Americké volby Online: Vyhraje boj o Bílý dům Donald Trump, nebo Kamala Harrisová? Sledujte živě
Američané volí nového prezidenta. Po měsících napjaté kampaně je výsledek stále nejistý. O tom, kdo vyhraje volby se rozhoduje v několika váhavých státech a předvolební průzkumy se průběžně přelévají z jedné strany na druhou. Kdo bude příští americký prezident? A jak to ovlivní svět? Sledujte aktuální zprávy a komentáře v našem živém online přenosu.
PRVNÍ HLASOVÁNÍ SKONČILO
Hlasování skončilo v části Kentucky a Indiany. V obou přípaech ale zbytek státu ještě hlasuje, takže zatím jsou zveřejňovány jen dílčí výsledky.
V obou státech zatím po sečtení prvních hlasů vede podle očekávání Trump, který zde hladce vyhrál i před čtyřmi lety.
PŘÍPRAVA NA ZPOCHYBNĚNÍ VOLEB?
Trump na sociální síť Truth umístil ničím nepodložený výkřik o “masivním volebním podvodu ve Filadelfii.” Znamená to tedy, že Trumpův tým se domnívá, že by mohl ztratit klíčovou Pennsylvánii? Na tom, že Trump se v případě prohry pokusí volby znevěrohodnit, se shoduje většina insiderů a liberálních médií. Jenže oproti minulému volebnímu cyklu není Trump prezident. Nemůže pro povolební machinace zneužívat federální moc. A pinglové a barmani z jeho golfového resortu Mar-a-Lago mu asi moc platní nebudou….
SUNDEJ TEN KŠILT, DONALDE
Trump odvolil ve floridské volební místnosti s manželkou po boku a nepostradatelnou kšiltovkou Make America Great Again na hlavě. Což bylo v rozporu s platnými zákony. V USA je přítomnost propagačních materiálů, včetně stranického oblečení, ve volebních místnostech zakázána. Ovšem tak ostříleného borce, jako Donald, který byl uznán vinným ve 34 bodech obžaloby v kauze finančních podvodů, jedno porušení zákona navíc jistě nerozhodí.
EKONOMIKA, IMIGRACE, POTRATY
Také zveřejněné průzkumy z volebního dne potvrzují, že američtí voliči se dnes rozhodovali hlavně podle ekonomiky. Za ní následovaly imigrace a otázka potratů.
V prvních dvou tématech má navrch Trump, ve třetím Harrisová.
Jeden z průzkumů dnes ukázal, že 70 % voličů je přesvědčeno, že USA jdou špatným směrem.
VOLEBNÍ DEN ZTRÁCÍ VÝZNAM
Více než 84 milionů Američanů odevzdalo hlas pro prezidenta již dříve než dnes. Stále více Američanů totiž využívá možnost hlasovat dopředu. zajémavé je, že letošních 84 milionů takto odevzdaných hlasů je více než 81 milionů hlasů, s kterými před čtyřmi lety vyhrál souboj o Bílý dům Joe Biden.
Podmínky pro předčasnou volbu se liší v každém americkém státě. Někde jde o hlasování poštou, jinde jen o odevzdání hlasu dříve ve speciální volební místnosti. Různě je také upravena lhůta jak dlouho dopředu je možné hlasovat či do kdy musí dojít hlasy poslané poštou.
KAMALA DNES NEVOLILA
Rozdílnost obou politických Amerik, které se dnes střetávají potvrzuje i to, jak oba kandidáti odevzdali svůj hlas.
Donald Trump dnes volil se svou manželkou v Palm Beach na Floridě. Jeho rivalka naopak dnes nehlasovala, protože Kamala Harrisová svůj hlas odevzdala již dříve poštou.
Odlišný způsob volby dobře odráží, že demokraté více využívají korespondenční volby, zatímco republikánský tábor jí příliš nedůvěřuje.
LATINOS VYNÁŠEJÍ ODPAD
Celoamerická organizace Unidos, sdružující latinos, tedy Američany hispánského původu, informuje že ve Filadelfii, hlavním městě klíčové Pennsylvánie, přicházejí tito voliči do volebních místností ve výrazně větších počtech, než v roce 2020. A v drtivé většině volí Harrisovou. Patrně nebyl nejlepší nápad nechat obřím Trumpově mítinku v Madison Square Garden z minulého týdne zaznít větu “Portorika ja hromada odpadků v oceánů.” Portoričanů žijí ve swing states stovky tisíc. Možná se dnes rozhodli, že sami nějaký ten odpad vynesou z politiky.
KRÁLOVSTVÍ ZA VEVERKU
Bizarně smutnou hrdinkou posledních předvolebních hodin se v Americe stala ochočená veverka Peanut, kterou farmáři zs státu New York zabavily a následně utratily úřady s obskurním odůvodněním, že zvířátko nebylo řádně přihlášené. Pro trumpovský tábor se nebohá veverka stala symbolem odporu k nenáviděné federální vládě a MAGA Twitter zaplnily tisíce koláží, na nichž Trump mašíruje v čele legiií ozbrojených veverek ulicemi hořícího Washingtonu. Memy však volby nerozhodují. V klíčové Pennsylvanii či Michiganu běhají veverek po lesích statisíce a tamní voliči se rozhodnou podle výše cen benzínu, potravin, dostupnosti pracovních příležitostí či práva žen na zacházení s vlastním tělem. Ale Peanut se na to z veverčího nebe bude jistě dívat.
BÍLÝ MŮŽ A MENŠINOVÁ ŽENA
Jak vypadají typičtí voliči obou hlavních rivalů?
Trumpa nadprůměrně volí muži, kteří jsou spíše starší a mají nižší vzdělání. Největší podporu má exprezidenta mezi bělošskými voliči a lidmi na venkově.
Harrisovou naopak více podporují ženy, lidé s vyšším vzděláním, příslušníci menšin a voliči z nějvětších měst.
Volby pak asi i letos rozhodnou lidé na předměstích velkých měst, kteří jsou často "přelétaví". Nejčastěji jsou liberálními republikány, kterým ale vadí Trumpovi excesy, ale na druhou stranu hlasují často peněženkou a poslední demokratický prezidentský mandát nebyl spojen s ekonomickým vzestupem, ekonomická situace dnes nenahrává Harrisové.
TÉMĚŘ MRTVÝ ZÁVOD
Zatímco před 8 lety Reflex jako téměř jediný předpověděl dopředu vítězství Donalda Trumpa, dnes je prognóza téměř nemožná.
Renomovaný server Real Clear Politics uvádí průměr preferencí výzkumných agentur celostátně 48,7 % pro Harrisovou versus 48,6 % pro Trumpa. Stehný server, ale předpovídá vítěsztví Trumpa na volitele 287 oproti 251 pro současnou viceprezidentku.
UDĚLÁ HARRIS ELONOVI ČÁRU PŘES ROZPOČET?
Oba kandidáty podporují známé osobnosti amerického veřejného života, byť k Trumpovi se hlásí vesměs polozapomenutí herci z devadesátek, přestárlí rockeři či wrestleři penzijního věku, kteří asi volby v jeho prospěch neurvou. Podpora Elona Muska je však pro předluženého Trumpa naprosto klíčová. Nejen finančně, ale i proto, že Musk, miliardář se sociálně nemožným vystupováním poloautistického studenta matfyzu, který se na kuráž přikrmil kombinací fernetu a magických houbiček, má obrovskou popularitu mezi segmentem mladých Američanů, zejména bělochů. Musk si pak od spojení s Trumpem slibuje pokračování státních zakázek pro jeho firmy, především SpaceX a přímý vliv na chod federální administrativy. Elon se dokonce nedávno nechal slyšet, že pokud Trump nezvítězí, tak je “v prdeli a půjde do kriminálu.” Nechme se tedy překvapit. Bude si Musk zítra dopoledne dávat lajničku oblíbeného ketaminu spíš na oslavu, nebo na žal?
KDY ZAČNOU CHODIT VÝSLEDKY?
V každém americkém státě se volí v jiný čas. V USA navíc neexistuje čekání na zavření místnosti v posledním státě, takže se výsledky budou zveřejňovat postupně.
V prvních státech (v části Kentucky a v Indianě) se volební místnosti uzavřou ve 24 hodin našeho času. Rozhodující "battleground states" přijdou nařadu mezi druhou a čtvrtou nad ránem.
Jako poslední se "zavře" většiny Aljašky a Havaj v 7 hodin ráno.
Vzhledem ke korepsondenční volbě se ale může stát, že ani ráno ještě výsledek nebudeme znát. To se může stát, pokud v některých státech bude výsledek tak těsný, že ho budou moci korespondenční hlasy zvrátit.
TRUMP VS. HARRISOVÁ: BOJ O 270 VOLITELŮ
Dnes v noci nás čekají možná nejvyrovnanější prezidentské volby v dějinách USA.
Číslem noci bude "270". Ten z kandidátů, který získá 270 nebo více volitelů, ten se stane příštím americkým prezidentem.
Volitelé se až na malé výjimky přidělují tomu kandidátovi, který získá nejvíce hlasů v daném státě Unie. Nejvíce volitelů má v tomto systému Kalifornie (54), nejméně Vermont, Delaware, hlavní město Washington (District of Columbia), Aljaška, Severní Dakota, Jižní Dakota a Wyoming (3).
Teoreticky dnes v noci ale také můžeme začít remízu 269 vs. 269.Pak by o novém prezidnetovi rozhodl Kongres, konkrétně Sněmovna reprezentantů, která by hlasovala po státech. K tomu je ale ještě daleko, aby nastal tento výsledek.