Džin byl vypuštěn z láhve! Přichází nová revoluce, říká Filip Dvořák, jeden z významných tvůrců umělé inteligence
Umělá inteligence (Artificial Intelligence, AI) je obor, který fascinuje svět a současně vyvolává mnoho otázek. Budou jednou lidmi sestrojené systémy chytřejší než člověk sám? Dokáže se AI k tomu dopracovat i sama? Je etické ji rozvíjet ve všech směrech? Nemohou ji státy či firmy někdy zneužít a využít proti svým občanům a zaměstnancům? A co všechno vlastně umělá inteligence změní a co nám přinese? O tom si Reflex povídal s Filipem Dvořákem (39), který patří mezi špičkové odborníky v tomto oboru a je zakladatelem a CEO start-upu Filuta AI.
O umělé inteligenci slýcháme někdy až fantastické spekulace. Skutečně překonává v něčem i sci-fi filmy, které nás tolik fascinovaly?
V některých oblastech určitě ano. Francouzský spisovatel Jules Verne předvídal velké množství technologií ve svých románech a šel všemi směry. Často se trefil. Stejně tak jsme dosáhli některých předpovědí autorů hovořících o umělé inteligenci, jako byli Arthur C. Clarke a Isaac Asimov. Jiné věci ale zůstávají spisovatelskou nadsázkou.
Ve zprávě americké Národní bezpečnostní komise pro umělou inteligenci se uvádí, že neexistuje žádný historický precedens, podle kterého by bylo možné posoudit možný dopad umělé inteligence. Že AI změní svět a ve zprávě se naznačuje, že nás čeká něco víc než jen významný technologický průlom. Jde tedy o rozsáhlou transformaci, jakou popsal známý vynálezce Thomas Edison, když hovořil o revoluci v oblasti elektřiny? On totiž řekl: „Je to pole polí. Skrývá tajemství, které reorganizuje život světa.“ A stalo se: elektřina změnila vše, nemůžeme v podstatě bez ní žít. Bude AI podobnou revolucí?
Určitě. Umělá inteligence změní mnoho oborů, jež známe ,i některé, jež teprve vzniknou. Podle mě to bude změna v efektivitě světa v řádu desítek procent. Povede to k hlubokým ekonomickým a společenským změnám, v některých lokalitách změní AI zásadně i příjmy lidí. Vzniknou obrovské nové hodnoty. Například průmysl může být pak tak efektivní, že lidi toho nebudou muset dělat tolik.
To lidi rádi uslyší, že budou mít méně práce.
Vidíme už dnes, že pomocí umělé inteligence toho zvládne jeden člověk daleko více a daleko lépe. Z práce budou moci být odstraněny typické rutinní činnosti. Představme si návrháře, konstruktéra, architekta, který kreslil pomocí pravítka. Dnes nakreslí třeba u velkého domu jeden sloup a ostatní věci se mu pomocí umělé inteligence vytvoří automaticky a rozvrhnou se samy, aby to bylo staticky a výrobně správně. Jeden projektant zvládne třeba za dva měsíce 100 projektů místo dnešních několika.
Nebude to pak mít opačný efekt na lidstvo, že kvůli novým technologiím zlenivíme?
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!