Válka na Ukrajině online: Nejnovější zprávy, fotografie a komentáře
To, co viselo v několika dnech ve vzduchu je nyní jasné. Vladimir Putin vyslal na svobodnou a nezávislou Ukrajinu své vojáky. Ve čtvrtek 24. února ráno začaly ruské jednotky ostřelovat velká ukrajinská města. Konflikt si již vyžádal lidské životy a raněné na obou stranách. Politici v Česku i dalších zemích akt agrese jednomyslně odsoudili. Londýn, EU i NATO uvalují na Rusko rozsáhlé sankce. Válku na Ukrajině sledujeme online.
PROTIVZDUŠNÁ OBRANA UKRAJINY JE ÚČINNÁ
Protivzdušná obrana Ukrajiny je vysoce účinná. Letectvu stále zbývá 56 strojů, podniká ale řádově méně bojových akcí než ruské. Podle agentury DPA to dnes uvedl nejmenovaný představitel amerického ministerstva obrany.
"Mají (ukrajinské letectvo) ještě asi 56 bojových letounů, což je velká část jejich flotily," uvedl činitel, který s novináři hovořil pod podmínkou anonymity. Dodal, že ukrajinské letouny podnikají jen pět až deset akcí denně a že armáda spoléhá spíše na "velice účinnou" a "kreativní" protivzdušnou obranu ze země. Ruské letouny podle něj absolvují zhruba 200 letů za den.
DALŠÍ SANKCE PRO RUSKO
Na Rusko dnes dopadly další hospodářské sankce. Skupina hospodářsky vyspělých zemí G7 zruší Rusku doložku nejvyšších výhod. Spojené státy zakážou dovoz ruského alkoholu, mořských plodů a diamantů. Stejně tak Evropská unie pozastaví Rusku privilegované obchodní a hospodářské zacházení, omezí používání kryptoměn, zakáže vývoz luxusního zboží do Ruska a dovoz ruských výrobků ze železa a oceli. Británie uvalila sankce na 386 poslanců ruské Státní dumy.
YOUTUBE PŘITVRZUJE
Internetová platforma YouTube s okamžitou platností celosvětově zablokovala všechny kanály spojované s ruskými státními médii. Zdůvodnila to pravidly, která zakazují obsah popírající či zlehčující dostatečně podložené informace o násilných činech, informovala agentura Reuters. Vlastníkem YouTube je americká společnosti Google ze skupiny Alphabet.
Provozovatel největší světové platformy pro sdílení videí už na začátku tohoto měsíce kvůli situaci na Ukrajině zablokoval v Evropě kanály spojené s ruskou televizí RT a webem Sputnik.
OBLÉHÁNÍ MARIUPOLU POKRAČUJE
V jihoukrajinském Mariupolu od počátku ruského obléhání a ostřelování před 12 dny zemřelo 1582 civilistů. Oznámili to zastupitelé města. Předevčírem tam Rusové bombardovali nemocnici a porodnici.
ZELENSKYJ: EU BY MĚLA PRO UKRAJINU DĚLAT VÍC, BOJE JSOU VE ZLOMOVÉM OKAMŽIKU
Evropská unie by měla pro Ukrajinu dělat víc, řekl dnes na videu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Lídři EU přitom na summitu ve Versailles v noci na dnešek prakticky vyloučili rychlé přijetí Ukrajiny do EU. Pokud jde o válku s Ruskem, podle Zelenského v ní Ukrajina dosáhla zlomového bodu. Zdůraznil však, že není možné říct, jak dlouho ještě boje budou pokračovat. Informovala o tom agentura Reuters.
"Musíte postupovat rázněji. Toto není to, co očekáváme," prohlásil Zelenskyj ve videu na sociální síti Telegram. "Rozhodnutí politiků se musí shodovat s náladou jejich národů, evropských národů... Evropská unie pro nás, pro Ukrajinu, musí udělat víc," naléhal ukrajinský prezident.
Zelenskyj se rovněž vyjádřil k bojům na Ukrajině, které podle něj dospěly k rozhodujícímu okamžiku. "Není možné říct, kolik dní ještě budeme potřebovat na osvobození ukrajinské země. Ale můžeme říct, že to dokážeme. Protože už jsme dosáhli strategického bodu obratu," prohlásil ukrajinský prezident a vyzval mezinárodní společenství, aby prostřednictvím sankcí zvýšilo tlak na Rusko.
Poradce šéfa kanceláře ukrajinského prezidenta Oleksij Arestovyč dnes řekl, že ruské územní zisky na Ukrajině se zastavily a že ruská armáda za posledních 24 hodin nijak nepokročila. "Naše protivníky zastavily prakticky ve všech směrech vzdušné údery, odpalování raket a pozemní útoky," řekl Arestovyč. Ukrajinská armáda podle něj provedla protiútoky u Kyjeva i Charkova.
UKRAJINSKÁ ROZVĚDKA TVRDÍ, ŽE MOSKVA CHYSTÁ TERORISTICKÝ ÚTOK NA ČERNOBYL
Ukrajinská vojenská rozvědka tvrdí, že ruský prezident Vladimir Putin nařídil přípravu teroristického útoku na odstavenou jadernou elektrárnu v Černobylu a chce z něj obvinit Ukrajinu. Informovala o tom dnes ukrajinská média. Moskva zprávu zatím nekomentovala. Elektrárnu, která byla v roce 1986 dějištěm bezprecedentní jaderné katastrofy, v současné době ovládají ruské invazní jednotky.
Ruské síly se podle tvrzení ukrajinské vojenské rozvědky snaží vyrobit falešné důkazy, které mají imitovat účast ukrajinské armády na černobylské havárii a potvrdit ruskou verzi, píše agentura Interfax-Ukrajina. "U letiště Antonov v Hostomelu byly spatřeny ruské chladírenské vozy, které sbíraly těla mrtvých ukrajinských obránců. Existuje možnost, že budou vydávána za zabité sabotéry v černobylské zóně," uvedla ukrajinská tajná služba.
Rusko podle ní nedosáhlo kýženého výsledku pozemní vojenskou operací ani přímými vyjednáváními. "Putin je tudíž připraven uchýlit se k jadernému vydírání světového společenství kvůli ústupkům v podpoře Ukrajiny," dodala rozvědka.
BOJUJE SE I NA ZÁPADĚ UKRAJINY, PUTIN CHCE DO BOJŮ ZAPOJIT CIZINCE Z BLÍZKÉHO VÝCHODU
Boje na Ukrajině se dnes přenesly i na západ země a do vzdálenosti pouhých 150 kilometrů od slovenské hranice, když Rusové vyřadili z provozu vojenské letiště v Ivano-Frankivsku. O tom, že Kreml nehodlá v útocích polevit, svědčí souhlas prezidenta Vladimira Putina k zapojení lidí z Blízkého východu do bojů. Dvoutýdenní válka vyhnala mimo Ukrajinu už 2,5 milionu jejích občanů a má se opakovat pokus o evakuaci lidí z obléhaného Mariupolu. Nejvyšší politici zemí Evropské unie druhý den jednají o Ukrajině, dnes o posílení unijní obrany a postupném odpojování EU od ruského plynu. Ve čtvrtek se dohodli na tom, že Ukrajině zůstává cesta do EU otevřená.
PEKLO JMÉNEM MARIUPOL
V Mariupolu se momentálně lidé hřejí u malých ohníčků, které rozdělávají ze svého nábytku. Pijí rozpuštěný sníh. Své mrtvé pohřbívají do hromadných hrobů, je jich už přes tisíc a na kopání individuálních jam není palivo do strojů ani energie. Další tisíce mrtvých jsou pod troskami zdemolovaných civilních budov. Nikdo je neodklízí, protože poplach tu zní skoro neustále. Malá dívka tu po několika dnech zemřela na dehydrataci – její matka zemřela při bombardování a děvčátko zůstalo samo uvězněno v bytě. Podle starosty města Sergeje Orlova je více než tři tisíce mariupolských dětí podvyživených a chybí jim léky.
Těžko se to chápe. Ty záběry i fotografie jsou natolik otřesné, že ve vás vyvolávají vztek, nenávist i smutek ve stejné míře. A nepochopitelné to je i z pohledu toho, že Rusové už podobnou zkušenost mají. Přesně takhle se totiž choval Adolf Hitler k městu Leningrad. V roce 1941 jej nacisté oblehli a vydrželi tu až do roku 1944. Letectvo tu provádělo kobercové bombardování, ostřelování dělostřelectvem bylo na denním pořádku. Humanitární pomoc se cíleně sabotovala, nefungovalo topení, došlo jídlo a voda. Jen hladem tu zemřel milion lidí.
SUMMIT EU POHROZIL RUSKU DALŠÍMI SANKCEMI, UKRAJINĚ ČLENSTVÍ V UNII NESLÍBIL
Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie na summitu ve francouzském Versailles pohrozili Rusku přijetím dalších sankcí za jeho pokračující invazi na Ukrajinu. Ve společném prohlášení přijatém po více než sedmihodinovém nočním jednání také přislíbili posílení vazeb s Kyjevem. K žádosti Ukrajiny o urychlené přijetí do bloku, na něž mají členské země rozdílné pohledy, se lídři nevyjádřili. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell navrhl lídrům uvolnění dalších 500 milionů eur (12,8 miliardy Kč) na nákup zbraní pro Ukrajinu.
DO POLSKA UŽ UPRCHLO PŘED BOJI NA UKRAJINĚ PŘES 1,5 MILIONU LIDÍ
Do Polska přišlo již přes 1,5 milionu lidí prchajících před válkou na Ukrajině. Dnes to na twitteru oznámili polští pohraničníci. Jen za čtvrtek do země dorazilo 87.000 lidí, do dnešních 7:00 pak dalších 25.000. Polsko je hlavní destinací, do níž prchají civilisté před postupem ruské armády, která vtrhla na Ukrajinu 24. února. Část uprchlíků z Polska pokračuje do dalších evropských zemí. Podle čtvrtečních dat Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) z Ukrajiny uprchlo celkem přes 2,3 milionu lidí.
BRITÁNII ZNEKLIDŇUJE MOŽNÉ POUŽITÍ RUSKÝCH CHEMICKÝCH ZBRANÍ NA UKRAJINĚ
Británie se obává rozmístění nebo nasazení ruských chemických zbraní na Ukrajině. Vyplývá to z dnešních prohlášení britského premiéra Borise Johnsona a ministryně zahraničí Liz Trussové. Johnson vyjádřil obavy, že Rusko na Ukrajině umístí chemické zbraně. „Ty řeči o chemických zbraní, to je přímo v jejich scénáři," řekl Johnson v rozhovoru s televizí Sky News. „Začnou říkat, že tam jsou chemické zbraně skladované jejich odpůrci nebo Američany, takže když sami rozmístí chemické zbraně, což se obávám že by mohli, budou mít jistý smyšlený příběh, připravený ke spuštění," varoval Johnson ve zjevné obavě, že se Rusko snaží získat dodatečnou záminku pro invazi na Ukrajinu.
UKRAJINA EVAKUOVALA ČÁST CIVILISTŮ, MARIUPOL HLÁSÍ OSTŘELOVÁNÍ
Na Ukrajině se dnes otevřelo sedm koridorů pro evakuaci civilistů z měst obléhaných ruskou armádou. Oznámila to ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková, podle které měly evakuace začít i v Mariupolu. Humanitární konvoj, který se pokoušel dostat do tohoto obléhaného města na jihovýchodě země, se však musel vrátit kvůli pokračujícím bojům. Uvedla to s odvoláním na vicepremiérku agentura Reuters. Město hlásí, že ruská armáda na něj podniká nálety. Tisíce lidí byly do dnešního večera evakuovány z obležených Sum a Izjumu na severovýchodě země.
CHELSEA NESMÍ KVŮLI SANKCÍM NAKUPOVAT HRÁČE ANI PRODÁVAT SUVENÝRY
Fotbalová Chelsea nesmí prodávat ani kupovat hráče poté, co britská vláda kvůli ruské invazi na Ukrajinu zmrazila majetek ruského vlastníka klubu Romana Abramoviče. Úřadující vítěz Ligy mistrů, v jehož managementu pracuje i bývalý český brankář Petr Čech, nemůže ani obnovovat smlouvy a má pozastavený prodej vstupenek. Klub má zakázaný i prodej suvenýrů a fanshop na stadionu Stamford Bridge byl uzavřen. Chelsea nesmí ani prodávat nové vstupenky. Na zbývající domácí zápasy tak do květnového konce soutěže mohou přijít pouze držitelé permanentek.
LAVROV: RUSKO CHCE VÉST HOVORY S UKRAJINOU, TRVÁ NA NEUTRALITĚ A DEMILITARIZACI
Rusko je připraveno vést rozhovory o bezpečnostních zárukách pro Ukrajinu, řekl dnes ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov po setkání se svým ukrajinským protějškem Dmytrem Kulebou v Turecku. Moskva chce, aby byla Ukrajina neutrální a chce její demilitarizaci, dodal Lavrov. Z vypuknutí konfliktu obvinil západní země, které podle něj nutily Ukrajinu, aby se rozhodla mezi Ruskem a Západem. Západ se podle Lavrova chová nebezpečně, když dodává zbraně na Ukrajinu, protože neví, v čích rukou skončí zaslané raketomety, a vytváří tak nebezpečnou situaci na mnoho let dopředu.
KULEBA: JEDNÁNÍ S LAVROVEM BYLO SLOŽITÉ, NEPŘINESLO POKROK OHLEDNĚ PŘÍMĚŘÍ
Jednání šéfů diplomacie Ukrajiny a Ruska Dmytra Kuleby a Sergeje Lavrova v Turecku nepřineslo žádný pokrok v otázce možného vyhlášení příměří. Řekl to podle agentury Reuters po schůzce ministr Kuleba. Podle něj bylo jednání velmi obtížné, protože se Lavrov držel dlouhodobé rétoriky Moskvy a trval na tom, že Rusko svůj útok ukončí až ve chvíli, kdy Kyjev splní jeho požadavky. Mezi těmito požadavky je podle Kuleby i ukrajinská kapitulace, což je pro Kyjev nepřijatelné.
Setkání ministrů je první ukrajinsko-ruskou schůzkou na tak vysoké úrovni od zahájení ruského vojenského útoku na Ukrajinu před dvěma týdny.
BRITÁNIE UVALILA DALŠÍ SANKCE NA OLIGARCHY. NA SEZNAMU JE I ABRAMOVIČ
Británie dnes kvůli ruské invazi na Ukrajinu uvalila sankce na dalších sedm ruských oligarchů. Na seznamu je nově také ruský miliardář a majitel britského fotbalového klubu Chelsea Roman Abramovič, dále podnikatel Oleg Děripaska, šéf ropného koncernu Rosněfť Igor Sečin a blízcí spolupracovníci ruského prezidenta Vladimira Putina, oznámila britská vláda.
MLUVČÍ KREMLU: RUSKÁ EKONOMIKA ZAŽÍVÁ ŠOK, SANKCE JSOU EKONOMICKOU VÁLKOU
Ruská ekonomika zažívá šok kvůli vnějším vlivům, Moskva přijímá kroky, aby jim dokázala čelit. Řekl to dnes mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov podle agentury Reuters. Rozsáhlé sankce, které na Rusko uvalily západní státy kvůli útoku ruské armády na Ukrajinu, nazval bezprecedentní ekonomickou válkou.
POČTY ZTRÁT RUSKÉ INVAZNÍ ARMÁDY
AKTUÁLNÍ SITUACE NA BOJIŠTI
RUSOVÉ PÁLILI NA UKRAJINSKÁ MĚSTA, V TURECKU ZAČALA JEDNÁNÍ
- Zástupci ukrajinských úřadů v noci na dnešek informovali, že více měst je pod ruskou palbou. Terčem se stala města Sumy a Ochtyrka, rakety dopadly na jihoukrajinský Mykolajiv. Ve více než čtvrtmilionovém Žytomytu ležícím západně od Kyjeva bomby zasáhly dvě nemocnice, jedna z nich je dětská, uvedlo vedení města. Nikdo neutrpěl zranění.
- Při středečním ruském leteckém útoku na dětskou nemocnici v Mariupolu zemřeli tři lidé, včetně dítěte, uvedl Unian s odvoláním na městskou radu.
- Ruský vojenský konvoj, který se nachází u Kyjeva, učinil za poslední týden jen malý posun a utrpěl další ztráty. Oznámilo to britské ministerstvo obrany.
- Cílem jednání ministrů zahraničí Ukrajiny a Ruska, které dnes začalo v ruské Antalyi, je dojednat schůzku prezidentů Putina, Zelenského a Erdogana, řekl šéf turecké diplomacie.
- Na Ukrajině se dnes otevřelo sedm koridorů pro evakuaci civilistů z měst obléhaných ruskou armádou. Oznámila to ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková, podle které mají evakuace začít i v Mariupolu. Konvoje, které mají převézt do bezpečí tisíce obyvatel, už vyjely například z východoukrajinského města Sumy a blízkých obcí, řekl gubernátor Sumské oblasti Dmytro Žyvyckyj.