České vojsko na hradbách Evropy. Naši vojáci se v Pobaltí cvičí na reálnou válku s Ruskem
Jsou jen pár kilometrů od běloruské hranice, která se pomalu, ale jistě stává novou železnou oponou. Nebo kousek od města Riga, politického centra Pobaltí se silnou ruskou menšinou, které může být zdrojem nepředvídatelných krizí. Mise českých vojáků v Pobaltí má ve svém názvu slova „předsunutá přítomnost“ a právě už jen to je smyslem jejich působení – odstrašit agresora, jímž by mohlo být Rusko. Zatím to vychází.
Lesy střídají louky a samoty s roubenými chaloupkami, nádherná krajina má však jednu vadu – nikde živá duše. Jedna z úzkých silniček vede hluboko do lesa a zajímavé je, že mrtvá až tak úplně není, sem a tam po ní jezdí těžké náklaďáky. Za chvíli je všechno jasné. Brzdíme u budky s cedulí Vojenský prostor – vstup jen na povolení.
Jsme na cvičišti Pabradė, největším svého druhu v Litvě, kde se kromě několika planin fungujících jako střelnice rozkládá rozsáhlý lesní masív s hlubokými neprostupnými porosty. Vojenský prostor má rozlohu zhruba poloviny českého okresu a k hranici s Běloruskem je to odsud jen zhruba patnáct kilometrů.
Právě sem jezdí cvičit mezinárodní bojové uskupení mise předsunuté přítomnosti (eFP) NATO v Litvě. V útrobách lesů se teď pohybují i čeští vojáci, protichemická jednotka z Liberce, teď ale zatím cvičně odmořují norské a německé kolegy po simulaci chemického útoku, a tak zabíjíme čas. Kohosi napadá vyrazit na hamburgery. I to je uprostřed litevských lesů možné, mají tu totiž základnu Američané a hamburgery nesmějí chybět.
ZÁKLADNA NA HRANICI
Za plotem s ostnatým drátem parkují americká bojová vozidla pěchoty M2 Bradley a tanky M1 Abrams. Nikdo si neláme hlavu s tím, že je průzkumné drony občas přelétávající ze sousedního Běloruska mají jako na ráně, zřejmě je naopak účelem ukázat je v plné síle.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!