Prognostika a přestavba: Jak vznikl a co způsobil nejslavnější text Miloše Zemana
Jako pamětník vím, že v létě roku 1989 nebylo kromě několika dnů nijak zvlášť horko. Takové obyčejné léto. Ale pouze pokud jde o počasí. Na společenskopolitické scéně se začaly dít věci. Komunistický režim se počínal drolit. Koncem černa byla zveřejněna protirežimní petice Několik vět, ke které se přihlásilo i mnoho veřejně známých osobností. Režim zuřil. Pak přednesl v Červeném Hrádku svůj nejbláznivější projev šéf komunistů Miloš Jakeš a udělal sobě i vládnoucí totalitní straně obrovskou ostudu. A začátkem srpna pak situaci „rozstřelil“ článek v Technickém magazínu, do té doby téměř neznámého inženýra Miloše Zemana, který se jmenoval Prognostika a přestavba. Zeman v něm napadl samotnou podstatu fungování režimu. Jak vlastně jeho text vznikl, co v něm napsal a jaká tehdy panovala ve společnosti atmosféra?
Start do roku 1989 byl hodně ostrý. V lednu se odehrál takzvaný Palachův týden, kdy v Praze na Václavském náměstí a v okolí několik dnů probíhaly poměrně velké demonstrace požadující svobodu a demokracii. Bezpečnostní složky shromáždění rozháněly pomocí slzného plynu, vodních děl, policisté a milicionáři bili a ponižovali protestující včetně žen a mladistvých. Celkem zadrželi přes 1400 lidí, řadu osob zranili, vůdce disidentů Václav Havel byl zatčen a následně v únoru odsouzen k devíti měsícům vězení.
V lednu 1989 to sice bylo v Praze pozoruhodné vzepětí proti totalitní moci, ale nikdo ještě nepředpokládal a neodhadoval, že pád režimu je tak strašně blízko. Určité symptomy rozkladu se přitom objevily zejména v letních měsících.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!