V Česku operují stovky ruských agentů. Jak funguje pátá kolona a kdo slouží Putinovi?
V České republice žilo koncem září 39 420 občanů Ruské federace s přechodným a trvalým pobytem. Další tisíce Rusů získaly od revoluce české občanství. Naši zpravodajci odhadují, že zde v současnosti působí nižší stovky lidí (Rusů i Čechů), kteří slouží přímo putinovským bezpečnostním službám nebo jsou rozpracováni k naverbování. Jak tento systém funguje?
Když se procházíte v Praze kolem komplexu budov, jež se jmenují Ubytovna Areál Hloubětín, uslyšíte často ruštinu. V areálu mezi ulicemi Slévačská, Nástrojářská a Poděbradská ve čtvrti Hloubětín jsou malometrážní byty k pronájmu. Bydlí zde mnoho ruských studentů vysokých škol. Těch bylo podle výzkumu Domu zahraniční spolupráce na začátku roku 2023 v České republice celkem přes 7600. Víc bylo tehdy jenom studentů ze Slovenska, na třetím místě byli Ukrajinci, kteří pod vlivem válečného stavu ve své vlasti Rusy od realizace výzkumu v počtu přeskočili.
Zastavuji u ubytovny v Hloubětíně mladého pohledného muže, když jsem zaslechl, jak se přátelsky baví rusky s jedním krajanem. Představil jsem se a řekl mu, že dávám dohromady text o Rusech žijících v Česku a jejich názorech. Říkal, že se jmenuje Oleg, a jediné, co jsem z něho dostal, bylo, že studuje na Univerzitě Karlově. Po dotazu na politiku prezidenta Putina rychle odešel. Další dva pokusy u ruských dívek dopadly podobně.
Podle lidí, kteří na českých vysokých školách studují, jsou názory mladých Rusů na Putina, válku na Ukrajinu a na Západ velmi různorodé. Někteří hovoří jako disidenti a Putina kritizují, vycházejí ale zejména z toho, že ekonomická a společenská situace v jejich vlasti podle nich není uspokojivá. Další o těchto věcech mlčí. Bojí se. Je totiž rozdíl v tom, zda se chtějí někdy vrátit do vlasti, či nikoli. Údaje českých institucí a organizací ukazují, že polovina těchto lidí chce po studiu zůstat zde nebo pokračovat někam dál na Západ. Část ruských studentů ale představují i vášniví podporovatelé moskevského autoritářského režimu a o svobodě a demokracii v našem, západním pojetí mají velké pochybnosti. Mohou mezi nimi být i lidi, které zverbovala ruská tajná služba ke spolupráci. „Zcela jistě takoví v České republice jsou, výběr ze čtyřicetitisícové ruské komunity je totiž veliký,“ řekl Reflexu jeden znalec v této oblasti.
Generálmajor Michal Koudelka, ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS), hovoří o ruské páté koloně u nás už léta a říká to hodně otevřeně. BIS varuje před činností ruských (i čínských) tajných služeb opakovaně ve svých výročních zprávách. Koudelka však neupozorňuje jen na Rusy, ale i na některé Čechy, kteří v zájmu Moskvy pracují.
„Řekněme si, co je pátá kolona. To je docela pestré uskupení lidí. Od těch, kteří ekonomicky profitují ze šíření dezinformací, přes ty, již naprosto nesouhlasí s demokratickým řádem u nás a s prozápadním směřováním České republiky, až po zoufalce, kteří za svůj životní neúspěch obviňují všechno jiné než sami sebe. A všichni ti lidé šíří lži s cílem naši společnost oslabit, rozbít, rozložit,“ prohlásil Koudelka v květnu 2022 v rozhovoru pro web Seznam Zprávy.
Na vrcholu zpravodajského potravinového řetězce stojí ale agenti ruských tajných služeb. Jak je to momentálně v Česku s nimi?
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!