Robotický kolibřík s kamerou dokáže nenápadně infiltrovat hejna motýlů a pořídit unikátní záběry
Televizní společnost PBS v rámci své série Nature vydala krátký klip o motýlech druhu monarcha stěhovavý. Neuvěřitelné záběry na stromy obsypané motýly nebo jejich vznášející se hejna bylo možné pořídit pouze díky speciálnímu dronu vydávajícímu se za kolibříka.
Hlas ve videu komentuje, že se jedná o „podívanou, která bývá natočena jen zřídka, a náš špión je neškodně v jejím samém srdci.“
Robotický kolibřík byl navržen právě za účelem sledování motýlů, a to ze dvou důvodů. Kolibříci se, stejně jako motýli živí nektarem rostlin. Motýli jsou tedy na přítomnost kolibříků zvyklí a neberou je jako hrozbu. Druhým důvodem je, že klasický dron by mohl svými vrtulemi křehká motýlí těla rozmixovat. Robolibřík je ale navržen tak, aby jeho skryté vrtulky nemohly motýlům ublížit. Dokonce i když motýl přistane na ochranné mřížce vrtulek na křídlech kolibříka, nic se mu nestane.
Monarcha stěhovavý si své jméno vysloužil svou každoroční poutí do středního Mexika, kde přežívá zimu. Cestu podnikají motýli v obrovských hejnech. Protože je jejich cesta dlouhá skoro 4000 km a po cestě na ně čeká mnoho překážek v podobě přírodních živlů, ne všichni monarchové dosáhnou svého cíle. Na jaře se opět vrací do svých líhnišť v Severní Americe nebo v Kanadě, kde v obrovských hejnech sedají na stromy, na kameny a všude kolem.