Vůdce klanu Campbellů: Spousta lidí si myslí, že jim whisky nechutná, dokud ji nezkusí
Ke skotskému klanu Campbellů se na světě hlásí 14 milionů lidí. Vévoda z Argyllu Torquhil Ian Campbell se kromě vůdcovství tohoto klanu věnuje i výrobě skotské whisky The Clan Campbell. Na českém trhu představuje novinku The Clan Campbell Honey, což je medová whisky, na jejíž výrobě se podílela česká master blenderka Petra Lišková.
Na český trh přichází vaše whisky The Clan Campbell. Čím je jedinečná?
Samozřejmě je velmi jedinečná pro mě, protože sdílíme stejné jméno. Jsem náčelníkem klanu Campbellů, velkého šlechtického rodu, ke kterému se hlásí 14 milionů lidí na světě. Se svým otcem jsem pracoval v oblasti whisky přes třicet let, takže skoro celý svůj život od svých dvaceti. Proto je pro mě tak jedinečná.
Je to tedy taková tradice vašeho rodu.
Asi bych neřekl tradice, ale ano, dvě generace. Můj starší syn, kterému je dvacet, se nyní o whisky také velmi zajímá a rád by to převzal po mně. Takže nejspíše to rodinná tradice bude. Zároveň je to velmi zábavná část mé práce.
Proč?
Protože je to součást naší skotské historie a DNA. Whisky je jeden z největších exportů ze Skotska a lze ji najít všude po světě. Skotští cestovatelé skrze historii si z domova brali to, co jim bylo blízké k srdci, a to whisky, skotské dorty a dudy. Whisky je velmi důležitou součástí, protože reprezentuje čas spolu, oslavy a sdílení.
Jste skotský šlechtic. Jak jste se dostal do lihovarského průmyslu?
Když jsem byl mladší, pracoval jsem v hoteliérství a pozemkovém průmyslu. Ale v polovině svých dvacetin jsem si řekl, že v tom nechci pokračovat. Nestudoval jsem medicínu, práva ani účetnictví, nechtěl jsem oznamovat lidem špatné zprávy, že jim zbývá jen pár let života, nemají peníze nebo se zabývat rozvody. Jsem ale dobrý v práci s lidmi a obchodník, chtěl jsem dělat něco, co lidem bude přinášet radost. Proto jsem se začal věnovat výrobě alkoholu. Je to něco, co si lidé užívají, prosazujeme zodpovědné pití.
Uvedli jste novou medovou příchuť The Campbell Clan whisky, na které spolupracovala česká master blenderka Petra Lišková. Můžete přiblížit důvody této spolupráce?
Med je důležitou součástí české kultury, ať už se podíváme na medovinu či jiné české výrobky s medovou příchutí. Lidem chutná. Navíc s whisky se med skvěle páruje. Lze ji přidávat do koktejlů a je to skvělý drink. Je sladší, ale ne tolik než normální whisky, ale její chuť med zvýrazňuje. The Clan Campbell Honey je speciálně namíchaný pro československý trh. Máme v plánu další produkty, které jsou určené pro trhy v různých zemích.
Je tedy pro vás český trh zajímavý?
The Clan Campbell byl dlouho pod koncernem Pernod Ricard, která se soustředí především na Francii. Francouzský trh je jedním z největších trhů pro whisky na světě. Takže když se změnil vlastník a odkoupil nás Stock Spirits Group, který se soustředí hlavně na východní Evropu, přišla touha expandovat dovoz do nových zemí, kde má Stock Spirits dlouhodobou tradici. Já osobně jsem velmi nadšený, že rozšiřujeme dovoz do nových zemí, protože je na výjezdech můžu poznat. V Praze jsem byl jen jednou před mnoha lety. Země na východě Evropy jsou pro nás zajímavé a jsme velmi soutěživí, takže se určitě mezi konkurencí neztratíme.
Je nějaký správný způsob, jak si vychutnat whisky?
Myslím, že nejdůležitější je s lidmi mluvit a dostat sklenici whisky do jejich ruky. Protože spousta lidí je přesvědčená, že jim whisky nechutná, ale když ji ochutnají, tak produkt mluví sám za sebe. A nezáleží, jestli samotnou, se sodou nebo v koktejlu. Pokud ji člověk skutečně ochutná, jsem si jistý, že si ji užije. Všem také chutná něco jiného. Navíc ta naše je velmi univerzální, měli jsme ji s jahodami, okurkami nebo čajem a vždy to bylo výborné.
Jaké máte plány do budoucna?
Nyní se soustředíme hlavně na dvě příchutě, které máme. Jsou to relativně mladé blended whisky, a protože nezrály dlouho, jsou cenově dostupné. Se Stock Spirits chceme na našem zámku Inveraray postavit vlastní palírnu whisky. Náš zámek je jednou z největších soukromých atrakcí ve Skotsku, je otevřený návštěvníkům a turistická palírna se bude k tomu všemu hodit. Zatím zjišťujeme, jestli dostaneme potřebná povolení, takže je to běh na dlouhou trať, ale jsem z tohoto projektu velmi nadšený, je to vlastně poslední dílek ve skládačce naší značky tak, aby naše whisky byla vyráběna v domovině klanu Campbell.