Video placeholder

Bývalá továrna na ozdoby v Horním Bradle: Výroba skončila před dvěma lety, poklady místo skrývá dodnes

Lenka Matoušková

Ručně vyráběné skleněné ozdoby z Horního Bradla vždy putovaly do celého světa. V obci s více než 150 letou sklářskou tradicí se začaly vyrábět už po druhé světové válce. Po dlouhých 75 letech ale výroba v roce 2021 v době covidových omezení kvůli poklesu zahraničních zakázek skončila. Areál už má nového majitele, pořád ale připomíná tak trochu skanzen. A to nejen z období posledních dnů provozu, ale celé letité výroby. Stále jsou na místě skleněné ozdoby i barevné stopy, které za roky tvrdé práce v továrně zanechali mistři foukaného skla a sklářské malby. Pohled do pozůstatků z výroby vánočních ozdob přináší aktuální díl UrbeXu.

Stará budova bývalé sklářské huti z poloviny devatenáctého století a vedle ní socialistická přístavba. Areál bývalé továrny na skleněné ozdoby v Horním Bradle na první pohled nevypadá opuštěně. Přeci jen tu láká poutač na prodej vánočních ozdob, do kterého se v části budovy pustil nový majitel. Pohled zevnitř už ale vypadá trochu jinak. Například takzvaná foukárna budí dojem, jako by zaměstnanci zrovna odešli, téměř každou místnost zdobí zbytky barev. „My jsme objekt kupovali s tím, že jsme areál chtěli využít jako sklady. Nakonec jsme se s manželkou a s  původním majitelem dohodli, že zachováme alespoň prodejnu vánočních ozdob,” popisuje současný majitel, jednatel společnosti DOMYS Václav Šmejkal. 

Podnik předtím patřil družstvu Dvůr Králové, které je největším výrobcem ručně vyráběných a malovaných skleněných vánočních ozdob v Česku. Po uzavření výrobny v Horním Bradle se řada jejich zaměstnanců přesunula do jiných provozů firmy. Václav Šmejkal zvažuje, že na místě zřídí alespoň menší muzeum mapující historii místní výroby.