Bartkovský: Ostudný a nudný konec olympiády. Tom Cruise skokem ze střechy nevyvážil sobectví a chaos
Zahajovací ceremoniál Olympijských her v Paříži 2024 nenechal nikoho chladným. Nástupové kolekce, dechberoucí i kontroverzní okamžiky rozproudily debatu po celém světě. I když zakončení bývá komornější, pořadatelé her ho rozhodně nechtějí odbýt a chystají celou řadu překvapení. Co je jisté? Zhasne olympijský oheň a vlajku si přeberou pořadatelé příštích her, tedy organizátoři z Los Angeles. Fialová podlaha na Stade de France by měla odkazovat na francouzskou levanduli a kaskadérský kousek by měl předvést i slavný hollywoodský herec Tom Cruise. Jak to celé dopadne? Zakončení glosujeme živě ve vlákně v článku.
Vítejte u glosáře ze zakončení Letních olympijských her v Paříži. Jsem osobně velmi zvědavý, co si tvůrci přichystali a jak tam zakomponovali toho Toma Cruise. A zda to vůbec může překonat pozdvižení, které způsobilo zahájení. I když mnohdy zbytečně. Řada lidí to považovala za konec západní civilizace a hle, uplynulo 14 dní a pořád jsme tady...
Před samotným zakončením běží emotivní sestřih zásadních momentů každého olympijského dne. Češi se tam objevili jen dvakrát. V případě vítězství rychlostních kanoistů Dostála a Fuksy. Jinak to bylo sestříháno velmi pěkně a sportovně to byla velmi dobrá olympiáda. I když se Čechům tolik nedařilo.
Tak podle komentátora České televize by měli na zakončení zahrát i Red Hot Chilli Peppers. No, tak to bych si nechal líbit. Řada fanoušků by si je přála na hudebním festivalu v Česku. Problém je, že stojí tolik, co jsou obvykle celé rozpočty našich festivalů. Tak aspoň takto na dálku.
Zatímco na zahájení a vlastně během celých her chyběl oheň, protože při zahájení došlo k "zapálení" ledkových světel a vodní páry v balonu, při zahončení na stadionu by měl oheň zaplápolat. No, a pak si ho zase uhasí.
Nad Paříží i Prahou zapadá slunce, zakončení začíná. A opět tu máme sestřih.
Úvodní slovo si bere francouzská zpěvačka s hlubokým výstřihem, zvukaři trvá asi minutu, aby nám dal výstup bez ozvěny odposlechů. Moderátoři neříkají, kdo to je. Podklady prý organizátoři dodali stejně děravé, jako při zahájení.
Podle Googlu na dotaz "blonďatá francouzská zpěvačka" by to mohla být Louane Emera...
U ohně jde rozvážným krokem mladík v obleku. Bere si malou lucerničku s plamínkem z Olympie. Před kamerou létá moucha.
Paříž přišla s další novinkou. Štafeta s ohněm je i na zakončení. A stále nevíme kdo je kdo.
Má to velkou příchuť francouzského existencionálního filmu. Škoda že ty záběry nejsou černobílé. Kluk v obleku stále nese lucernu...
Při prvním záběru na Stade de France významný záběr na českou vlajku. Tak aspoň něco.
Na levandulové ploše stadionu rozjíždí smyčcová část orchestru a DJ zvláštní syntetizátorové disko. Má to zas příchuť 70. let, úplně čekám na Belmonda v kabrioletu. Ten už ale bohužel svou poslední cigaretu dokouřil.
Bach s Macronem si tentokrát projevy odpustili. Prozatím...
Francouzská hymna na příčnou flétnu v doprovodu orchestru. První husí kůže večera je tady. Krása.
Po bouřlivém zahájení přišlo tady zklidnění. Zajímavý začátek. Hymna má hodně kudrlinek, má to podobu až filmové hudby.
Vlajkonoši jsou tady, výpravy jdou najednou, nebude to trvat tisíc hodin jako na začátku.
Vlajku nosí medailisté. Většinou muž a žena. Takže Nikola Ogrodníková a někdo z kanoistů? Zbytek už je totiž v Česku.
Zajímavé, některé výpravy už nemají vlajkonoše a tak vlajku nesou dobrovolníci. Třeba jsem si toho všiml u Kuby...
Odtajněno, českou vlajku nese Martin Fuksa a Nikola Ogrodníková. Luláš Dostál má medailí už pět, tak ho to asi nemrzí.
České televizi se rozbil zvuk. Tak jsme bez komentáře. Předtím nám někdo djsky zascratchoval s hlasem Michala Dusíka a teď je ticho.
Poláci s vlajkou a mobilem hodně divocí, Češi měli asi 2 vteřiny a sportovci dali přednost sportovní sadě a ne nástupové kolekci. Škoda. Možná by dostali víc času.
Konečně jsem pochopil, co znamenají ty plošiny na zemi. Jsou to kontinenty, z jednoho záběru to je patrné. A uprostřed je zaseknutá letošní medaile i s kusem kovu z Eiffelovy věže. A na plochu už míří kompletní výpravy.
Z množství červené ve tvářích některých sportovců na zakončení je patrné, že v posledních dnech olympiády buď šetřili opalovacím krémem, nebo naopak před zahájením nešetřili alkoholem. Ale proč by ne, mají to za sebou.
Více prostoru než čeští vlajkonoši teď dostala i Severní Korea. Tak snad tam zbytek naší výpravy udělá pořádnou show.
Končí olympiáda, začne válka? Nechci nic přivolávat a Rusové, kteří tradičně během či na konci olympijských her spustí invazi do sousední země, jsou momentálně zaneprázdněni bráněním Kursku. Na mobilu mi ale pípla notifikace, že Írán se podle izraelských tajných služeb chystá brzy zaútočit. No tak pánbůh s námi...
Nejzábavnější taneček zatím předvedl asi 140 cm vysoký Nepálec. Zakončení je zatím plné opravdu nečekaných momentů.
Mezi čínskou výpravu se úspěšně infikovali Dánové a Maďaři. A naředili tak štědrý čas, který komunistické zemi režisér přenosu věnoval.
Hlouček afrických funkcionářů sotva stojí na nohou. Kamera tak raději prostříhává na japonskou vlajkonošku Haruki Kitagučiovou, která trénuje v Domažlicích a umí parádně česky.
Výpravy stále a stále proudí...
Michal Dusík jako fanoušek Červeného trpaslíka označil výpravu Fidži za Fušál. Jsem spokojen.
Martin Fuksa mává vlajkou, jako kdyby nebylo žádné zítra. Sil mu po dominantním zlatém finále zbylo dost.
Na tóny pecky Midnight City od kapely M83 nastupuje velmi početná delegace USA. Medailově nejúspěšnější výpravy.
Slováci ve velmi dobré náladě. Režie to ale s nimi v podstatě ukončuje, zatímco další výpravy nastupují.
Ustala reprodukovaná hudba i orchestr, zpívají tak lidé na stadionu. První blamáž zakončení. Další výpravy stále nikde.
Nastupují Brazilci, vlajky jsou odnášeny. Z reproduktorů hraje cosi francouzského.
Další chansón Charlese Aznavoura nahrazuje Champs-Élysées. DJ sahá skutečně do klobouku s nápisem "pecky, co umí zazpívat každý". Zpívá už i Michal Dusík. Češi stále nikde...
Ano, Freed from Desire. To jsem ještě na stadionu neslyšel. Akorát, že vůbec. Hraje to úplně všude na všech sportech.
We are the Champions. Na rozdíl od progresivního úvodu je tohle velmi, ale opravdu velmi tradiční zakončení. Aspoň po hudební stránce. Tohle se hraje vítězům Eura i strejcům z pralesní ligy. A je to tak dobře.
Tak se budou nakonec předávat medaile ženským maratónkyním. V pořádku. Ale na ploše stále nejsou Češi...
Nic ve zlém, ženský marathon byl velmi napínávý a Sifan Hassanová je fenomén, který se dokázal přiblížit nedostižnému Emilu Zátopkovi, ale já bych si rád prohlédl i výpravy z demokratických zemí. Když jsem se musel koukat na Írán, který hrozí válkou, KLDR s koncentračními tábory a Čínu, která páchá genocidu na milionu Ujgurů. Ale asi chci moc...
Sledujeme další střihák, tentokrát z pařížského maratonu, který si mohlo zaběhnout 20 024 hobby běžců. A česká výprava stále mimo kamery...
Vzdává se pocta dobrovolníkům, proč ne. Ale má to tedy pachuť, že se na konci nevzdala pocta všem sportovcům. Třeba těm českým...
Kamera zabírá na tribuně ženu, která zívá. I ona dostala více vysílacího prostoru, než česká výprava. Ale už toho nechávám, tohle je prostě ostuda.
Ze sportu zpět do kultury, orchestr preluduje.
Zatím je to hodně ufounské. Zní to jako začátek Duny.
Hudba osciluje mezi soundtrackem planety Arrakis a filmem Mars útočí. Doufám, že se objeví Timothée Chalamet a vyvolá písečné červy, kteří přivezou na svých hřbetech českou výpravu.
Laserová show. Zvuk připomíná hru na Teremin vox.
K zemi se snáší zlatý panák. Vypadá jako něco mezi Ludvíkem XIV. a tou potvorou z Faunova labyrintu.
Omlouvám se, ale obrysy kontinentů mi v podání francouzské dramaturgie spíš připomínají bitevni kosmické lodě ze Star Wars. Jižní Amerika a Afrika jsou úplné bitevní křižníky Imperia...
Zlatý panák tančí breakdance.
Řeckou vlajku přináší stříbrný robot, zatímco postava z Assassin's Creed ze zahájení se pomocí salt dostala na plochu.
Vypadá to, že se to každou chvíli změní v pohádku Princ a večernice. Postavy vypadají jako Slunečník, Měsíčník a Větrník od Pištěka.
Z podlahy přávě stoupá socha Niké. Takže návštěva z Louvru?
Na ploše teď tančí zhruba dvě desítky mumii. Opět návštěva z Louvru?
Nemohu si pomoci, ale některé taneční kreace na ploše vypadají líp než sestavy ve finále nového olympijského sportu - breakdancu.
Tanečníci se teď pohybem připomínajícím zmatenou kočku na ledu, přeskupují se ke kovovým kruhům, které postrupně vztyčují. Trochu to připomíná objevení Hvězdné brány, ale jde o vykopávky olympijských kruhů.
Tak hrát na levitujícím klavíru pod úhlem devadesáti stupňů je za mě zatím největší výkon letošního zakončení her. Wow.
Já si z toho sice dělám legraci, ale ti mumifikovaní tanečníci jsou fenomenální.
Je tam člověk, co nese na ramenou další dvě mumie a u toho chodí. Nikdy bych nevěřil, že tuhle větu napíšu.
Zlatý poutník teď mezi tanečníky chodí zmateně jako Travolta v populármním gifu. Kruhy postupně levitují.
Kruhy jsou nahoře, pod nimi lidská pyramida se zlatým poutníkem. Ohňostroj a první část je za námi.
A sledujeme další sestřih...
No. Většina sportovců v záběrech jsou radující se Francouzi. To je pro to zakončení takové symptomatické. Jako kdyby tu dostala prostor pověstná pařížská sobeckost.
Některé ty sestřihy jsou až komické. Už nejméně třikrát tam byli radující se francouzští basketbalisté. Záběr na tým USA, který jim dal ve finále výprask, ani jednou.
Na těch sestřizích se rozhodně mohlo ubrat. Sportovci mezitím na ploše znuděně seděli, teď zaplňují kontinenty.
Na pódium složeném z kontinentů, zhruba v místech, kde leží Alžír, teď bude asi hrát nějaká indie francouzská kapela.
Jeeee, hrají Phoenix a jejich pecka Lisztomania! Tak to jsem neslyšel od roku 2009. Skvělý výběr.
Sportovce tahle 15 let stará pecka docela probrala.
A hudební jízda pokračuje. Teď Nightcall od Kavinsky. Song, co známé všichni díky filmu Drive s Ryanem Goslingem. To je tak rok 2012 ne? Jedeme tu sice trochu hudební vykopávky, ale sportovci se na to vlní, tak asi dobré...
Phoenix pokračují. Pro mě míň známou písní If I Feel Better. Jako mám je rád, je to dobré. ale když máte na záhajení Lady Gagu a Celine Dion, tak tohle je taková půlnoční na maturitním plese...
Tak je to Medley. Tak jako Phoenix hudebně podpořili Kavinsky, tak teď hrají pro kambodžského rappera VannDa a jeho píseň Time to Rise. Na kytaru tam hraje solo maskovaný hráč.
Pořád se nemohu ubránit tomu, že kdyby ubrali jednu písničku od Phoenix, ty kruhy kutáleli rychleji a nepouštěli pořád dokola sestřihy zpomalených záběrů na francouzské sportovce, že se všechny výpravy do záběrů vešly...
Phoenix hrají PÁTOU píseň.
Není to zakončení olympiády, je to koncert Phoenix. Zpěvák teď stojí na sportovcích.
SLEDUJEME DALŠÍ STŘIHÁK!
Záběr na plochu, kde se NEDĚJE NIC. Vypadl jim střihák štafety z přenosu...
Střihák pokračuje. Už pět minut.
Zase sledujeme záběry ze zahájení. TO JSME VIDĚLI!
Kamera zabírá plochu, kde se nic neděje...
Po hodině koncertů, střiháků a záběrů na prázdnou plochu přichází řečnit funkcionáři.
Šéf organizatorů ve svém projevu opět mluví o zahájení.
Opět francouzská sobeckost. Má jít o oslavu všech sportovců a on zas mluví o Francouzovi. Byť fenomenálním plavci. Ale na hry tohle nepatří, tam se máte jako organizátor upozadit. Třeba Británie to dokázala.
Trochu ty projevy připomínají nekonečné děkovné projevy oceněných na hudebních a hereckých anketách. Paříž by potřebovala svého Michala Čecha, aby ty řečníky zahalil svým pověstným dýmem z Českých lvů.
Projev už pocitově trvá déle než koncert Phoenix. To je opravdu mor tito lidé, co se rádi poslouchají.
Jeden projev končí, druhý začíná. Bacha na Bacha. To bude taky dlouhé.
Pardon, že nic nepíšu, mám pocit, že jsem měl u Bachova projevu mikrospánek. Zní to, jako kdyby mu to napsala ChatGPT.
Bach vyzývá k míru, ale na hry pozval "neutrální" Ruské sportovce, z nichž mnozí schvalují válku na Ukrajině, gratuluji ke zlaté medaili za pokrytectví.
Hry prý byly "Seine"zační. Ačkoliv je mi jinak tento slovní humor blízký, ten projev trvá už sedm minut a neřekl nic.
Nástup sportovců (nekompletní): 36 minut.
Proslovy (zatím): 20 minut.
Neuvěřitelné.
Olympijska hymna, dobrá, ale pak už chci část symbolizující Los Angeles. Tam by měl být Tom Cruise a Red Hot Chilli Pepeprs. A hlavně si snad odpustíme projevy a střiháky zpomalených záběrů.
Sledujeme opět plochu, kde se nic neděje. Nějak se sundala vlajka, ale neviděli jsme to. A také se má zhasit oheň, ale ten tu není.
Starostlku LA doprovází Simone Biles. S ortézou na kotníku, tak snad to není nic vážného.
Americká hymna. Zpívá H.E.R. Má Oscara za píseň k filmu Judas and Black Mesiah, který je parádní. Doprovází se sama na elektrickou kytaru. Skoda, mohla to být třeba Taylor Swift, ale to by se asi utajit nepodařilo...
Je to tady. TOM CRUISE NA STŘEŠE!
Spustil se na laně a chtěl něco sundat z nohy, asi se mu mel otevřít padák, ale neotevřel. Tak ještě že měl jištění.
Cruise si dal vlajku na motorku a odjíždí s ní. Asi přímo do L.A.
Cruise na hudbu Red Hot Chili Peppers jede Paříží. Bez helmy.
Pak následuje letadlo a seskok padákem.
Cruise zatím předělal nápis Hollywood a jeho dvě óčka na olympijské kruhy.
Vlajka zatím putuje štafetou po slavných amerických sportovcích.
- 1
- 2