V zemi doživotního prezidenta. Tádžikistán je pocit svobody i chudoba po občanské válce
Všudypřítomné portréty prezidenta na jedné straně a milí i pohostinní, leč chudí lidé na straně druhé. Takový je dnešní Tádžikistán, země, odkud se poslední dobou nejčastěji rekrutují teroristé Islámského státu. Kde je příčina?
„Pryč z cesty! Rychle!“ probrali se policisté na jedné z křižovatek hlavního města Dušanbe z líného postávání, začínají zběsile pobíhat po silnici a zastavovat auta. Stejně tak konají i jejich kolegové na okolních křižovatkách kolem hlavního prospektu Rúdakí, dříve Lenina. Je vidět, že jde o natrénovanou a hladce sehranou akci. Během deseti minut odkloní z prospektu všechnu dopravu, až je tu vymeteno. „Běžte, běžte,“ dirigují tajní s vysílačkami zvědavce, kteří by se snad chtěli zastavit a dívat se.
A pak to přijde. Po prospektu se obrovskou rychlostí řítí nejdřív jedno a pak skupinka tří aut. „Dejte to pryč! Fotit si tuhle kolonu je přísně zakázáno. Vždyť to přece každý ví,“ vrtí nechápavě hlavou tajný policista s vysílačkou v ruce.
Když limuzíny zmizí v dáli za několika křižovatkami, vše se vrací do starých kolejí. A podobný rituál se opakuje někdy i několikrát denně. Prezident Emómalí-ji Rahmón projíždí metropolí své země, středoasijského Tádžikistá- nu. Země, která se v minulých letech a měsících smutně proslavila tím, že odsud pocházeli aktéři teroristických útoků ve službách středoasijské odnože organizace Islámský stát – takzvaného Islámského státu provincie Chorásán (ISIS-K).
Proti všem
Po zničení Islámského státu v Sýrii a Iráku patří tato skupina k nejaktivnějším islamistickým teroristickým uskupením ve světě. Jejím cílem je ustavení islámského chálífátu v historickém regionu od Íránu až po hory východního Tádžikistánu, od Taškentu až po Afghánistán. Právě ona se dvakrát přihlásila k útoku v hudebním sále Crocus City Hall obchodního centra v Krasnogorsku na předměstí Moskvy letos 22. března, při kterém zemřelo nejméně 144 lidí a 285 bylo zraněno.
Kromě tohoto nejznámějšího útoku, u něhož se ruské vedení snažilo za každou cenu nalézt spojení s Ukrajinou, ale ISIS-K dokonal či připravoval řadu různých úderů v jiných zemích. Letos v lednu zaútočil na připomínkovou pietu ke smrti šéfa odnože Íránských revolučních gard generála Kásima Sulejmáního v Kermánu, jejž před třemi lety zabili Američané.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!