Americké volby Online: Trump drtivě vítězí, demokraté utrpěli debakl. Stále se sčítá, sledujte živě
Američané volí nového prezidenta. Po měsících napjaté kampaně je výsledek stále nejistý. O tom, kdo vyhraje volby se rozhoduje v několika váhavých státech a předvolební průzkumy se průběžně přelévají z jedné strany na druhou. Kdo bude příští americký prezident? A jak to ovlivní svět? Sledujte aktuální zprávy a komentáře v našem živém online přenosu.
ZACHOVEJTE KLID
Sirény v česku také symbolicky ohlašují zvolení Donalda Trumpa dalším americkým prezidentem. Je sice první středa v měsíci, ale to se tak někdy sejde.
TRUMPA OZNAČILA ZA VÍTĚZE I CNN
Donald Trump se po čtyřech letech vrátí do Bílého domu. Podle projekcí hlavních amerických televizních stanic překonal hranici potřebných 270 volitelů a porazil demokratku Kamalu Harrisovou. Nejprve za vítěze voleb označila Trumpa televize Fox News, o několik hodin později také agentura AP, televize CNN či agentura Edison Research.
Klíčových bylo v souboji o Bílý dům sedm amerických států. Trump podle dosavadních projekcí získal Pensylvánii., Severní Karolínu, Georgii a Wisconsin, což mu zajistilo výhru. Projekci výsledků ve Wisconsinu CNN a AP zveřejnily až několik hodin po Fox News.
PUTIN CHCE JEDNATN S USA, POČKÁ DO LEDNA
Ruský prezident Vladimir Putin je připraven k dialogu se Spojenými státy, prohlásil dnes mluvčí Kremlu a dodal, že až po inauguraci nového prezidenta v lednu se ukáže, zda se v USA změnila nálada. Mluvčí Dmitrij Peskov podle agentur také prohlásil, že neví o tom, že by se Putin chystal gratulovat Donaldu Trumpovi k jeho předpokládanému vítězství v prezidentských volbách.
TRUMPOVI K VÍTĚZSTVÍ POMOHLI AFROAMERIČANÉ A HISPÁNCI
Za zřejmě jednoznačným vítězstvím Donalda Trumpa je podle analýzy exit-pollů v jendotlivých státech Unie i jeden hodně překvapivý moment. Trump dokázal posílit oproti roku 2020 ve dvou skupinách, u nichž bychom to z pohledu, který v Evropě na Trumpa převažuje, nečekali. Staronový prezident dokázal získat hlasy navíc mezi Afroameričany, zejména černošskými muži, a také mezi voliči hispánského původu. V obou těchto "rasových skupinác", jak se jim v USA říká, sice nad Harrisovou nevyhrál, ale dokázal snížit její náskok oproti tomu, jak mezi nimi bodoval před čtyřmi lety Biden. Je to velký paradox jeho úspěchu, když proti němu stála právě Kamala Harrisová, která mohla být první ženou s afroamerickým a indickým původem v Bílém domě v historii.
DONALDU TRUMPOVI POGRATULOVAL UKRAJINSKÝ PREZIDENT ZELENSKYJ
S gratulací po zvolení 47. prezidentem pogratuloval uklrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktaerý napsal na Twitter:
Vzpomínám si na naše skvělé setkání s prezidentem Trumpem v září, kdy jsme podrobně diskutovali o strategickém partnerství mezi Ukrajinou a USA, Plánu vítězství a způsobech, jak ukončit ruskou agresi proti Ukrajině. Oceňuji závazek prezidenta Trumpa k přístupu „mír skrze sílu“ v globálních záležitostech. To je přesně ten princip, který může prakticky přiblížit spravedlivý mír na Ukrajině. Doufám, že to společně uvedeme do praxe. Těšíme se na éru silných Spojených států amerických pod rozhodným vedením prezidenta Trumpa. Spoléháme na pokračující silnou podporu obou stran pro Ukrajinu ve Spojených státech.
Jen aby to nebylo (ne)slavné "přání otcem myšlenky".
VÍTĚZSTVÍ TRUMPA V PENSYLVÁNII POTVRZUJE CNN I AP
Republikán Donald Trump zvítězil v Pensylvánii také podle projekcí televize CNN a agentury AP. Celkové vítězství mu zatím nepřisuzují.
Z výsledků je to ale jasné.
GRATULACE Z RAKOUSKA - UHERSKA
K vítězství Trumpovi gratulovali maďarský premiér Orbán i rakouský kancléř Nehammer. Orbán ho označil za největší comeback v politických dějinách USA. V ČT právě gratuluje Markéta Pekarová Adamová, Robert Fico je v Číně a už dva dny na svých sociálních sítích mlčí.
TRUMP BUDE PREZIDENTEM
Nejrespektovanější agentura AP již také prohlásila Trumpa za vítěze v Pennsylvánii. Ve výpočtu AP mu už stačí jen 3 volitelé z Aljašky. Volby jsou rozhodnuty, protože přidělení Aljašky je jen otázkou času.
PÍSNIČKA NA KONEC
Celý projev plný megalomanských vizí završuje bizarní hudební volba. Písnička YMCA od Village people. Ale tak hrála mu během celé kampaně, co na tom, že by ho ta kapela asi nevolila.
MAGA NA PÁTOU A SPASITEL
Trump použil už popáté své heslo, že bude Amerika znovu velká. A pak dodal, že Bůh ušetřil jeho život z nějakého důvodu.
TRUMP + KENNEDY = LÁSKA
Trump: Robert Kennedy jr. nám bude pomáhat. Je to ohromný chlap a my mu pomůžeme, aby toho hodně dokázal. Máme víc ropy, než Saudská Arábie, tak pozor na to. Ale jinak je moc fajn, splatíme dluhy a snížíme daně. Čína na nás nemá!
PREZIDENTSKÁ MLÁTIČKA
White extaticky křičí do mikrofonu a vychvaluje Trumpa, jako kdyby to byl zápasních v červeném roho oktagonové klece. White také chválí Joe Rogana, jehož podcast dostal Trumpova slova k milionům učí po celém světě. Trump je nadšený z toho, jaký je Dana White chlapák.
TRUMP: MUSK JE GENIUS
Nejdelší část svého projevu věnuje Trump chvále Elona Muska, opravdu je to pro něj důležitý člověk. Většinou mluví o jeho kariéře a letech do vesmíru. Teď ho hledá stejně jako Zeman polského premiéra na své oslavě. Na pódiu také stoji Dana White, zakladatel bojové organizace UFC, ve které bojuje i Čech Jiří Procházka.
PRCHALOVSKÝ MOMENT
Trump udělal podobné gesto, jako když Babiš na pódium kdysi pozval svého chlápka na sociální sítě Marka Prchala a líbal ho na tváře. Na pódium pozval své šéfy kampaně a ti viditelně překvapení jen všem poděkovali a opět se stáhli do pozadí. Medvědí služba pro lidi, co rádi pracují ve stínu. Ale nemohl si pomoc.
Pak popisuje jak fungují rakety projektu Space X. Na pódium asi přijde Elon Musk.
TRUMP: MUSÍME UZAVŘIT HRANICE
VANCE SE VYPLATIL
Trump: I když jsem dostal na začátku trochu nadávek za to, koho jsem si vybral, udělal jsem dobře. Amerika je nejlepší země na světě a my ji u děláme ještě lepší.
TRUMP DĚKUJE I TRUCHLÍ
Trump: Děkuji hlavně svým dětem a své nádherné ženě, která má teď nejprodávanější knihu v USA.
Děkuje i svému tchánovi a říká, že mu chybí tchyně. Pak se ohlédne na Melanii a ujistí se, že jim tchyně opravdu chybí. Pak předává slovo JD Vancovi, svému budoucímu viceprezidentovi. Podle mnohých to za Trumpa dovládne právě Vance...
TRUMP CÍTÍ LÁSKU
Trump: Cítím tady v sále lásku! Jednou se ohlédnete zpět a budete rádi, že jste zvolili nejen mě jako prezidenta, ale i tuto skupinu lidí. Máme bezprecedentní mandát!
VÍTĚZSTVÍ JAKÉ JEŠTĚ NIKDO NIKDY NEVIDĚL
Donald Trump: Tohle bylo největší politické hnutí všech dob, v této zemi jsme nic podobného nezažili a míříme na vyšší úroveň. Uzdravíme naši zemi, spravíme hranice, všechno vyřešíme. Já jsem teď 47. prezidentem!
Donald Trump zahajuje projev tak, jak to má nejraději, v záplavě superlativ. A sám sebe prohlásil za vítěze voleb. Na rozdíl od roku 2020, kdy to udělal také, tentokrát jeho slova podporují výsledky.
DONALD TRUMP VSTUPUJE NA PÓDIUM
V doprovody ženy Melanie a všech svých pěti dětí vystoupil na pódium v Palm Beach Donald Trump. Za chvíli začne jeho projev.
CELEBRITY K NIČEMU?
Kampaň Kamaly Harrisové ukázala, jak podpora od hvězd showbussinesu neznamená v očích voličů prakticky vůbec nic. Respektive, že to podporovatele utvrdí a odpůrcům jejich hlasy nezvyklá. Zatímco Harrisovou podpořila téměř kompletní hollywoodská scéna, Trumpovi stačil nejposlouchanější světový podcaster Joe Rogan a nejbohatší muž světa Elon Musk.
DALŠÍ STANICE PŘIDĚLUJE PENNSYLVÁNII TRUMPOVI
Také televize ABC prohlásila Trumpa za vítěze v Pennsylvánii. Tvrdí, že Trump je velmi blízko stát se prezdientem.
BUDÍČEK PRO EVROPU
Už z prozatímních výsledků je jasné, že je Evropa musí brát jako budíček. I demokratická kandidátka Harrisová avizovala, že se bude soustředit mnohem víc na domácí záležitosti a konflikt na Blízkém východě než na Evropu a Ukrajinu. Donald Trump je v tomhle ještě mnohem naléhavější. Ruskou agresi slíbil vyřešit druhý den po zvolení. I když je to hyperbola, tak se to řešení určitě nebude líbit Ukrajině a většině Evropy. Máme tak dva měsíce na to udělat opravdu velké gesto, které by mohlo situaci na východě Evropy zvrátit. Snad na něj najdeme na starém kontinentu sílu. A peníze.
TRUMP SI CHYSTÁ PROJEV
V americkém Palm Beach na Floridě se chystá projev budeoucího prezidenta USA Donalda Trumpa, podle předběžných výsledků je téměř jisté, že zvítězí. Zásadní momenty jeho řeči vám tady okomentujeme online. Kamla Harrisová svůj projev zrušila.
SLEDUJTE POVOLEBNÍ DEBATU
Do studia Info.cz za chvíli dorazí komentátor Reflexu VIliam Buchert. Sledovat to můžete živě ve videu níže:
FOX NEWS: TRUMP ZVOLEN PREZIDENTEM
Podle stanice Fox News bude Donald Trump znovu prezidentem, když už aktuálně má 277 volitelů, protože ho tato TV stanice prohlásila také vítězem ve Wisconsinu s 10 voliteli.
Měl by stát teprve druhým prezidentem v historii USA, který se stal znovu prezidentem po čtyřleté přestávce.
FOX NEWS: TRUMP VYHRÁL PENNSYLVÁNII!
Televizní stanice Fox News prohlásila Donalda Trumpa za vítěze také v Pennsylvínii. Tím by mu stačilo získat Aljašku a byl by prezidentem. Fox News, která je naladěna prorepublikánsky, o něm již mluví jako o novém prezidenzttovi.
Zdrženlivá agentura AP ale ještě čeká se stejným verdiktem.
TRUMP VYHRÁL GEORGII
Podle agentury AP vyhrál Donald Trump další klíčový stat - Georgii. To znamená, že získává první stát, který před 4 lety získal Joe Biden. 16 volitelů je klíčových pro dnešní vyrovnaný souboj o Bílý dům.
Trump navíc vítězí i v 1. kongresovém okrsku v Nebrasce a zvyšuje svoje skóre na na 247 volitelů.
Harrisová obhajuje pro demokraty New Hampshire s 4 voliteli, stejně silný Havaj a také 2. okrsek v Nebrasce.
Aktuální stav: Trump 247, Harrisová 214.
HARRISOVÁ SE DRŽÍ VE HŘE DÍKY VIRGINII
Viceprezidentka Harrisová ale vrací úder, když ubránila Virginii s 13 voliteli, kde se o překvapivý průlom snažil naopak Trump.
Stále platí, že nikdo nevyhrál jediného volitele, která jeho strana neměla před 4 lety.
Aktuální stav: Trump 230, Harrisová 205.
Ve hře již vlastně je jen šestice battleground states - Pennsylvánie, Wisconsin, Michigan, Georgie, Arizona a Nevada. Jenže ve všech teď vede Trump s výjimkou Nevady, kde ještě nejsou k dispozici žádné výsledky, protože ty budpu zveřejněny až teprve dovolí všichni voliči ve forntách u volebních místnostech.
Připsány ještě budou volitelé za Minnesotu, New Hamshire a část státu Maine, kde všude vede demokratická kandidátka, a tradičně republikánská Aljaška, kde se ještě volí.
ZÁPADNÍ POBŘEŽÍ PRO HARRISOVOU, SEVERNÍ KAROLÍNA PRO TRUMPA
Harissová podel očekávání zísává demokratické bašty na západním pobřeží - Kalifornii (54 volitelů), Oregon (8) a stát Washington (12), ale také Nové Mexiko (5) volitelů a najednou drží 192 hlasů.
Jenže Donald Trump je prohlášen za vítěze v Severní Karolině s 16 a ubránil tím stát, kde Harrisová chtěla a měla bodovat na jeho úkor. Vyhrává tím první battlegrandstate, který byl dnes rozhodnut. Navíc obhájil raké s Idaho s 4 voliteli.
Aktuální stav je tedy: Trump 230, Harrisová 192.
REPUBLIKÁNI ZŘEJMĚ OVLÁDLI SENÁT
Republikánský kandidát Moreno porazil v Ohiu stávajícího demókratického senátora Browna a jeho strana by měla měla získat většinu v Senátu minimálně v poměru 51:49.
TRUMPOVA CESTA K VÍTĚZSTVÍ
Donald Trump má aktuálně 210 volitelů. Měl by si připasat ještě republikánské bašty Idaho a Aljašku, které mu přidají 7 volitelů.
K těmto celkem 217 potřebuje přidat 32 volitelů z Georgie a Severní Karoliny, aby dosáhl na 249.
Pak potřebuje také Nevadu s 6 a k tomu Pennsylvánii nebo Wisconsin s Michiganem.
To je realistický scénář Trumpova vítězství. Je ale teď stejně reálný jako scénář Harrisové, jak se dostat k 270 vítězným volitelům.
TRUMP SI PŘIPSAL DALŠÍ 2 STÁTY
Exprezident získává šest volitelů za Kansas a dalších Iowu. Oba státy vyrál i před čtyřmi lety.
Harrisová si zajistila jednoho volitele za jeden ze dvou obvodů v Mainu, kde se 2 volitelé přidělují celostátnímu vítězi a pojednom vítězi za každý kongresový obvod.
Aktuální stav: Trump 210 vs Harrisová 113.
CESTA HARRISOVÉ K VÍTĚZSTVÍ
Jak se nyní Kamala Harrisová může dostat k potřebným 270 volitelům.
Aktuálně má 112.
Její zásobárnou je ovšem západní pobřeží, kde by měla vyhrát všechny tři pobžežní státy (Kalifornii, Oregon a stát Washington) a také ostrvní Havaj. To všechno jsou tradiční demokratcké bašty. Jejich zisk posílí Harrisovou na 190 volitelů.
Přidáme-li Minnesotu a tři volitele z Mainu, budeme na 203. K tomu potřebuje udržet 44 volitelů ze 3 států z "modré zdi" - Wisconsinu, Pennsylvánie a Michiganu a ubránit Virginii s 13 voliteli. To by jí dalo 260 volitelů a potřebu doplnit 10 volitelů, které může složit například vítězstvím V nEvadě a Novém Mexiku, novou průlomem v Georgii.
COLORADO PRO HARRISOVOU
Demokratická viceprezdientka Harrisová snižuje Trumpův náskok o 10 volitelů, které získává za stát Colorady. Ještě nedávno to byl battleground state, ale jak minule, tak nyní zde vítězí dmeokraté. Zároveń si připisuje tři volitele za Washingtion D.C. - tedy hlavní město, které ještě nikdy nevolilo rpeublikána za prezidenta.
Aktuální stav: Trump 198, Harrisová 112.
STÁLE OTEVŘENÝ VÝSLEDEK
Průzkumy měly každopádně pravdu, že tyto volby budou velmi vyrovnané. Oba kandidáti vyhráli všechny své "must-win" státy, zatím nebyl rozhodnutý žádný battleground state. Trump útočí na překvapení ve Virginii, Harrisová se snaží o totéž v Severní Karolíně. Státy v zrezivělém pásu a v modré zdi - Michigan, Wisconsin a Pennsylvánie jsou zatím vyrovnané. Oba výsledky jsou stále možné.
VOLBY KONČÍ V NEVADĚ, TRUMP 198
Jasno je v dalších třech státech a všechny připadly Trumpovi, protože obhájil Montanu se 4 voliteli, mormonský Utah s 6 a Missouri s 10.
Celkové skóre podle agentury AP je proto nyní: Trump 198, Harrisová 99.
DALŠÍ STÁTY ROZHODNUTY: TRUMP STÁLE VEDE, ALE ZATÍM BEZ KLÍČOVÉHO PRŮLOMU
Mezi rozhodnutíé státy přibylo hne dněkolik z nich.
Donald Trump si připsal dva lidnaté státy, v nichž kampaň Kamaly Harrisové věřila v možnost překvapení. Republikánský exprezident si totiž připsal Texas se 40 voliteli i Ohio se 17 a obhájilv nich výhru z roku 2020. Zároveň získal pro něj jisté státy Wyoming (3 volitelé), Lousianu (8) a Severní i Jižní Dakotu (oba státy po 3). Trump zároveń dokázal vyhrát v Nebrasce, což ej ale jeden ze 2 států, kde celostátní vítěz nebere všechny hlasy. Exprezdient si proto nyní připsal 2 celostátní volitele, ale ještě se dopočítává, kdo získá po jendom voliteli za každý kongresový volební obvod, které jsou v Nebrasce 3. Trump ale právě vyhrál jedne z nich a má dalšího volitele navíc.
Harrisová obhájila pro demokraty stát New York a jeho 28 volitelů.
Aktuální stav: Trump 178, Harrisová 99.
FLORIDA DALA TRUMPOVI ZAJÍMAVOU NADĚJI
Trump dokázal vyhrát floridský okres Miami-Wade, který je silně hispánský a dříve proto i silně demokratický. Bill Clinton tu vyhrál v roce 1996 o 30 procent, nyní zde vede Trump o 5 procent. To mu dává naději na zisk více hispánských voličů i jinde v USA, než se čekalo. Ve 3 hodiny se uzavřou místnosti v Arizoně a Nevadě, kde hrají hispánští voliči důležitou roli.
Pro Trumpa je také nadějný vývoj ve Virginii, která byla považována za jistotu pro demokraty, ale zatím je zde výsledek vyrovnaný.
HARRISOVÁ MÁ ILLINOIS
Viceprezidentka Harrisová přidává zatím její největší stát a získává 19 vlitelů za stát Illionois, což je ale také stejný výsledek jako před čtyřmi lety. Zatím tedy žádný stát z 18 již vyhlášených nezměnil stranicky "majitele" oproti posledím prezidnetským volbám v roce 2020.
Aktuální stav: Trump 101, Harrisová 71.
VOLBY SKONČILY V ARKANSASU, DVA DALŠÍ STÁTY ROZHODNUTY
Agentura AP připsala stát Arkansas, kde právě skončily volby, Donaldu Trumpovi, kterému tato obhajoba vítězství z roku 2020 přineslo dalších 6 volitelů.
Kamal Harrisové ovšem přibylo dalších 14 volitelů, protože stejně jako Joe Biden dokázala zvítězit ve státě New Jersey, a tři volitelů za také pro demokraty obhájený Delaware.
Aktuální stav: Trump 101 volitelů, Harrisová 52 vilitelů.
ZAVŘELO 17 STÁTŮ
Ve 2 hodiny našeho času se zavřely volební místnosti v 17 státech.
Už teď je jasné, že Donald Trump vyhrál v Missourri (10 volitelů), Tennessee (11), Oklahomu (7), Alabamu (9), Missisippi (6) a hlavně Floridu, která má 30 volitelů. Všechny tyto státy dopadly stejně jako před čtyřmi roky. Republikánský exprezident proto aktuálně drží 95 mandátů.
Bodovala ovšem také Kamala Harrissová, která již zvítězila podle agentury AP v Connecticutu (7 volitelů), v Massachusetts (11), Marylandu (10) a ve státě Rhode Island (4). I zde jde o samé obhajoby výsledku z roku 2020. Viceprezdientka díky nim nyní má 35 volitelů.
Dodejme, že asi nejdůležitější battleground state - Pennsylvánie - už sice uzavřela volební místnsoti, ale výsledek je zde natolik těsný, že nelze zatím vyhlásit vítěze.
JIŽNÍ KAROLÍNA PRO TRUMPA
Agentury a televizní stanice právě prohlásili Donalda Trumpa vítězem voleb v Jižní Karolině, která má 9 volitelů.
Aktuální stav: Trump 32, Harrisová 3.
STARÝ SOCIALISTA OBHÁJIL
Zatímco Joe Biden končí těmito volbami v Bílém domě a Donald Trump může také fakticky ukončit politickou kariéru, pokud dnes prohraje, třetí velký stařík americké politiky pokračuje. Bernie Sanders totiž právě obhájil v 83 letech mandát senátora za stát Vermont. Formálně nestraník, který se sám nazývá socialistou, což je v USA považováno za krajně levicovou orientaci, patří v horní komoře Kongresu k demokratům.
PRVNÍ "OTOČENÝ"SENÁTOR
V USA se dnes bojuje také o většinu v obou komorách federálního Kongresu. Volí se třetina Senátu a celá Sněmovna reprezentantů. V Senátu měli demokraté dosud většinu 51:49, ve Sněmovně naopak drželi většinu tří křesel (221:214) republikáni.
Republikáni již dnes "otočili" jeden senátní souboj, když guvernér Západní Virginie Jim Justice vyhrál tamní senátní volby. Teď už jim stačí buď dobít další senátní obvod, nebo při remíze 50:50 v Senátu vyhrát prezidentské volby, protože pak by měl v Senátu rozhodující hlas viceprezident.
DALŠÍ STÁT PRO TRUMPA
V půl druhé skončily volby v řadě dalších států a Donald Trump si už připsal čtyři další volitelské hlasy za tradičně republikánskou Západní Virginii.
Aktuální stav: 23 ku 3 pro Trumpa.
TRUMP VEDE NA DOMÁCÍM HŘIŠTI
V jednu hodinu našeho času se zavřely volební místnosti také ve velké části Floridy. Sečteno zde je už více než 50 % hlasů. Dříve byla Florida počítána mezi přelétavé státy, dnes ale potvrzuje to, že se v poslední době stala republikánskou baštou. Donald Trump zde totiž zatím vede poměrem 53,3 % ku 45,7 %. Očividně se mu daří na domácím hřišti, protože exprezident je právě občanem Floridy.
DVA VYKRIČNÍKY
Dílčí výsledky zatím ukazují dva protichůdné jevy. V Kentucky se zdá, že Trump ztrácí oproti roku 2020 část hlasů v předměstských okresech, což by pro něj mohlo být kritické v jiných vyrovnaných státech.
Harrisovou zase musí strašit exit-poll z Georgie, který ukazuje, že zde ztrácí cca 10 % oproti Bidenovu výsledku jak u černošských mužů i žen. To by jí zase vzalo převahu v některých státech, kde ji silné zastoupení Afroameričanů.
PRVNÍ ROZHODNUTÉ STÁTY
Agentura AP krátce po uzavření volebních místností v prvních šesti státech přiznala kandidátům vítězství v prvních třech státech.
Donald Trump si už připsal prvních osm volitelů za stát Kentucky a 11 volitelů zastupujících stát Indiana.
První volitele už má také Kamala Harrisová, protože si připsala stát Vermont a tři tamní volitele.
Všechny tři státy dopadly stejně jako před čtyřmi lety.
Aktuální stav: Trump 19, Harrisová 3.
ZAČÍNÁME ZOSTRA: GEORGIA
Za pět minut se zavřou místnosti v šesti státech, včetně minimálně jednoho batlleground state - Georgie. Tam Biden minule vyhrál jen o 0,2 % a jeho vítězství se stalo klíčový pro jeho zvolení.
Hlasování skončí také ve Virginii, Vermontu, Jižní Karolíně a zbytku států Kentucky a Indiana.
PRVNÍ HLASY Z DIXVILLE NOTCH: REMÍZA!
První sečtené hlasy dnešního dne ovšem pocházely z malé vesničky Dixville Notch ve státě New Hampshire. Tam podle tradice datující zpět do roku 1960 vždy všech šest místních voličů hlasuje již o půlnoci místního času a výsledky jsou zveřejněny o čtvrt hodiny později. Letos zde 3 hlasy připadly Donaldu Trumpovi a 3 Kamala Harrisové. I zde volby vypadají jako velká plichta. Je ovšem zajímavé, že před čtyřmi roky zd evšichni voliči hlasovali pro Joe Bidena.
PRVNÍ HLASOVÁNÍ SKONČILO
Hlasování skončilo v části Kentucky a Indiany. V obou přípaech ale zbytek státu ještě hlasuje, takže zatím jsou zveřejňovány jen dílčí výsledky.
V obou státech zatím po sečtení prvních hlasů vede podle očekávání Trump, který zde hladce vyhrál i před čtyřmi lety.
PŘÍPRAVA NA ZPOCHYBNĚNÍ VOLEB?
Trump na sociální síť Truth umístil ničím nepodložený výkřik o “masivním volebním podvodu ve Filadelfii.” Znamená to tedy, že Trumpův tým se domnívá, že by mohl ztratit klíčovou Pennsylvánii? Na tom, že Trump se v případě prohry pokusí volby znevěrohodnit, se shoduje většina insiderů a liberálních médií. Jenže oproti minulému volebnímu cyklu není Trump prezident. Nemůže pro povolební machinace zneužívat federální moc. A pinglové a barmani z jeho golfového resortu Mar-a-Lago mu asi moc platní nebudou….
SUNDEJ TEN KŠILT, DONALDE
Trump odvolil ve floridské volební místnosti s manželkou po boku a nepostradatelnou kšiltovkou Make America Great Again na hlavě. Což bylo v rozporu s platnými zákony. V USA je přítomnost propagačních materiálů, včetně stranického oblečení, ve volebních místnostech zakázána. Ovšem tak ostříleného borce, jako Donald, který byl uznán vinným ve 34 bodech obžaloby v kauze finančních podvodů, jedno porušení zákona navíc jistě nerozhodí.
EKONOMIKA, IMIGRACE, POTRATY
Také zveřejněné průzkumy z volebního dne potvrzují, že američtí voliči se dnes rozhodovali hlavně podle ekonomiky. Za ní následovaly imigrace a otázka potratů.
V prvních dvou tématech má navrch Trump, ve třetím Harrisová.
Jeden z průzkumů dnes ukázal, že 70 % voličů je přesvědčeno, že USA jdou špatným směrem.
VOLEBNÍ DEN ZTRÁCÍ VÝZNAM
Více než 84 milionů Američanů odevzdalo hlas pro prezidenta již dříve než dnes. Stále více Američanů totiž využívá možnost hlasovat dopředu. zajémavé je, že letošních 84 milionů takto odevzdaných hlasů je více než 81 milionů hlasů, s kterými před čtyřmi lety vyhrál souboj o Bílý dům Joe Biden.
Podmínky pro předčasnou volbu se liší v každém americkém státě. Někde jde o hlasování poštou, jinde jen o odevzdání hlasu dříve ve speciální volební místnosti. Různě je také upravena lhůta jak dlouho dopředu je možné hlasovat či do kdy musí dojít hlasy poslané poštou.
KAMALA DNES NEVOLILA
Rozdílnost obou politických Amerik, které se dnes střetávají potvrzuje i to, jak oba kandidáti odevzdali svůj hlas.
Donald Trump dnes volil se svou manželkou v Palm Beach na Floridě. Jeho rivalka naopak dnes nehlasovala, protože Kamala Harrisová svůj hlas odevzdala již dříve poštou.
Odlišný způsob volby dobře odráží, že demokraté více využívají korespondenční volby, zatímco republikánský tábor jí příliš nedůvěřuje.
LATINOS VYNÁŠEJÍ ODPAD
Celoamerická organizace Unidos, sdružující latinos, tedy Američany hispánského původu, informuje že ve Filadelfii, hlavním městě klíčové Pennsylvánie, přicházejí tito voliči do volebních místností ve výrazně větších počtech, než v roce 2020. A v drtivé většině volí Harrisovou. Patrně nebyl nejlepší nápad nechat obřím Trumpově mítinku v Madison Square Garden z minulého týdne zaznít větu “Portorika ja hromada odpadků v oceánů.” Portoričanů žijí ve swing states stovky tisíc. Možná se dnes rozhodli, že sami nějaký ten odpad vynesou z politiky.
KRÁLOVSTVÍ ZA VEVERKU
Bizarně smutnou hrdinkou posledních předvolebních hodin se v Americe stala ochočená veverka Peanut, kterou farmáři zs státu New York zabavily a následně utratily úřady s obskurním odůvodněním, že zvířátko nebylo řádně přihlášené. Pro trumpovský tábor se nebohá veverka stala symbolem odporu k nenáviděné federální vládě a MAGA Twitter zaplnily tisíce koláží, na nichž Trump mašíruje v čele legiií ozbrojených veverek ulicemi hořícího Washingtonu. Memy však volby nerozhodují. V klíčové Pennsylvanii či Michiganu běhají veverek po lesích statisíce a tamní voliči se rozhodnou podle výše cen benzínu, potravin, dostupnosti pracovních příležitostí či práva žen na zacházení s vlastním tělem. Ale Peanut se na to z veverčího nebe bude jistě dívat.
BÍLÝ MŮŽ A MENŠINOVÁ ŽENA
Jak vypadají typičtí voliči obou hlavních rivalů?
Trumpa nadprůměrně volí muži, kteří jsou spíše starší a mají nižší vzdělání. Největší podporu má exprezidenta mezi bělošskými voliči a lidmi na venkově.
Harrisovou naopak více podporují ženy, lidé s vyšším vzděláním, příslušníci menšin a voliči z nějvětších měst.
Volby pak asi i letos rozhodnou lidé na předměstích velkých měst, kteří jsou často "přelétaví". Nejčastěji jsou liberálními republikány, kterým ale vadí Trumpovi excesy, ale na druhou stranu hlasují často peněženkou a poslední demokratický prezidentský mandát nebyl spojen s ekonomickým vzestupem, ekonomická situace dnes nenahrává Harrisové.
TÉMĚŘ MRTVÝ ZÁVOD
Zatímco před 8 lety Reflex jako téměř jediný předpověděl dopředu vítězství Donalda Trumpa, dnes je prognóza téměř nemožná.
Renomovaný server Real Clear Politics uvádí průměr preferencí výzkumných agentur celostátně 48,7 % pro Harrisovou versus 48,6 % pro Trumpa. Stehný server, ale předpovídá vítěsztví Trumpa na volitele 287 oproti 251 pro současnou viceprezidentku.
UDĚLÁ HARRIS ELONOVI ČÁRU PŘES ROZPOČET?
Oba kandidáty podporují známé osobnosti amerického veřejného života, byť k Trumpovi se hlásí vesměs polozapomenutí herci z devadesátek, přestárlí rockeři či wrestleři penzijního věku, kteří asi volby v jeho prospěch neurvou. Podpora Elona Muska je však pro předluženého Trumpa naprosto klíčová. Nejen finančně, ale i proto, že Musk, miliardář se sociálně nemožným vystupováním poloautistického studenta matfyzu, který se na kuráž přikrmil kombinací fernetu a magických houbiček, má obrovskou popularitu mezi segmentem mladých Američanů, zejména bělochů. Musk si pak od spojení s Trumpem slibuje pokračování státních zakázek pro jeho firmy, především SpaceX a přímý vliv na chod federální administrativy. Elon se dokonce nedávno nechal slyšet, že pokud Trump nezvítězí, tak je “v prdeli a půjde do kriminálu.” Nechme se tedy překvapit. Bude si Musk zítra dopoledne dávat lajničku oblíbeného ketaminu spíš na oslavu, nebo na žal?
KDY ZAČNOU CHODIT VÝSLEDKY?
V každém americkém státě se volí v jiný čas. V USA navíc neexistuje čekání na zavření místnosti v posledním státě, takže se výsledky budou zveřejňovat postupně.
V prvních státech (v části Kentucky a v Indianě) se volební místnosti uzavřou ve 24 hodin našeho času. Rozhodující "battleground states" přijdou nařadu mezi druhou a čtvrtou nad ránem.
Jako poslední se "zavře" většiny Aljašky a Havaj v 7 hodin ráno.
Vzhledem ke korepsondenční volbě se ale může stát, že ani ráno ještě výsledek nebudeme znát. To se může stát, pokud v některých státech bude výsledek tak těsný, že ho budou moci korespondenční hlasy zvrátit.
TRUMP VS. HARRISOVÁ: BOJ O 270 VOLITELŮ
Dnes v noci nás čekají možná nejvyrovnanější prezidentské volby v dějinách USA.
Číslem noci bude "270". Ten z kandidátů, který získá 270 nebo více volitelů, ten se stane příštím americkým prezidentem.
Volitelé se až na malé výjimky přidělují tomu kandidátovi, který získá nejvíce hlasů v daném státě Unie. Nejvíce volitelů má v tomto systému Kalifornie (54), nejméně Vermont, Delaware, hlavní město Washington (District of Columbia), Aljaška, Severní Dakota, Jižní Dakota a Wyoming (3).
Teoreticky dnes v noci ale také můžeme začít remízu 269 vs. 269.Pak by o novém prezidnetovi rozhodl Kongres, konkrétně Sněmovna reprezentantů, která by hlasovala po státech. K tomu je ale ještě daleko, aby nastal tento výsledek.