Stará láska nerezaví. Vědci objevili sto milionů let starou spermii
Mezinárodní tým vědců objevil v Barmě nejstarší spermii na světě. Informovala o tom dnes agentura AFP. Vědci spermii našli v organismu oplodněné samice lasturnatky, která zhruba před 100 miliony let uvázla v jantaru. Zajímavostí je i rozměr spermie, která měří 4,6krát více než organismus samce lasturnatky. Ten dorůstá maximálně do několika milimetrů.
"To je jako 7,3 metru v případě muže vysokého 1,7 metru," uvádí Renate Matzkeová-Karaszová z Univerzity v Mnichově. Tato německá bioložka stála také u objevu 17 milionů let staré spermie, která byla dosud považována za nejstarší exemplář této buňky na světě.
Objev potvrzuje závěry mezinárodního výzkumu z roku 2009, kterého se účastnila i česká badatelka Radka Symonová z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Vědci tehdy prokázali existenci takzvané obří spermie na studiu reprodukčních orgánů 100 milionů let starých fosilií lasturnatek z Brazílie. Dochovanou spermii ale tenkrát nenašli.
Obří spermie představují pro organismy, které je produkují, velkou energetickou zátěž a vyskytují se pouze u několika málo živočišných druhů. Podobnou reprodukční strategii jako lasturnatky mají například octomilky. Jiné živočišné druhy, včetně člověka, mají vyvinutou odlišnou reprodukční strategii, která spočívá v produkci velkého množství miniaturních spermií.