Bytové domy dostupně a ekologicky? Řešením jsou ocelové profily
Investoři tlačí na to, aby náklady na výstavby rodinných nebo bytových domů byly co nejnižší. Zároveň však rostou požadavky ohledně snižování dopadů staveb na životní prostředí. Neřešitelné? Kdepak! Tento stavebnický oříšek lze rozlousknout používáním tenkostěnných, za studena tvarovaných ocelových profilů v nosných skeletech budov. A právě na tom jsou založeny konstrukční systémy AUKLAN.
Ocel jako hlavní konstrukční materiál pro nosný skelet budov má oproti jiným tradičním materiálům řadu výhod.
Pevnost: Ocel je jedním ze stavebních materiálů s nejvyšším poměrem pevnosti vůči hmotnosti.
Vysoká tažnost: Díky své schopnosti plasticky se přetvářet je vhodná jako konstrukční materiál i pro objekty v seizmicky aktivních oblastech.
Stálost: Oproti dřevu ocel nemění svůj objem ani tvar v závislosti na vlhkosti, není náchylná na hnilobu, nepraská, nepodporuje růst plísní a je odolná vůči dřevokazným škůdcům. Navíc je nehořlavá, takže v případě požáru nepřispívá k jeho šíření. Na rozdíl od betonu má jednotnou strukturu a konzistentní materiálové vlastnosti.
A co vysoká teplotní vodivost? Tuhle vlastnost oceli podchycuje AUKLAN vhodným řešením konstrukčních detailů. Skladba opláštění zahrnuje tepelněizolační vrstvy, což nevýhodu teplotní vodivosti eliminuje.
Jak se vyrábí?
Nosný skelet konstrukčních systémů AUKLAN se skládá z tenkostěnných, za studena tvarovaných profilů, které spojují samořezné šrouby. Mají opláštění z desek různých materiálů, jako jsou dřevotřískové desky, sádrokartonové nebo sádrovláknité desky, cementovláknité desky a podobně. Díky tomu tvoří tuhé plošné konstrukční prvky ve formě stěnových nebo stropních panelů.
Samotné profily se vyrábí na profilovacích linkách. Ocel pro jejich výrobu se dodává jako plochý pásek svinutý ve svitcích. Pásek se postupně odvíjí, rovná se a potom se plasticky přetváří do finálního tvaru profilu na profilovací lince. Ta se skládá z několika sad protilehlých válcovacích kol. Na konci linky jsou hydraulické nůžky, které profil dělí na požadované délky. Ochranu proti korozi zajišťuje pozinkování v tloušťce 10–25 µm.
Čím šetří životní prostředí?
Ocel používaná v konstrukčních systémech AUKLAN je 100% recyklovatelný materiál. Možnost cirkulárního použití (opakované recyklovatelnosti) patří mezi její přední výhody. Sekundární výroba oceli recyklací tvoří asi polovinu celkové produkce oceli v EU a její zastoupení roste. Hutě se stále více zavazují ke snížení produkce CO2.
Sekundární výrobou tuny oceli vzniká asi 0,45 t CO2, zatímco při klasické primární výrobě se uvolní 1,7–1,9 t CO2. To je více než 3× tolik. Úspora primárních materiálů je také značná. Sekundární výrobou se ušetří až 1100 kg železné rudy, 630 kg uhlí a 55 kg vápence.
Jak recyklace probíhá?
Na počátku procesu recyklace putuje ocelový odpad spolu s železem a dalšími materiály do elektrické obloukové pece, kde se při vysokých teplotách taví na tekutou ocel. Ta prochází dalšími kovovýrobními procesy a formováním do pásků požadované šířky a tloušťky. Z těch se následně za studena válcují nové tenkostěnné profily pro nosné ocelové konstrukce. Na jeden typický rodinný dům o ploše 140 m2 se spotřebuje přibližně 6 autovraků. Dům postavený technologií AUKLAN je po případné demolici z velké části dál recyklovatelný. Celou nosnou kostru lze znovu přetavit a prakticky beze zbytku znovu použít.
To pravé pro vás
Chystáte se stavět v bytovém či nebytovém sektoru a potřebujete spolehlivou stavební metodu? Ocelové konstrukce se úspěšně a efektivně používají v široké škále aplikací. Možnosti jsou téměř nekonečné, od využití pouze jednoho systému po kombinace s dalšími stavebními materiály. Flexibilita designu, rozměrová přesnost, větší transparentnost informací díky předvídatelnosti postupů – tím vším vám Auklan vrací odvahu stavět.
Pro více informací o společnosti AUKLAN a jí nabízených konstrukčních systémech z tenkostěnných ocelových profilů navštivte webové stránky.