Britové odhlasovali rozchod s EU, Cameron do října skončí. Živě komentoval politolog Petr Sokol
Britští voliči ve čtvrtečním referendu rozhodli, že Británie vystoupí z Evropské unie. Na základě průběžného sčítání hlasů to dnes ráno shodně oznámily televizní stanice BBC, Sky News a ITV, které výsledek považují za nezvratný. Po sečtení více než 330 z celkových 382 obvodů se pro brexit vyslovilo téměř 52 procent voličů, zatímco v EU chtělo setrvat necelých 49 procent. Britská libra reagovala poklesem vůči dolaru na třicetileté minimum. Někteří politici včetně vůdce protievropské strany UKIP Nigela Farage vyzvali premiéra Davida Camerona k odstoupení.
Výsledek britského referenda by mohl zpomalit proces rozšiřování Evropské unie, který státy na západním Balkáně vnímají jako cestu k prosperitě, konstatoval chorvatský ministr zahraničí Miro Kovač. V různých etapách cesty do Evropské unie jsou Albánie, Bosna a Hercegovina, Kosovo, Makedonie, Černá Hora a Srbsko. O Turecku nemluvě.
I americké akcie zahájily dnešní obchodování výrazným poklesem, nejsledovanější index Dow Jones ztrácel v prvních minutách až tři procenta. Vítězství brexitu otřáslo trhy po celém světě. Prudký propad zaznamenala britská libra, světové akcie a ceny ropy, výrazně naopak zpevnilo zlato a investoři prchají rovněž do bezpečí státních dluhopisů nejstabilnějších zemí, tedy Německa a Spojených států. Hůře než londýnská burza na tom bylo Tokio, uzavřelo dnes se ztrátou 7,9 %.
Bryskně vznikla online petice, jež žádá o vypsání druhého referenda. Respektive přijetí nových pravidel pro již proběhnuté referendum. Hádejte, kdo ji podepisuje? Málo jich není.
„My, níže podepsaní, vyzýváme vládu Jejího Veličenstva, aby implementovala pravidlo, že pokud pro setrvání či opuštění je méně než 60 % při účastí menší než 75 %, mělo by být další referendum,“ stojí v poněkud neobratně formulované petici. Za pár hodin nasbírala přes sto třicet tisíc hlasů, dokonce stránky parlamentu s peticemi nezvládly nápor a spadly. Když má taková petice přes sto tisíc signatářů, parlament slibuje ji projednat. Ale opravdu někdo věří, že to není než obstrukce a zoufalý (třebaže stotřicetitisícový) výkřik?
Dvě členky Labouristické strany podaly návrh na hlasování o nedůvěře stranickému vůdci Jeremymu Corbynovi kvůli neuspokojivému vedení kampaně o brexitu. Margaret Hodgeová a Ann Coffeyová navrhují vyjádřit Corbynovi nedůvěru v reakci na způsob, jakým vedl kampaň za setrvání Spojeného království v Evropské unii. Corbyn vedl podle médií pouze vlažnou kampaň pro členství v EU a dnes jen řekl, že je potřeba se s výsledkem smířit. Množí se dohady, že se labourističtí poslanci pokusí Corbyna svrhnout. Možná už v úterý.
Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL): "Demokracie má ten půvab, že se v ní můžete svobodně rozhodnout zvolit i špatně."
Francouzský silně levicový europoslanec Jean-Luc Mélenchon už křičí, že má angličtina ztratit pozici jednoho ze tří pracovních jazyků v EU. a) Angličtina zůstane jedním z 24 úředních jazyků, neboť má oficiální status v Irsku a na Maltě. b) Pracovním jazykem je proto, že se jí domluví nejvíc lidí, ne kvůli vlivu či počtu Britů c) Francouzi se z nostalgie stále snaží propagovat francouzštinu, což jim u novějších členů EU stejně neprojde.
Donald Trump si na brexitu přihřívá polívčičku. Zrovna je ve Skotsku na svém golfovém rezortu, odkud na listopad slibuje "podobnou příležitost".
“What happened should have happened. And I think they’ll end up being stronger for it.” - @realDonaldTrump#Brexitpic.twitter.com/NgJPB7QaWN
— Fox News (@FoxNews) 24. června 2016
Trump, who is in Scotland, thinks #Brexit is a "great thing" https://t.co/XaMwwIw3pSpic.twitter.com/osAVLHyVs7
— USA TODAY (@USATODAY) 24. června 2016
"Začíná fáze střízlivění provázená těžkou kocovinou, ale z toho se probereme," komentuje předseda Iniciativy pro evropské hodnoty Petr Kolář, bývalý velvyslanec v Irsku, Rusku a USA. "Hledejme spolu s Británií východiska, která by minimalizovala škody a prospěla by jak EU, tak ostrovanům, ale hlavně demokracii. Kromě léčby institucionálních metastáz musí EU řešit zásadní otázku svého leadershipu. Vyvozovat důsledky by neměl jen David Cameron, ale i Jean-Claude Juncker. Jeho chování a výhružky musel přece každý slušný člověk, a nejen v Británii, pochopit jako nechutné vydírání a jasné vybídnutí k brexitu. Jeho slova o Britech jako dezertérech jsou přesně vodou na mlýn všech, kteří zbytek Evropy chtějí rozdrobit."
Padne Jeremy Corbyn? Evropu to příliš nezajímá, ale nejistý je i osud vedení Labouristické strany, která je ve velké většině pro EU, ale její voliči hlasovali většinou pro brexit. Šéf labouristů Corbyn vedl jen vlažnou kampaň pro členství v EU a dnes pouze řekl, že je potřeba se s výsledkem smířit. V médiích se množí dohady o tom, zda se labourističtí poslanci pokusí Corbyna svrhnout.
Britští turisté začínají mít problémy v cizině. Na prudký propad libry ne všichni zvládají reagovat. Matt Rooney tweetuje, že nemohl do směnárny ani do bankomatu.
It's beginning already! We're in Greece, no cash exchange & no cash machine withdrawals for Brits. Great #brexitfailpic.twitter.com/9dG0LnhSCB
— Matt Rooney (@mattrooney) 24. června 2016
Skotská ministerská předsedkyně Nicola Sturgeonová si to přes dopoledne rozmyslela a přitvrzuje: chce pro Skotsko zajistit setrvání v EU. Druhé referendum o skotské nezávislosti "musí být, a je na stole."
.@NicolaSturgeon: Second independence referendum "is on the table"https://t.co/slOCKdj5NP#Brexit#EURefResultshttps://t.co/5AWSFwcN8W
— BBC News (UK) (@BBCNews) 24. června 2016
Rázem už Británie není pátou největší ekonomikou světa, přeskočila ji Francie. I když spíš virtuálně, pouhým přepočtem kvůli oslabení libry. A podle podobných výpočtů Spojené království ztratilo prý víc peněz, než posílá do EU.
Interesting fact: The country has lost MORE money in the hours since the OUT result than it could ever save from not paying into the EU.
— John Clarke (@JohnClarke1960) 24. června 2016
V ČR žije podle údajů vnitra 6000 Britů, z nich 1690 trvale. Jako občané EU o povolení pobytu žádat nemuseli, skutečný počet bude tedy nejspíš vyšší.
A takhle vypadají výsledky na mapě.
6 takeaways on Britain’s shock #Brexit vote — A 'Disunited Kingdom' https://t.co/YJzhllARXjpic.twitter.com/PlcS8E1GR1
— POLITICO Europe (@POLITICOEurope) 24. června 2016
V Británii pracuje 1270 lékařů z Česka, brexit na jejich pobyt v ostrovní zemi aktuálně dopad nemá, řekl prezident České lékařské komory Milan Kubek. Do budoucna podle něj záleží na tom, zda rozchod s EU bude po dobrém, či po zlém. Možná si Británie vyjedná speciální režim pro lékaře cizince, protože britské zdravotnictví se bez nich neobejde. Nyní se automaticky uznává specializace českých doktorů, nemusejí skládat zkoušky obdobné těm, které skládají studenti na závěr studia na lékařské fakultě, ani zkoušky, kterými by doložili atestace získané v Česku.
Cameron to bere zgruntu, podle Fox News opustí Británie i Organizaci spojených národů.
Fox News reporting the UK has voted to leave the "UN" pic.twitter.com/AGXXNb2neh
— Leigh Holmwood (@LeighHolmwood) 24. června 2016
Předseda frakce liberálů (ALDE) v Europarlamentu Guy Verhofstadt chce mít brexit co nejrychleji za sebou a nechápe, proč Cameron nezačne vyjednávat hned, nýbrž to odloží na nového premiéra a na podzim. „Musíme čekat na vnitřní půtky v konzervativní straně? Celý kontinent a všichni britští občané?“
Podobně je kritická europoslankyně a někdejší komisařka Viviane Redingová. „David Cameron musí co nejdříve aktivovat proceduru o vystoupení podle článku 50. Poločlenství nepřipadá v úvahu!
Now @David_Cameron must activate the exit procedure enshrined in Article 50 ASAP. Half-membership is not an option ! #Brexit
— Viviane Reding (@VivianeRedingEU) 24. června 2016
Tedy až na poločlenství à la Švýcarsko, Norsko, Monako, Srbsko atp.
Rozhodnutí Británie vystoupit z EU bude mít pouze omezené negativní dopady na ruskou ekonomiku, uvedl ruský ministr financí Anton Siluanov.
Reakce trhů:
#Brexit, market reaction. pic.twitter.com/8wiDCz064J
— Pedro da Costa (@pdacosta) 24. června 2016
Brexit komentoval i práskač/bojovník za svobodu informací Edward Snowden, ještě před sčítáním: „Jak rychle může být polovina kterékoli populace přesvědčena, aby hlasovala sama proti sobě. Pěkná lekce.“ No jo, ale která polovina?!
No matter the outcome, #Brexit polls demonstrate how quickly half of any population can be convinced to vote against itself. Quite a lesson.
— Edward Snowden (@Snowden) 23. června 2016
"Jsem samozřejmě zklamán." Brexit bude mít podle prezidenta Zemana nepříjemný dopad, protože britský vliv nebude vyvažovat vliv Francie a Německa. Zhorší ekonomickou situaci.
Brexit podle analytiků může vést k posunutí konce režimu devizových intervencí nejméně do konce roku 2017. Nevylučují ani další oslabení koruny.
Odchod Velké Británie z EU je špatnou zprávou pro evropský i český byznys, uvedl Svaz průmyslu. Na debatu o budoucnosti ČR v unii podle něj není čas.
Think-tank Evropské hodnoty vyvozuje pět závěrů:
Největší chybou by byla snaha využít odchodu euroskeptické Británie ke snaze o větší integraci a federalizaci. To by pouze vedlo k posílení odstředivých tendencí a k odchodu dalších států.
Euroskeptičtí politici ve všech státech začnou požadovat referendum o vystoupení. Seriózní strany by proto měly vést debatu o reformě EU a případně i úpravě podmínek členství ve svých zemích.
EU by měla opustit koncept „stále užší unie“. Vícerychlostní integrace by měla být preferovanou cestou, jak udržet všechny státy s různými zájmy v jednom klubu.
V zájmu všech je vyjednat s Británií co nejtěsnější vztahy včetně setrvání na vnitřním trhu. Snaha o exemplární potrestání „dezertéra“ by nikomu neprospěla.
Debata o vystoupení České republiky z EU je nesmyslná. Česko profituje z členství na vnitřním trhu a dalších oblastech a EU je spolu s NATO i geopolitickou kotvou vůči snahám Ruska rozšiřovat sféru vlivu. Namístě je ovšem diskuse o zapojení do některých politik EU, kde by si ČR mohla vyjednat opt-out, třeba společný azylový systém.
Španělé si dělají zálusk na "Skálu". "Je to naprostá změna vyhlídek: otevírají se nám nové možnosti ohledně Gibraltaru, které jsme tu dlouho neměli," uvedl ministr zahraničí José Manuel García-Margallo s tím, že spoluvláda Španělska nad tímto územím "je mnohem blíž než dříve". Konečným cílem Španělska je po přechodné době spoluvlády znovu získat plnou kontrolu nad poloostrovem, dodal ministr.
Mluvčí gibraltarské vlády odmítl dnes výsledek britského referenda komentovat a odkázal na dřívější vyjádření, že spoluvládu naprostá většina obyvatel v lidových hlasováních několikrát odmítla.
Návrat ke Skypu: "Cenový dopad pro české firmy a spotřebitele lze patrně očekávat v oblasti regulace roamingu, neboť Británie přestane být zemí, kde by se na účastníky vztahovala evropská regulace cen roamingu," řekl mluvčí ČTÚ Martin Drtina.
"Ušetři jako Dave. Naplánuj si podzimní únik." Lowcostové aerolinky bleskově zareagovaly kampaní na akční letenky.
Planning a getaway this October? A million seats from £9.99. Book by midnight #Brexit#EUref#DavidCameron#Cameronpic.twitter.com/27rJ8iPz8F
— Ryanair (@Ryanair) 24. června 2016
Pražská burza otevřela dnešní obchodování propadem o zhruba deset procent, nejníže od krizového roku 2009. Následovala tak západoevropské trhy v reakci na referendum.
Evropská integrace si jde hrát na tvrdé jádro: V Berlíně se v sobotu kvůli brexitu sejdou ministři zahraničí šesti zakládajících zemí evropských společenství - Německa, Francie, Itálie, Nizozemska, Belgie a Lucemburska. Ještě ve čtvrtek přitom německá kancléřka Angela Merkelová tvrdila, že o dopadech referenda by měly jednat všechny unijní země společně a že nemá smysl, aby je odděleně řešily menší skupiny států.
Centrální banka se chystá na potíže a nestabilitu: „Bank of England nebude váhat s dodatečnými opatřeními,“ prohlásil guvernér Mark Carney s tím, že jsou připraveny patřičné fondy (250 miliard liber) pro pomoc ekonomice a měně. Zdůraznil, že zatím zůstává vše při starém a nové vztahy se zahraničím se teprve vyjednají.
Kromě Borise Johnsona může být kandidátkou na premiérku také dosavadní ministryně vnitra Theresa Mayová. Jí by asi nahrálo spíše těsné vítězství odpůrců Brexitu, ale ani za stávajícího stavu nemusí být úplně bez šance.
Královna na Twitteru dostala SMS od Camerona, výtažek z písně Should I Stay or Should I Go. Sice je to falešný profil, ale o nic méně pravdivý.
Text from David Cameron: "Should I stay or should I go now? If I go there will be trouble. If I stay it will be double." #EUref
— Elizabeth Windsor (@Queen_UK) 24. června 2016
Premiér Cameron setrvá v čele vlády tři měsíce do stranické konference, pak předá vedení země novému premiérovi, který povede jednání s EU o odchodu Spojeného království. Uznal, že prohrál, ale zdůraznil, že bez jeho rozhodnutí by referendum nebylo. Chtěl zůstat v EU, ale Británie podle něho přežije i mimo Unii.
Příští vůdci? V úvahu připadají bývalý starosta Londýna Boris Johnson, ministr spravedlnosti Michael Gove či ministryně vnitra Theresa Mayová. Dříve byl za korunního prince označován ministr financí George Osborne, ale je příliš spjat s Cameronem.
Stranický sjezd konzervativců, který už byl dříve naplánován na 2.-5. října do Birminghamu, bude tedy volit nového předsedu strany a vlády.
Cameron: Uklidním loď, ale nejsem kapitán, který by ji kormidloval do další destinace.
Cameron porušil dva velké sliby z kampaně: že i v případě brexitu (a své prohry) zůstane premiérem a že začne o vystoupení vyjednávat okamžitě, aktivováním článku 50 Smlouvy o Evropské unii.
Cameron rezignuje do října. Zatím dotáhne některé zákony a další práci.
Cameron: Vyjednávání s EU musí začít pod novým premiérem.
Britové žijící v EU a Evropané v Británii se podle Camerona nemusejí bát okamžitých změn.
Cameron hovoří s manželkou po boku. Že by rozhodnutí s dopadem na osobní život?
ITV má spekulaci, že to Cameron položí.
BREAKING: this is *not* confirmation. But I understand David Cameron to announce he is resigning
— Chris Ship (@chrisshipitv) 24. června 2016
Banka Goldman Sachs se na brexit (jakož i na setrvání) chystala. "Goldman Sachsmá dlouho tradici adaptování se na změny, budeme pracovat s příslušnými úřady, jak se budou podmínky brexitu vyjasňovat," vyjádřil se její šéf Lloyd Blankfein.
Předseda Evropské rady Donald Tusk neztrácí optimismus: "Co tě nezabije, to tě posílí."
On behalf of all 27 leaders: We are determined to keep our unity as 27
— Donald Tusk (@eucopresident) 24. června 2016
Na první pohled se zdá, že hlavním vítězem noci je konzervativní londýnský exstarosta Boris Johnson, který vedl kampaň za Brexit. Zdá se, že mu premiérský post leží u nohou. Jenže věc má i svůj háček. Díky jeho vítězství je Spojené království na pokraji hluboké ústavní krize. Reálně může ztratit Skotsko a možná i Severní Irsko. To je to, co si ale žádní konzervativní voliči nepřejí. Ani Johnson tedy není v ideální situaci. Uvidíme, jak se rozhodl Cameron. Zdroje z konzervativních kruhů tvrdí, že k výměně v čele strany sice dojde, ale nikoli okamžitě.
Farage pronáší oslavný projev před budovou britského parlamentu. Přesně poznamenal, že tradiční labouristický volič dnes podpořil euroskeptický názor. Otázka je, co teď bude dělat budoucí bývalý europoslanec Farage bez mandátu v Británii.
Declan Kearney ze severoirské Sinn Fein si stěžuje na "demokratický deficit" - ale opačně než ostatní. Místo na byrokratickou nadvládu Bruselu nadává, že proevropským (Severním) Irům diktují euroskeptičtí Angličané.
Ministr zahraničí Philip Hammond ujišťuje, že Cameron zůstane jeho, totiž vládním šéfem. Sám premiér má co nevidět promluvit v Downing street No. 10.
Brexit také změní poměry sil v Evropském parlamentu. Odchodem britských poslanců může zaniknout faragovský poslanecký klub Evropa svobody a přímé demokracie (EFDD), který opustí největší skupina 22 poslanců UKIP, čímž jeho velikost klesne pod předepsaných 25 poslanců nutných k udržení klubu. V klubu dosud zasedá český poslanec za svobodné Petr Mach. Ztráta britských členů postihne také dosud třetí největší klub eurorealistické Evropské konzervativce a reformisty (ECR), kde zasedá česká ODS. I tento klub ztratí přes dvacet členů a bude muset bojovat s evropskými liberály o obhájení pozice třetího největšího klubu. Méně členů ztratí evropští socialisté, zelení s regionalisty či komunisté.
Čekání na Camerona před číslem 10.
Packed Downing Street this morning pic.twitter.com/ymUfJwMW7W
— Laura Kuenssberg (@bbclaurak) 24. června 2016
Euro na devizových trzích prudce oslabuje, k dolaru odepisuje asi čtyři procenta a sestoupilo pod hranici 1,1 USD. Dostalo se tak nejníže od letošního března.
Tak dlouho se chodí se džbánem..., Mnoho psů je zajícova..., Mladý může, starý musí. Teta Kateřina o Brexitu ;-)
— Michael Romancov (@MichaelRomancov) 24. června 2016
Francie a další země EU by měly vypsat referenda o odchodu z unie, uvedla šéfka francouzské Národní fronty Marine Le Penová.
Victoire de la liberté ! Comme je le demande depuis des années, il faut maintenant le même référendum en France et dans les pays de l'UE MLP
— Marine Le Pen (@MLP_officiel) 24. června 2016
Až teď Nigel Farage uvedl, že považuje za chybu slib kampaně Vote Leave dát 350 miliónů liber týdně (ušetřených na platbách do EU) na zdravotnictví.
Kritika se ozývá ovšem také na hlavu šéfa labouristů Jeremyho Corbyna. Část straníků ho viní, že do kampaně nedal příliš nasazení a Brexit odmítal jen tak nějak na půl plynu. Nese proto podle kritiků také odpovědnost za to, že dělnická Anglie naslouchala Faragovi, nechala se vystrašit migrací a masivně podpořila Brexit.
Royložení podle věku:
HOW AGES VOTED
— Ben Riley-Smith (@benrileysmith) 23. června 2016
(YouGov poll)
18-24: 75% Remain
25-49: 56% Remain
50-64: 44% Remain
65+: 39% Remain#EUref
Ve vzduchu teď visí budoucnost premiéra Davida Camerona. Jeho bývalý mediální poradce Andy Coulson tvrdí, že Cameron promýšlí rezignaci. Na jednu stranu má Cameron deklarovanou podporu většiny strany, aby zůstal. Ale může po tomto výsledku vést jednání s EU o podmínkách dalšího vztahu, když Britové odmítli jeho názor na EU?
J. K. Rowlingová to vidí černě: dědictvím Camerona prý bude rozbití hned dvou unií.
Scotland will seek independence now. Cameron's legacy will be breaking up two unions. Neither needed to happen. https://t.co/4MDj7pndcq
— J.K. Rowling (@jk_rowling) 24. června 2016
Londýnská kavárna versus vesnická pivnice? I v Británii to vypadá na rozdělenou společnost. Vzdělaní byli jasně pro setrvání v EU, "poctiví obyčejní lidé" a Nigel Farage pro brexit.
"Kosmopolitní, sociálně liberální Británie byla přehlasována sociálně konzervativnější částí země, kterou hluboce znepokojuje přistěhovalectví," konstatuje pro BBC politolog John Curtice.
Posledních pár obvodů k sečtení. Stanice Sky News uvedla, že v konečném výsledku očekává vítězství brexitu s 16,76 milionu hlasů. BBC předpokládá, že brexit bude mít celkovou podporu 52 procent.
Nizozemský protiislamistický politik Geert Wilders již tweetuje, že nyní je na řadě v odchodu z EU. Nizozemsko. Že by se již rozjížděla lavina?
Hurrah for the British! Now it is our turn. Time for a Dutch referendum! #ByeByeEUhttps://t.co/kXZ0aQtgmx
— Geert Wilders (@geertwilderspvv) 24. června 2016
And The Netherlands will be next! #nexitpic.twitter.com/Qzsasbm1YM
— Geert Wilders (@geertwilderspvv) 24. června 2016
Podle průběžných výsledků referenda získal brexit přes 16,4 milionu hlasů, což experti označili za hranici vítězství.
Reakce politiků v přehlasovaném Skotsku a Severním Irsku naznačují, že vlna referend nekončí. Skotská premiérka Sturgeonová prohlásila, že je jasné, že Skotové vidí budoucnost v EU. Zdroje ze (severo)irské katolické strany Sinn Fein potvrzují, že navrhnou referendum o odstranění hranice s Irskem, což v provincii jistě vyvolá velké napětí.
Zbývá sečíst posledních 30 obvodů. Spojené království je volebně rozděleno jako snad nikdy: Skotsko a Londýn jasně proti Brexitu, Severní Irsko na stejné straně. Největší překvapení se odehrálo ve Walesu, který překvapivě podpořil Brexit. Rozhodující slovo ale přinesl drtivý hlas venkovské Anglie pro odchod země z EU.
Libra padá,Moskva slaví..Náklady budou velké,nejen finanční.Musíme dokázat uchovat dětem společnou Evropu.Bude to těžký boj.
— Miroslav Kalousek (@kalousekm) 24. června 2016
Takže teď se Británii povede stejně špatně jako staletí před tím, než vstoupila do EU? /po prvotním šoku/ #Brexit@Reflex_cz
— Miroslav Cvrček (@MiroslavCvrcek) 24. června 2016
Máte libry? Měli jste za ně nakoupit cihly. Cena zlata kvůli obavám z odchodu Británie z Evropské unie stoupla o osm procent a vyšplhala se na dvouleté maximum nad 1300 dolarů za unci.
Libra je dole o více než deset procent. Akciový index FTSE 100 podle expertů otevře 12-19procentním propadem.
Bývalý skotský lídr Salmond řekl, že Skotové mají právo na nové referendum o nezávislosti. Podle první ministryně Sturgeonové chtějí zůstat v EU.
J. K. Rowlingová by si přála, aby její Harry Potter byl skutečný. Silně propagovala setrvání v EU.
I don't think I've ever wanted magic more. https://t.co/gVNQ0PYIMT
— J.K. Rowling (@jk_rowling) 24. června 2016
Asijské akciové trhy kvůli vyhlídkám na odchod Británie z Evropské unie prudce oslabují, japonský index Nikkei ztrácí více než osm procent. A co teprve, až se za pár hodin otevře londýnská burza...
Britští novináři jsou celkem zaražení, hovoří o "rozruchu, jaký jsme nezažili",
Brace yourself for political and financial tumult like little we have ever witnessed. Expect Bank of England to step in
— Robert Peston (@Peston) 24. června 2016
"mimořádné politické, hospodářské a společenské bombě"
A political, economic, social bombshell. This is completely extraordinary.
— Mark Lowen (@marklowen) 24. června 2016
a "tak blízko revoluci, jak jsem za svého života zažil"
This is as close to a revolution as we've experienced in my lifetime. And it's only just begun #EUref
— Nick Robinson (@bbcnickrobinson) 24. června 2016
Britští voliči se rozhodli vystoupit z Evropské unie - shodně to podle svých propočtů tvrdí britské televize BBC, Sky News a ITV. Ačkoli stanice považují verdikt za nezvratný, žádný z obou táborů prozatím nedosáhl 16,4 milionu hlasů, což je považováno za hranici vítězství.
Předsedové frakcí v Evropském parlamentu si na osmou ráno domluvili "nouzovou" schůzku.
Náskok brexitu se zvýšil na 600 tisíc hlasů.
More and more votes coming in, Leave lead increasing. Currently Leave 11,151,029, Remain 10,549,955 #EURef
— Nick Eardley (@nickeardleybbc) 24. června 2016
Účast napříč Spojeným královstvím je nejvyšší od roku 1992: 72 procent.
Nigel Farage: "Jsou-li aktuální předpovědi správné, bude to vítězství skutečných lidí, vítězství obyčejných lidí, vítězství slušných lidí," k nimž se neskutečně neobyčejný Farage jistě také počítá a oznamuje úsvit dne nezávislosti. "Zvítězíme, aniž jsme museli bojovat, bez jediného výstřelu." Za poslední větu ho silně zpražili, že jaksi zapomíná na poslankyni Coxovou, zavražděnou ve jménu brexitu.
Very bad taste of Nigel Farage to claim victory "without a single bullet being fired" after the campaign shooting of Jo Cox
— Kevin Maguire (@Kevin_Maguire) 24. června 2016
#bristol votes remain by 141027 leave 87418 pic.twitter.com/0hhYpU6G5f
— Randeep Ramesh (@tianran) 24. června 2016
Nečekaná komentátorka: jako zběsilá o referendu tweetovala a instagramovala americká celebrita Lindsay Lohanová, nebo aspoň někdo, kdo jí spravuje účty. Dosud ji svět znal spíše jako expertku na řízení v opilosti.
#Remain#besmart#onelone#lovenothate#FREETRADE
— Lindsay Lohan (@lindsaylohan) 24. června 2016
good luck with the pound.. will take you about 15 years to get it back up #REMAIN instead
— Lindsay Lohan (@lindsaylohan) 24. června 2016
Z 382 oblastí sečteno přes dvě stě, brexit má osm a půl miliónu hlasů, setrvání osm miliónů - tedy 51,5 % pro opuštění. Nezvrátily to ani Manchester, Edinburgh či Bristol.
Skotsko je dost pro setrvání, ale volební účast je proti předpokladům nižší. Severní Irsko je pro setrvání, ale s menším náskokem, než se čekalo. Wales už sečetl skoro všechny obvody a většinou vítězí brexit.
Labour party aktuálně pracuje s předpokladem, že brexit zvítězí, tvrdí stranický zdroj Guardianu. Řeší se, zda bude třeba vyzvat premiéra Camerona k rezignaci - ale spíše počítají, že to položí sám.
Do průběžného vedení v referendu se opět dostali zastánci brexitu s 51,3 procenta hlasů. Jejich celkové vítězství podle komentátorů ale není jisté. Náskok však v těchto chvílích pomalu narůstá.
Sčítání hlasů připomíná napínavé sportovní utkání - výsledek, který platil před pár minutami, se rychle mění. V tuto chvíli podle sereveru BBC tedy pro změnu vede vystoupení z EU, nebo chcete-li Brexit, a to s 50,2 procenta hlasů.
Je sečteno 14 prvních obvodů z celkem 382. Jediný - West Dumbartonshire - hlasoval více proti Brexitu, než předpokládá model vedoucí k celobritskému výsledku 50:50. Všude jinde mají náskok oproti modelu zastánci Brexitu. Skotské obvody aktuálně sice aktuálně přiblížily celobritské skóre téměř k 50:50 (přesně 49,8 ku 50,2), a to přes to, že první protestantské okrsky v Severním Irsku hlasovaly pro Brexit.
- 1
- 2