Medaile pro Vetchého, Šabatovou i Červenku. Pavlův projev nudil, vyznamenání jsme glosovali živě
Prezident Petr Pavel letos podruhé ve funkci udělil státní vyznamenání a pronesl sváteční projev u příležitosti výročí vzniku Českoslovnenska. Jaký byl Pavlův proslov? A které osobnosti ocenil? Ceremoniál sledoval a živě glosoval redaktor Reflexu Oliver Adámek.
Přeji dobrý sváteční večer a vítám vás u online komentáře předávání státních vyznamenání. Proslýchá se, že vyznamenané osobnosti letos nebudou nijak kontroverzní, ale třeba nás prezident Pavel překvapí. A asi všichni jsou zvědaví na prezidentův projev - před rokem byl za přílišnou obecnost a suchopárnost kritizován.
I letos se spekulovalo o tom, jestli bude vyznamenán prezident Zeman. Zatím všichni prezidenti své předchůdce vyznamenali.
Začínají hrát fanfáry. Mezi prvními přichází spolu s partnery a partnerkami premiér Fiala a předsedové obou komor parlamentu.
Praporečníci přináší historické a vojenské prapory, se kterými budou stát u boků Vladislavského sálu. Ve fotbale se těmto lidem říká vlajkonoši, ale slovo praporečník je jistě majestátnější.
Do sálu jsou přinášena státní vyznamenání: Řád Bílého lva, Řád Tomáše Garrigua Masaryka, Medaile Za hrdinství a Medaile Za zásluhy.
Na stole už vidíme krabičky s metály a jmenovkami. Jsou ale samozřejmě snímány tak, aby jména nešlo přečíst. Dozvíme se je zhruba za půl hodiny.
Je tu prezidentská fanfára, skladba z opery Libuše. Petr Pavel a první dáma Eva Pavlová se tentokrát sladili v modré barvě.
Taky jste pozorovali, kdo z politiků zpívá hymnu? Pokud jsem viděl dobře, z členů vlády si zazpívali jen ministři Kupka, Výborný a Válek.
Prezident dostal slovo. Mít vlastní stát označuje za privilegium, které se nám potvrdilo před 35 lety Sametovou revolucí.
Na lavici mezi vyznamenanými jde vidět herce Ivana Trojana či ekonoma, bývalého prezidentského kandidáta Jana Švejnara.
Nemusíme se dívat daleko, abychom viděli oslabování demokracie, říká prezident. Zjevná kritika na adresu slovenské a maďarské vlády.
Pavel věří, že Česko není rozdělené na nesmiřitelné tábory a chce, aby se vyvarovalo nenávisti. Trochu se divím, proč tedy obhajoval výrok Otakara Foltýna, který část společnosti označoval za "svině".
Prezident zmiňuje globální hrozby pro Česko - jako první jmenuje klimatickou změnu.
Petr Pavel říká, že změny po roce 1989 nebyly jednoduché a dělaly se i chyby. Václav Klaus si v první řadě vytahuje propisku a kreslí ve vzduchu nesouhlasnou vlnovku!
Prezidentův projev končí. Tomio Okamura kroutí hlavou a netleská, Václav Klaus tleská jen velmi opatrně.
Začínají státní vyznamenání, nejprve vojenské skupiny. Řádem Bílého lva je jako první in memoriam oceněn Sergej Jan Ingr, legionář a ministr londýnské exilové vlády.
Řád Bílého lva třetí třídy dostává slavná architetka Eva Jiříčná. Blahopřejeme a doufáme, že u Nákladového nádraží vyrostou domy, které navrhla.
Další řád in memoriam dostává papež Jan Pavel II.
Za zásluhy o demokracii je vyznamenán bývalý politik, signatář Charty 77 Daniel Kroupa.
Dodávám, že nevypisuji všechna jména vyznamenaných, ale výběr nejznámějších osobností.
Vyznamenání dostává i bývalá ombudsmanka Anna Šabatová. Režie se opět zaměřuje na Tomia Okamuru, který opět netleská.
Velmi silný moment. Vyznamenání in memoriam dostává voják Karel Kučera, který letos padl na Ukrajině při obraně Bachmutu. Ocenění přebírá jeho matka.
Medaili za zásluhy dostává Roman Červenka, kapitán mistrů světa v hokeji.
Medaili za zásluhy v oblasti kultury dostává bývalý ředitel ČT Petr Dvořák. To je nečekaná útěcha za to, že neobhájil funkci.
Je tu další medaile pro sportovce: oceněna je kajakářka Štěpánka Hilgertová.
Prezident už udělil několik medailí za hrdinství při záchraně lidských životů. Toto nejsou slavná jména, ale měli bychom o nich číst a slyšet: Lukáš Dudík a Roman Juřena, kteří zachránili lidi z hořícího vlaku. A Kateřina Laluhová, učitelka, která duchapřítomně vyvedla žáky ze třídy, kde se poté zřítil strop.
Opět něco z kultury: oceněni jsou zpěvák Petr Janda a spisovatel Pavel Kosatík.
Již před chvíli dostala medaili Radka Denemarková, nyní další spisovatelka - Karin Lednická.
Medaili za zásluhy dostává operní pěvkyně Dagmar Pecková.
Oceněn je taky spisovatel Jaroslav Rudiš.
Za přispění ke zvládnutí povodní byl oceněn ředitel ČHMÚ Mark Rieder.
Nyní přichází na řadu ekonom Jan Švejnar. Režie nám bohužel neprozradila, zda svému volebnímu soupeři zatleskal Václav Klaus.
Další již zmíněné jméno - medaili za zásluhy dostává herec Ivan Trojan. A rovnou doplníme další jméno z kultury, režisérka Helena Třeštíková.
Medaili přebírá viditelně velmi dojatý, jen ztěžka oddychující herec Ondřej Vetchý.
56 vyznamenání je rozdáno. Jejich plný seznam najdete brzy na webu hrad.cz
Hradní stráž opouští sál a po ní také prezident. Oslavy 106. výročí vzniku Československa budou pokračovat na Pražském hradě už mimo záznam České televize.
Prezidentův projev ani tentokrát nevybočoval a neřekl nic, co by se zapsalo do učebnic. Není to ale tak, že přesně takového prezidenta si voliči loni v lednu objednali? Věděli jsme, že Petr Pavel takový je. Kritiky se ale nevýrazný projev jistě dočká. Vyznamenaní tentokrát zřejmě ne, je tam skutečně velmi málo kontroverzních osobností.
Na závěr vám chci poděkovat za pozornost a popřát pěkný zbytek svátečního večera. Mějte se dobře a zase někdy na stránkách Reflexu.