Petr Sokol: 5 důvodů, proč Ivan Korčok nevyhrál slovenské prezidentské volby
Druhé kolo slovenských prezidentských voleb zcela obrátilo náladu v obou táborech, do nichž si dělí současná politika u našich východních sousedů. Do prvního kola šel jako favorit předseda parlamentu a lídr koaliční strany Hlas Peter Pellegrini a skončil v něm až druhý. Před druhým kolem se mnohým zdálo, že výhoda je díky překvapivému vítězství v prvním kole na straně dlouholetého diplomata a exministra zahraničí Ivana Korčoka, který kandidoval jako občanský kandidát, ale definitivní výsledek voleb pro něj znamenal porážku. K té přispělo pět hlavních důvodů.
1) Vysoká účast
Volby rozhodla zejména účast. Ta byla tentokrát druhá nejvyšší v historii slovenských přímých prezidentských voleb. K urnám přišlo o deset procent voličů více než před dvěma týdny a účast 61 % oprávněných voličů se už skoro blížila údaji z parlamentních voleb v září 2023, při nichž se k moci vrátil Robert Fico a jeho spojenci. Průzkumy před druhým kolem signalizovaly, že vyšší účast pomůže Petru Pellegrinimu, protože řada jeho potenciálních voličů zůstala v prvním kole doma. Vedlo je k tomu asi hned několik důvodů.
Část z nich si možná řekla, že Pellegrini je velký favorit a volby vyhraje i bez jejich hlasu. Tito laxnější příznivci vládní koalice potom asi byli dost překvapeni, když jejich favorita předjel v prvním kole Ivan Korčok o celých pět procent. Najednou z jejich pohledu hrozilo, že se může stát prezidentem.
U další části voličstva Ficovy vládní koalice to zase mohlo fungovat tak, že jim před prvním kolem Pellegrini připadal příliš umírněný, trochu moc prozápadní a přehnaně liberální. Umírněná tvář tábora Roberta Fica jim zkrátka jako kandidát úplně nemusela vonět, a proto se v prvním kole neobtěžovali jít hlasovat. Nebo hlasovali pro třetího vzadu, dryáčnickou podobu ficovsko-nacionalistického tábora – Štefana Harabina. Pak ale nastoupila tvrdá negativní kampaň vládních stran, která méně známého Ivana Korčoka vykreslovala v nejhorších barvách, a levicově nacionalističtí voliči si řekli, že radši budou mít v prezidentském paláci „svého liberála“ než „amerického prezidenta“.
Pro poslední část nových hlasujících v druhém kole mohla zafungovat častá logika dvoukolových prezidentských voleb, kdy si někteří voliči říkají: „Počkám, kdo postoupí do druhého kola, a pak si z nich půjdu vybrat.“ Tenhle postoj letos na Slovensku asi utvrzovaly i předvolební průzkumy, které jasně říkaly, že kandidáti pro druhé kolo jsou dopředu jasní.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!