Megashow v Paříži: Oheň v balónu, zmoklé české župany i nudné projevy. Glosovali jsme zahájení olympiády
V Paříži budou dnes slavnostně zahájeny 33. olympijské hry. Na hry tentokrát přijede 113 českých sportovců. Zahájení bude velmi speciální - místo olympijského stadionu proběhne na řece Seina, po které výpravy sportovců poplují. Start olympiády bude živě glosovat redaktor Reflexu Oliver Adámek, postřehy připojí také komentátor Viliam Buchert, který zažil přímo na místě dvě olympiády.
Slavnostní zahájení je u konce. Viděli jsme spektakulární olympijský večer. Doufejme, že v dalších týdnech uvidíme i co nejvíce českých oslav. Na tomto místě vám chci poděkovat za pozornost, těší nás, že jste zahájení olympiády sledovali s námi. Sportu zdar a tomu olympijskému zvláště!
Koho nezajimá sport, ten už má na olympiadě hotovo. Slavnostní zahájení nabídlo zajímavou podívanou a se skvělými kulisami. Další olympijská města si budou muset postavit Eiffelovku.
A to pořád není všechno. Z Eiffelovky teď zpívá Celine Dion.
Olympijský oheň hoří! A to dokonce na balonu. Nakonec jej zapálili judista Teddy Riner a sprinterka Marie-José Pérec
Komentátoři to ted mají dost těžké. Musí poznat každého dalšího nositele olympijské pochodně. Teď přišli na to, že oheň nese šermíř Jean-Francois Lamour
Tak ještě jeden ohňonoš. Pochodeň převzal basketbalista Tony Parker.
S olympijskou pochodní teď běží francouzská tenistka Amelie Mauresmo.
Tohle zahájení bylo prostě sebevědomé. Paříž nepotřebuje stadionové kulisy, aby udělala spektakulární olympijskou show. Viděli jsme možná nejlepší zahájení vůbec?
Olympijský oheň zase cestuje po Seině, stále jej drží Rafael Nadal
Projevy prezidentů Estanqueta a Bacha působily poněkud papalášsky. Nad oběma drželi asistenti deštníky a oni před moknoucími sportovci řečnili donekonečna.
Světelná show kolem Eiffelovy věže pokračuje. Napínají nás pořádně.
Eiffelovka tajemně svítí...
Překvapení večera? Přichází tenista Rafael Nadal!
A jdeme do finále! Olympijskou pochodeň opět přebírá Zinedine Zidane.
Další přetažený projev, tentokrát prezidenta Mezinárodního olympijského výboru Thomase Bacha.
Poněkud rozvláčný projev prezidenta pařížské olympiády Tonyho Estanqueta by měl být už to poslední, co bude předcházet rozhoření olympijského ohně.
Vstup vysvětluje, jak vznikl a funguje olympijský tým uprchlíků.
Zní Zvoník od Matky Boží.
Velké chvíle. Olympijská vlajka pod Eiffelovkou stoupá po stožáru.
Sledujeme závěr putování olympijského ohně.
A teď už se vlajkonoši seřazují pod Eiffelovou věží.
V prostřihu právě zazářil Emil Zátopek. Možná nedoceňujeme, jak světové jméno to je.
I když jsem si z komentátorů občas utahoval, musím smeknout před tím, kolik si připravili zajímavostí. Jejich dnešní výkon byla nepochybně dobrá veřejná služba.
Trasu sportovců teď po Seině projíždí jezdkyně na vodním koni.
Postapokalyptické taneční číslo má dle informací komentátorů vyvolat obavy z budoucnosti. Červená země zřejmě symbolizuje hořící planetu při klimatické změně. Odpovědí má být song Johna Lennona a Yoko Ono Imagine.
Ta módní přehlídka a 50 prostřihů na ni celý program zbrzdilo, ztratilo to předchozí nápaditost, bylo to pořád a pořád to samé
Modrý muž se třpytkami po celém těle zpívá vleže v obrovském ovocném talíři. Takhle vypadají ve Francii Šmoulové?
Představení sportovců sice skončilo, začíná ale něco, co silně připomíná Colours of Ostrava v půl druhé ráno.
Co se právě děje na podiu je mix asi všech tanečních žánrů světa.
Evropskou unii podle pořadatelů nejlépe reprezentuje draq queen tančící na fotbalový hit Freed from desire. Proti gustu... kapustu.
Nejhlídanější delegaci kvůli válce v Gaze na hrách tvoří Izraelci, kterým bylo už před olympiádou vyhrožováno. Hlídají je i agenti tajné služby Šin Bet. Členem výpravy je například bronzový medailista z roku 1992 Oren Smagda, dnes trenér judistů, jehož syn zahynul při vojenské operaci v Gaze. Izraelskou vlajku při zahájení symbolicky ponese i judista Peter Palčik, který se narodil v Jaltě na Krymu, který ještě tehdy nebyl okupovaný.
V závěru přijíždějí také domácí Francouzi. V zemi pořadatelů je plných 700 fanzón.
Trumfnou je však Spojené státy. Po Seině pluje 635 amerických sportovců.
Z Austrálie přijelo neuvěřitelných 471 sportovců a patří mezi největší výpravy.
Nyní za sebou projely Panenské ostrovy a Britské panenské ostrovy. Myslíte, že je mezi nimi rivalita?
Režie nyní zaměnila Tunisko a Turecko. Zdeněk Pohlreich by řekl, že rondon není kondom. A z Comebacku zase víme, že Trutnov není Turnov.
Ačkoli českou loď kamery zabraly už předtím, její oficiální průjezd probíhá až teď. Jak jsou teď holky a kluci rádi za župany, v tom slejváku.
Už jsem myslel, že na olympiádě hraje Sparta, když jsem viděl modro-žluto-červenou vlajku. Ale je to dobré, byl to jen Čad.
Nad Paříží už se stmívá, jsme u Švýcarska.
Projíždí Svatá Lucie. Tak ať olympijského zlata upije.
Projíždí výprava Palestiny. Komentátor říká, že Izrael v Gaze provádí "věci, které jsou za hranou toho, co lze považovat za reakci." Samozřejmě doplnil i odsouzení Hamásu, ale stejně takový komentář jde mimo český mainstream.
Podle výzkumu agentury Ipsos je v Česku o hry zájem spíše průměrný, zajímá se o ně 52 procent populace. Větší zájem mají muži, míra zájmu roste s věkem a vzděláním. Češi se nejvíce těší na sledování atletiky (34 %) a tenisu (29 %), dále pak na gymnastiku, fotbal, vodní sporty či cyklistiku. Výrazně větší zájem mají Češi kvůli Adamu Ondrovi o sportovního lezení (13 % u nás, globálně jen 3 procenta).
Draq queens u dlouhého červeného stolu připomínají obraz Poslední večeře. Sodoma gomora...
Ve výpravě Nikaragui vidíme první deštníky. Jinak mají jako takzvaný antidéšť všichni jen pláštěnky. Anebo taky nic.
Na slavnostním zahájení je i český premiér Petr Fiala. USA reprezentuje manželka prezidenta Jill Bidenová. Mezi hosty jsou z politiků také argentinský prezident Javier Milei, britský premiér Keir Starmer, německý kancléř Olaf Scholz a desítky dalších prezidentů a premiérů. Chybí ale nejvyšší představitele Ruska, Číny, Indie, Turecka, Brazílie nebo Saúdské Arábie.
Projíždí Libérie, země, kde až do letoška dělal prezidenta bývalý fotbalista George Weah.
Jako na každé olympiádě se hodně diskutuje o oblečení jednotlivých výprav. Česká kolekce vyvolala velmi vášnivé diskuse, podle průzkumu agentury Ipsos se líbí 38 procentům Čechů a 59 procentům se nelíbí. Líbí se více mladým lidem. Jenže stanice BBC zařadila české outfity mezi ty nejzajímavější, společně s USA, Velkou Británii, Francií, Mongolskem, Haiti, Irskem a Austrálií. Líbí se i oblečení Španělska.
Leje a leje. Ale sportovci a především účinkující to snášeji skvěle.
Leje a leje. Ale sportovci a především účinkující to snášeji skvěle.
Komentátoři teď říkají, že naše výprava pojede kvůli francouzské abecedě až pod písmenem T. Češi ale už projeli. Ty župany jsem prostě viděl.
Projíždí výprava Izraele, komentátor jeho počínání v Gaze nazývá "speciální operací." Zdá se, že mu to takříkajíc myslí politicky.
Projíždí Indie, takže musíme dodat, že letos je to poslední olympiáda, na které ještě není kriket.
Jedna Guinea za druhou. Guinea, Guinea-Bissau, Rovníková Guinea a nakonec Guyana. Tahle loď je normální jazykolam.
Ukradená Mona Lisa je dobrý vtípek pro zahájení olympiády. Nedávno ale Francie přišla o svůj druhý nejdražší klenot - Kyliana Mbappého.
A po Seině už fičí Fidži.
Češi mají barevné župany, Španělé zase sukně.
Byl jsem osobně na slavnostním zahájení olympiád v čínském Pekingu 2008 a jihokorejském Pchjongčchangu 2018. V Pekingu to byla perfektně nacvičená show s mnoha nápady a obrovským ohňostrojem. V Koreji, kde strašlivě mrzlo, zahájení už hodně ovlivnily moderní technologie, třeba drony. Paříž je úplně jiné pojetí. Chvílemi takové francouzsky rozhárané, ale s krásnými momenty. Je to jako vždy v historii - Francouzi to museli udělat jiné za každou cenu. Každý si z toho ale něco zajímavého vybere.
A je tu česká loď! Paříž už obdivuje naše župany.
Osazenstvo lodě Kongo je stejně početné jako personál restaurace Kongo z pořadu Ano, šéfe. Tak snad vybojují více medailí, než kolik podnik Kongo dostal od Pohlreicha hvězdiček.
I výprava Komor je poněkud komorní. Pardon.
Olympijskou pochodeň si teď zálibně prohlížejí sochy v Louvru.
Celkem v rámci slavnostního zahájení vystoupí kolem 3000 účinkujících, včetně hudebníků a 400 tanečníků na mostech.
Komentátor Dusík nás zavádí do jiných žánrů. Říká, že náměstí Place Dauphine připomíná "jedno z nejkrásnějších i nejtajemnějších míst, ženský klín." Z téhle Dusíkovy gynekologické poetiky se teda trochu dusím...
Teď jsme už drahnou dobu neviděli žádné sportovce. Ceremoniál je impozantní, ale neměl by přeci jen být víc o tom, oč tu kráčí?
Následuje metalový koncert a k tomu patřičná pyro show. Ne náhodou je francozská liga první velká soutěž v Evropě, která pyro fanouškům pod příšnými podmínkami opět povolila.
Parkourista s pochodní teď slanil ze střechy přímo na scénu divadla za zvuku slavné písně z Bídníků. Tohle je fakt stylové!
Tanečnice a tanečníci to teď rozjíždí na velké zlaté plošině. Opět na úplně jiném místě u řeky, než byly předchozí výstupy. Potvrzuje se, že taková akce se nejlépe sleduje v televizi.
Zajímavé je sledování olympijského ohně. To je originalní
Takhle velký produkt placement značky Louis Vuitton jsme asi nečekali.
Kankán se také úplně nepovedl. Každá noha lítala tanečnicím nekoordinovaně jinam
Kanaďané sdílí stejnou loď s Čínany. Kromě červené barvy ve vlajce mají tyhle země pramálo společného.
S olympijskou pochodní mezitím už nepobíhá Zidane, ale po pařížškých střechách s ní skáče jakýsi parkourista.
Zatím nejrozkošnější bárku mají Kajmanské ostravy. Je menší než pražský Přívoz.
A teď opačný extrém, obrovská výprava Brazílie. Má za sebou nejúspěšnější olympiádu v historii.
Balkán je celkově zastoupen velmi skromně: Bosnu a Hercegovinu reprezentuje jen pět sportovců.
Bermuďané samozřejmě nosí Bermudy.
Po projetí prvních loděk následuje poněkud kabaretní hudební intermezzo v podání Lady Gaga. Věděli jste, že umí francouzsky?
Poněkud nerozumím tomu, co z vystoupení Lady Gaga budou mít sportovci. Nebo hosté. To neuvidí, či jen někde na obrazovce. Navíc jí moc nešlapal playback
Projela i výprava Saúdské Arábie, země která obrovsky investuje do sportu. V příštím desetiletí bude pořádat Mistrovství světa ve fotbale a kandiduje i na pořádání olympiády. Pochybnosti o lidských právech zatím nebrání hvězdám světového fotbalu se tam stěhovat.
Překvapuje mě velmi malá výprava Albánie. Víc Albánců bylo třeba i v týmu na mistrovství Evropy ve fotbale.
Mezi prvními přijíždí tým uprchlíků. Sympatický projekt, pomáhající těm, kdo bohužel svou zemi reprezentovat nemůžou.
A už příjíždí první lodě! Vidíme řeckou.
Chlapík s harmonikou a křidélky na mostě se mi líbí. Hodil bych mu pětieurovku.
Podél Seiny jsou samozřejmě i normální činžáky, na kterých právě pozorujeme jev zvaný "tribuna balkon". Známe z pražského Ďolíčku.
Z hlavní tribuny mává Emmanuel Macron. Vzpomínám, jak divoce křepčil při obou finále Mistrovství světa ve fotbale, která Francie za jeho mandátu hrála. Škoda, že na olympiádě neuvidíme Mbappého
Povedené video ukazuje katakomby pařížského podzemí. Jezdí v něm neuvěřitelných 16 linek metra.
V úvodním videu běží s olympijskou pochodní fotbalová legenda Zinedine Zidane, toho času bez angažmá. Snad ho zase brzy uvidíme trénovat velký tým.
Průvod lodí na Seině při slavnostním zahájení míjí i tak slavná místa (a pro Čechy dobře známá) jako je katedrála Notre-Dame, muzeum Louvre, náměstí Svornosti, Invalidovna a samozřejmě Eiffelova věž. Cesta lodí končí naproti slavné věži na náměstí Trocadéro.
Dobrý olympijský večer! Vítejte u online glosáře ze zahájení 33. letní olympiády v Paříži. Letošní zahájení má být zvláštní, nekoná se na stadionu, ale na řece ve městě. Spolu se mnou bude komentovat kolega Viliam Buchert, který dvě olympiády prožil v centru dění. Těšíme se, co nás čeká.