Co je to blockchain a jak funguje?
Nadšenci do krypta se často ohání blockchainem jako nezávislou a nezfalšovatelnou účetní knihou, která zajišťuje bezpečnost kryptoměnových transakcí. Je to opravdu tak, nebo je za touto technologií víc, než se na první pohled zdá?
Co je to blockchain?
Pro jednoduché vysvětlení blockchainu je třeba nejprve začít popisem účetní knihy – základního principu blockchainové technologie. Kniha se chová jako druh pokladní knihy. Každý proces je zde uveden jeden po druhém. To znamená, že vždy vidíte, kdo provedl kterou akci. Záznamy vložené do hlavní knihy po transakci se nazývají bloky. To nám dává název technologie a jednoduchou definici blockchainu: Jedná se o řetězec bloků.
Pokud například investor zhodnotí, že Bitcoin kurz klesl, a rozhodne se nakoupit tuto kryptoměnu v poklesu, tedy levně, je jeho nákup okamžitě zaznamenán v blockchainu a propsán do všech uzlů (počítačů). Totéž by se stalo, pokud by se investor rozhodl Bitcoin prodat. A nebo, pokud by Bitcoiny zaplatil na Alze za sekačku na zahradu, psí granule a nový notebook.
Tato účetní kniha je totiž uspořádána decentralizovaně. Není tedy pouze na jednom serveru, ale je zpřístupněn napříč mnoha uzly. To zajišťuje, že je stěží možné s daty manipulovat. I kdyby někdo změnil řetězec bloků, stalo by se to pouze u kopie. Podvod je rychle odhalen porovnáním s jinými soubory dat.
Dalším důležitým základem technologie blockchain je šifrování. Pro každý blok je vypočítán kontrolní součet pomocí kryptografického algoritmu, který je rovněž vložen do blockchainu. Jelikož je v těchto tzv. hash hodnotách zahrnut i předchozí kontrolní součet, vzniká mezi bloky nerozlučné spojení.
Pro pochopení blockchainu je důležitá ještě jedna informace: Neexistuje pouze jeden blockchain. Každá aplikace má svůj vlastní blockchain, který není vzájemně propojen a někdy má také své specifické vlastnosti.
Výhody a nevýhody blockchainu
Inovativní nápady používané v technologii blockchain přinášejí řadu výhod.
- Nezávislost: Distribuce dat v blockchainu nefunguje pouze prostřednictvím serveru, který je řízen konkrétní osobou nebo organizací. Místo toho má každý účastník blockchainu svou vlastní kopii účetní knihy. Tento decentralizovaný přístup zajišťuje, že blockchain nelze libovolně měnit nebo dokonce vypínat.
- Zabezpečení: Je prakticky nemožné nepozorovaně manipulovat s daty blockchainu. Na jedné straně je to dáno decentralizovanou distribucí, protože porovnání kopií odhalí padělek. Na druhou stranu také s kryptografickými hash hodnotami. Ty lze použít ke kontrole, zda s hodnotami nebylo manipulováno.
- Transparentnost: Díky distribuci hlavní knihy jsou všechny transakce a akce každého uživatele viditelné všem ostatním. To znamená, že nikdo nemůže skrývat své záměry. Někteří to mohou považovat za nevýhodu, ale zajišťuje to důvěru v blockchainu.
Zatím se tedy zdá, že blockchain má jen samé výhody. Je tu i obrácená strana mince?
- Velikost úložiště a objem kapacity se zvyšují: S každým zpracovaným blokem a souborem dat roste blockchain a s tím i související úložiště.
- Složitá implementace: Technologie blockchain zatím není rozšířená a její integrace je složitá, protože v současnosti chybí obecné znalosti (know-how), které by mohly tuto technologii masově rozšířit.
- Zvýšení výkonu: Zpracování dat bude vyžadovat odpovídající výkon, protože data jsou decentralizovaná (distribuovaná).
- Transparentnost: Zveřejnění a transparentnost minulých transakcí může také neúmyslně ovlivnit budoucí pohyby. Transparentnost je dvojsečnou zbraní. Na jedné straně je velkou výhodou, protože to zvyšuje důvěru v technologii, ale na druhou stranu - opravdu chcete, aby všechny vaše transakce byly veřejné?
Blockchain v praxi
Technologie blockchain může být použita v různých scénářích.
Kryptoměny
Blockchain se nejprve proslavil prostřednictvím Bitcoinu a mnoha kryptoměn, které po něm přišly a stále přicházejí. Měny založené na blockchainu mají tu výhodu, že transakce již nemusí procházet přes banky a jsou odděleny od států. Vše je řízeno algoritmy a distribuovanými účetními knihami.
NFT
Pomocí takzvaných nezaměnitelných tokenů (NFT) lze jasně přiřadit vlastnická práva k digitálním dílům. To má zásadní dopad například na trh s uměním, který má o digitální díla stále větší zájem. Můžete například regulovat vlastnictví grafického souboru pomocí chytré smlouvy uložené v NFT. I další prodej díla je díky stanoveným pravidlům bezpečný.
NFT nejsou přítomny pouze na trhu s uměním. NFT jsou také stále populárnější v marketingu (např. digitální tenisky) nebo při prodeji vstupenek. V tomto případě pomáhá technologie NFT například omezit černý trh.
Blockchain tedy není jen doménou kryptoměn, ale jedná se o technologii, která je v mnoha směrech užitečná a rozhodně by si dokázala najít své místo na trhu. Pokud vás tato technologie zaujala, mnohem více o ní naleznete například na webu Techtarget, kde je více informací o využití blockchainu i mimo kryptosvět.