Dobrodružství poznání: Cestovatelům na Mars hrozí smrtící radiace
Jedním z největších problémů pilotované výpravy na Mars je ochrana astronautů před kosmickým zářením. Zatímco na nízkých oběžných drahách chrání posádky magnetické pole Země, dál už ochrana není. Ve skutečném vesmíru byli jen astronauti lunárního programu Apollo, ovšem pouze na několik dní, zatímco při výpravách na Mars lidem hrozí nebezpečí rakoviny, nemoci z ozáření nebo i smrti. Tým vědců z University od California, Los Angeles (UCLA) nyní zveřejnil studii proveditelnosti takové mise z hlediska radiační ochrany.
„Zjistili jsme, že problém radiace definuje požadavky na hmotnost a konstrukci kosmické lodi, ale že důležité je i správné načasování výpravy,“ uvedl člen týmu Yuri Sprits.
Zdánlivě paradoxně vědci dospěli k závěru, že mise musí proběhnout v období maxima sluneční činnosti. V té době totiž sice hrozí sluneční erupce, které mohou být zdrojem nebezpečných vysoce energetických částic, současně ale tato sluneční aktivita omezuje pronikání ještě nebezpečnějšího galaktického záření do sluneční soustavy.
Kvůli slunečním erupcím musí být loď vybavena úkrytem, do něhož se astronauti uchýlí, pokud systém sledování Slunce odhalí nebezpečnou sluneční bouři. Stěny úkrytu mohou obsahovat zásobu vody, protože vodík dokáže nebezpečné částice dobře stínit.