Na stopě nelegálním zásilkám. Covid a pak i válka na Ukrajině proměnily online černý trh
Anonymně objednat, ve virtuální měně zaplatit a poslat poštou na vymyšlené jméno kamkoliv. Navíc s možností libovolné změny doručovací adresy. Tato cesta zakázaného zboží ze skrytého internetu běžnou poštou k příjemci získala v covidové pandemií na síle a masívně se využívá dál. Zboží teď navíc putuje v menším množství ve více balíčcích. Prim stále hrají drogy, válka na Ukrajině ale na nelegální on-line tržiště vrátila do hry i doklady pro migranty nebo zbraně. Policisté a celníci teď proto víc spolupracují s přepravními společnostmi. Jak kvůli lepšímu záchytu nelegálních zásilek, tak pro vyšší bezpečnost kurýrů.
„Vy musíte tím prostředím žít pomalu 24 hodin denně, abyste dokázali zachytit tu nabídku, která se výrazně mění. Musíte tam být a sofistikovaně působit,“ popisuje svou práci člen CyberCrime týmu Celní správy, který pátrá po nelegálních obchodech ve skrytém internetu. Po dohodě se setkáváme na smluvené adrese v nenápadném domě, který nijak nepřipomíná budovu státního orgánu. Na skutečné pracoviště týmu nás specialista nevezme a neprozradí ani své jméno. Stejně jako uživatelé takzvaného dark webu se ani ti, co po nich pátrají, nechtějí prozradit. Anonymita je pro on-line podsvětí klíčová. Za chvíli se už na počítači připojujeme do běžně neviditelné části internetu. Dostat se tam není tak těžké, jak se může zdát.
„Nepotřebujete nic složitého, stačí stáhnout tor browser a znát nějaký rozcestník, který si můžete vyhledat na Wikipedii. Dark net není vyloženě jen prostředí ilegálního zboží. Najdete tam spoustu informací, které nejsou běžně indexovány v tom viditelném internetu. Typicky nějaké návody nebo rady, elektrotechnika a podobně. Pro celní správu a naši jednotku je ale důležité právě zboží. Cokoliv, co se nabízí a s čím se obchoduje. Pořád se nejvíc prodávají drogy,“ vysvětluje specialista celní CyberCrime jednotky.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!