Video placeholder

Miovský: Alkohol propagovali zkorumpovaní lékaři. Abstinence zlepší spánek už za pár týdnů

Oliver Adámek

Tento týden opět začíná akce Suchej únor, která vyzývá lidi, aby si zkusili měsíc žít bez pití alkoholu. Přednosta Kliniky adiktologie 1. Lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice Michal Miovský říká, že i měsíc abstinence může člověku zdravotně prospět, například zlepšit spánek. Naopak rezolutně odmítá, že by zdravý mohl být alkohol, a to ani sklenička piva či vína za den: „Všechny ty studie, které za tím stály, jsou vycucané z prstu,“ říká v pořadu Prostor X.

Dle výzkumu pro kampaň Suchej únor je v Česku až 19 % dospělých v riziku závislosti na alkoholu. Rizikové pití s sebou nese i další zdravotní komplikace. „Je to moment, kdy by u člověka lékař nediagnostikoval závislost, ale spotřeba je taková, že už má velká rizika somatických komplikací. To jsou třeba onkologická onemocnění spojená s užíváním alkoholu. Třeba u diabetu druhého typu je alkohol příčinou ve 25 procentech,“ říká Miovský.

Ten je také přesvědčen, že ani sklenička alkoholu denně neprospívá zdraví. Studie, které toto tvrdily, byly dle něj dávno vyvráceny: „Žádná evidence za tím nestojí. Je to taková reminiscence 70. a 80. let. Všechny ty studie, které za tím stály, jsou vycucané z prstu,“ dodává přednosta adiktologické kliniky.

Poukazuje i na to, že zmíněné studie byly financovány výrobci alkoholu: „Bavíme se o studiích, do kterých šly prostředky alkoholového průmyslu. Dnes už není tajemstvím, že velká část kolegů z různých oborů se nechávala uplácet a korumpovat, měli placené různé kongresy, případně nadstandardně placenou výzkumnou činnost,“ dodává Miovský s tím, že podobné kauzy existují kolem výzkumu nikotinu. „Je to jeden z důvodů, proč se v našem oboru vytvořily přísnější etické normy.“

Dle Miovského se Suchýmu únoru povedlo oslovit hlavně mladou generaci, u které skutečně mění návyky spojené s alkoholem. Že by se abstinence stávala trendem, si však stále nemyslí. Naopak období covidu, stejně jako následná inflace potíže se závislostmi zhoršily. Náklady státu na následky nadměrného pití dle něj ročně činí 40-60 miliard korun.

Do kampaně Suchej únor se letos chystá dle průzkumu agentury Nielsen zapojit až 900 tisíc lidí. Na následky nadměrného užívání návykových látek, včetně alkoholu, upozorňuje také nová kampaň České asociace pojišťoven a Policie ČR s názvem Zkratky.

Proč není alkohol zdravý v žádném množství? A jak člověk sám u sebe pozná, že se může stát závislým? Na to odpovídá Michal Miovský v rozhovoru v úvodu článku.