Houby a baterie likvidují PET láhve: Vědci podnikají expedice na skládky odpadu
Plísně a bakterie si v žebříčcích oblíbenosti nevedou nijak zvlášť dobře, přesto by mohly naší civilizaci pomoci s velkým problémem: ukazuje se, že některým z nich chutnají plasty. Vědce zajímají především ty, jež by bylo možné použít na likvidaci PET lahví, jejichž materiál se rozkládá stovky let a představuje velkou ekologickou zátěž. Dokonce ani odhozením láhve od koly do příslušného kontejneru svět nezachraňujete. Jen menší část obsahu kontejnerů jde k recyklaci (například na tkaniny), což ovšem problém jen oddálí, protože i ty bude nutné nakonec zlikvidovat. Větší část putuje do spaloven.
Konečným cílem vědců tudíž je měnit PET na něco jiného, co nakonec zmizí, aniž by napáchalo škody. Zkoumali proto skládky odpadů a našli mikroorganismy, které se plasty živí. Nyní se snaží mezi nimi najít největší jedlíky a přimět je k ještě většímu úsilí.
„Představte si nádobu s rozemletým plastem a na něm povlak plísně,“ říká Samantha Jenkinsová z biotechnologické firmy Biohm. „Ta plast nakonec úplně rozloží a výsledkem je materiál, který se dá použít jako potravina, krmivo nebo lék. Pracujeme na hledání takových plísní a hub, které by to uměly co nejefektivněji.“
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!