Rynda: Filmové ceny jsou vždycky politické. Češi si libují v bezpečí retra
Poslední dny se nesly ve znamení zvýšeného kulturního provozu. O víkendu se předávaly ceny Český lev i Oscar. Už to samotné přináší řadu témat k debatě, protože otázky vzbuzují nejen oceněné filmy a tvůrci, ale v případě Českých lvů i průběh slavnostního večera. K tomu mají premiéry nové filmy a seriály, zkrátka témat bylo mnoho a všechna jsme se je pokusili probrat s filmovým publicistou Vojtěchem Ryndou.
Samotní ocenění cenou Oscar nebyli až takovým překvapením, celkem očekávaně a celkem po právu si nejvíce sošek odnesl film Oppenheimer. Proč více sošek nezískala s Oppenheimerem často spojovaná a neméně populární Barbie, je otázkou, stejně tak i to, kdo je smolařem Hollywoodu a proč.
U Českých lvů také nedošlo k žádným zásadním překvapením, co se týče oceněných. Nejlepší film sice vyhrál snímek Bratři o bratrech Mašínech, nezískal však žádnou další kategorii. Proč? Větší pozdvižení, než kdo za co cenu získal, způsobil průběh ceremoniálu, při kterém byl poněkud nevybíravým způsobem přerušen projev režisérky Darji Kaščejevy.
Proč Češi tolik milují kriminálky a umíme je točit? A jaký je v současnosti recept na Oscara? Dozvíte se ve videu.