Revoluce v čištění vzduchu: Aktivní elektrostatické filtry mění celý průmysl
Špatná kvalita vzduchu může značně ohrozit naše zdraví, od alergií a respiračních potíží až po vážná onemocnění nebo zvýšené riziko infekcí. V době pandemie COVID-19 se otázka kvality vnitřního vzduchu stala ještě naléhavější. V boji proti šíření patogenů se osvědčily aktivní elektrostatické filtry. Často se používají v prostředích, kde je kladen důraz na sterilitu vzduchu, například v nemocnicích jako Milánská Poliklinika, nemocnice Cardarelli v Neapoli nebo nemocnice San’Antonio v Padově.
Aktivní elektrostatické filtry, známé také jako ESP (Electro-Static Precipitator), používají k efektivnímu čištění vzduchu od kontaminantů technologii elektrostatického odlučování. Ta ionizuje částice při průchodu a přitahují je k nabitým deskám, což umožňuje odstranění jemného prachu, pylu, prachu a dalších částic s menším poklesem tlaku (4 %) u ESP filtrů v porovnání s tradičními filtry (22 %)
Díky tomu zajišťují levnější provoz, stabilní výkon a delší životnost systému. Jejich účinnost potvrzují i studie Evropské komise a univerzit v Bologni a Bari. Prokazatelně snižují riziko infekce a množství mikroorganismů ve vzduchu.
V čem jsou přelomové?
ESP filtry jsou navrženy jako alternativa k tradičním vzduchotechnickým kapsovým filtrům. Dokáží odstranit částice už od velikosti 0,1 mikronu bez navyšování tlaku, který způsobují tradiční papírové filtry. Mají nízkou spotřebu energie (4,7W na 1 000 m³ vzduchu) a jsou ze 100% recyklovatelného hliníku
Zatímco tradiční filtry končí po použití na skládce, ESP filtry jsou použitelné opakovaně. Kapsové filtry je třeba vyměňovat až čtyřikrát ročně, což může představovat náklad až 20 000 korun ročně. ESP filtry je nutné jedenkrát za rok umýt, což zabere zhruba 12 hodin práce. Výrazně tak snižují množství produkovaného odpadu i náklady na údržbu.
Jednoduchá instalace a údržba
Díky modulárnímu designu můžete elektrostatické filtry snadno zabudovat do stávajících filtračních systémů, aniž byste museli cokoli zásadně upravovat. Vestavěná elektronika s LED indikátory vás vždy informuje o tom, zda filtr správně funguje – nemusíte nic manuálně kontrolovat. Díky vícepólovému připojovacímu systému lze filtry snadno vyměňovat a čistit, takže údržba zabere minimum času.
Vysoká účinnost těchto filtrů je dále potvrzena 23 certifikacemi, které garantují nejen kvalitu filtrace, ale i bezpečnost provozu. Přečtěte si o nich na bvfiltrace.cz. Jsou ideální pro malé i velké průmyslové, komerční i zdravotnické objekty. Zajišťují nejen čistý, ale i bezpečný vzduch, který chrání zdraví vašich zaměstnanců, zákazníků i pacientů.
Vědecké instituce udělili elektrostatickým filtrům následující certifikace:
• EN ISO 16890: Klasifikace filtrů dle schopnosti zachytit rozptýlené částice PM10, PM2,5 a PM1.
• UL867: Americký standard zaměřený na bezpečnost elektrostatických filtrů.
• ILH BERLIN: Certifikace hygienických a antibakteriálních účinků, eliminace 99 % plísní a bakterií ze vzduchu.
• University of Lucerne: Certifikace nepropouštění částic při vypnutí ventilace.
• Science Partner Swedish Technical Institute: Ověření nejnižších emisí ozonu v kategorii, pětkrát nižší než limity WHO.
• Policlinico San Matteo of Pavia: Redukce plísní, mikrobů a bakterií kombinací elektrostatických filtrů a negativní ionizace.
• Karolinska Laboratory: Certifikace antivirových a antibakteriálních účinků ESP filtrů.