritik prezidenta Vladimira Putina, který od roku 2002 žije mimo Rusko. "I když žiji od roku 2002 v exilu kvůli svým názorům na Putina, na značku Stolichnaya jsem byl vždycky hrdý. Nyní jsme udělali rozhodnutí značku změnit, protože to jméno už nás dobře nereprezentuje," uvedl Šefler v prohlášení.
Lidé si většinou značku Stolichnaya spojují s Ruskem, práva na užití značky ve 150 zemích světa však vlastní Stoli Group, která lihovinu vyrábí výhradně v Lotyšsku. V Rusku vodku pod tímto názvem vyrábí státem vlastněná firma.
STAROSTU MELITOPOLU UNESLI RUŠTÍ VOJÁCI
Ukrajinští činitelé dnes obvinili ruské síly, že porušily mezinárodní právo a unesly starostu Melitopolu, informovala ukrajinská média. Město na jihovýchodě Ukrajině obsadily ruské jednotky pár dní po zahájení invaze. Moskva se k údajnému únosu nevyjádřila. Informace ukrajinské strany, která tvrdí, že byl 33letý starosta obviněn z terorismu, nelze nezávisle ověřit.
"Na základě prvotních informací byl starosta Melitopolu (Záporožská oblast) Ivan Fedorov unesen vetřelci," napsal na telegramu ukrajinský vicekancléř Kyrylo Tymošenko. Podle poradce ukrajinského ministra vnitra Antona Heraščenka Fedorova unesla desetičlenná skupina, když odmítl spolupracovat s nepřítelem.
"Únos starosty Melitopolu je klasifikován jako válečný zločin podle ženevských úmluv a dodatkových protokolů, které zakazují brát civilisty během války za rukojmí," uvedlo ukrajinské ministerstvo zahraničí.
"Při únosu mu dali plastový pytel přes hlavu," napsal Heraščenko. Na sociálních sítích se objevily záběry z bezpečnostní kamery před melitopolskou radnicí, na nichž skupina vojáků vede osobu se zakrytou hlavou.
The 🇺🇦 presidential office reports that the Russian occupiers have kidnapped Ivan Fedoro, the major of Melitopol in southern #Ukraine. Security camera of the city hall seem to show the abduction. pic.twitter.com/KfaXFQttn0
— Mattia Nelles (@mattia_n) March 11, 2022