Může nás sledovat software čínských aut? Technicky to možné je, varuje Lukáš Kintr, ředitel NÚKIB
V kyberprostoru zuří válka. A pořád zesiluje. „Není žádným tajemstvím, že v kyberprostoru se hodnoty naší civilizace a západní pojímání demokracie a svobody snaží narušit především Rusko a Čína. Jen za minulý rok jsme v Česku zaznamenali 262 vážných kyberútoků. Část z nich mají na svědomí státní entity, další provedly skupiny, které jim fandí,“ varuje v rozhovoru pro nové vydání Reflexu Lukáš Kintr, ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. Ten se domnívá, že sledovat by nás mohly v zájmu cizích mocností i systémy, které jsou namontovány ve věcech běžné spotřeby, třeba v autech.
Už nějakou dobu se hovoří o možném zneužití systémů konektivity, které zahrnují Wi-Fi, Bluetooth, satelitní i další komunikační technologie, případně systémy autonomního řízení, v automobilech. Podle některých expertů tyto technologie by mohly být zneužity pro nezákonné sledování, narušení kritické infrastruktury, nebo sabotáže. Na dotaz Reflexu, zda by nás například software namontovaný v čínských autech, která jsou ve světě stále populárnější, mohl jednou třeba odposlouchávat, odpověděl šéf Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost Lukáš Kintr takto: „Technicky to možné je. Jde jen o motivaci nějaké firmy, zda to chce skutečně dělat.“
A mohou být systémy, které se dají zneužít, i v dalších běžně užívaných výrobcích? „Vyloučeno to není. Podívejte se na sociální sítě. Ty sbírají velké objemy dat o uživatelích. Na základě profilu každého člověka mu pak podstrkují obsah, který mu imponuje. Dávají mu něco, co je podle někoho správné, to může být někdy až destruktivní. Záleží na provozovateli sítí, zda se k něčemu takovému sníží či nesníží a jak využívá sebraná data. Přitom málokdo z nás přemýšlí o tom, co bude znamenat souhlas s nějakými obchodními pravidly u některých výrobků a služeb. Málokdo omezuje funkce aplikací, které máte v mobilu, i když to jde. Je na každém z nás, zda chce data s někým sdílet. Máme dnes chytré termostaty, chytrá auta, chytré ledničky. Takže až si jednou v budoucnu půjdete do ledničky pro kolečko uheráku, myslete na to,“ říká Lukáš Kintr?
Co všechno nám hrozí v kyberprostoru a jak v něm probíhá válka mezi Západem a Východem? Jak zločinci napadají naše bankovní účty a jak se tomu bránit? I to najdete v rozhovoru s Lukášem Kintrem, ředitelem Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost v novém vydání Reflexu >>>