Co (ne)dává smysl konsolidovat? Aneb tipy, aby byla konsolidace prospěšná
Trápí vás rostoucí ceny všeho a čím dál napjatější rodinný rozpočet, ze kterého ale navzdory tomu všemu musíte stejně pokrýt splátky hned několika úvěrů? Nějakou tu korunu i výrazně vyšší obnosy můžete ušetřit konsolidací svých závazků. Mrkněte, kdy je to opravdu nejlepší řešení a kdy dávají smysl i jiné cesty.
Konsolidace půjček a jiných finančních závazků je poměrně šikovné řešení pro všechny, kteří splácejí půjčku či půjčky aspoň dvěma poskytovatelům. Bez diskuze se vyplatí, když:
- jste si půjčili za ne zrovna výhodných podmínek (vysoké úroky nebo poplatky),
- máte půjček hned několik a s nimi hodně starostí a zařizování,
- potřebujete šetřit a nevyhazovat peníze oknem.
Výsledkem konsolidace by mělo být zjednodušení situace (budete splácet jen jednomu poskytovateli) a úspora za úroky a poplatky (s jedním poskytovatelem budete řešit jen jednu úrokovou sazbu a jedny poplatky).
Kdo může o konsolidaci půjček požádat a čeho se týká
Předně je nutno podotknout, že konsolidace půjček je výhradně pro ty, kteří spolehlivě každý měsíc včas splácí. Když banka, u které chcete dluhy konsolidovat, zjistí, že nejste zrovna bezproblémový klient, jednoduše vaši žádost zamítne.
Konsolidaci můžete využít, když máte dvě a více půjček. Horní hranice celkové dlužné částky je obvykle 500 000 až 600 000 Kč, výjimečně může být vyšší a vyšplhat se až na 1 000 000 Kč.
Počítají se sem běžné spotřebitelské úvěry, kontokorenty, kreditní karty, půjčky od splátkových společností, mikropůjčky, někdy i úvěry ze stavebního spoření. Každý poskytovatel ale může mít trochu jiná pravidla. V nemilost může upadnout leasing nebo mikropůjčka. U některých bank je možná i konsolidace nebankovních půjček, u jiných zase ne. A hypotéka je samostatná kapitola – s ostatními úvěry ji zpravidla nesloučíte, ale můžete ji refinancovat, tedy uzavřít znovu za lepších podmínek.
Pokud aktuální půjčky splácíte jen tak tak, poptejte se na možnosti konsolidace. Možná vám uleví. |
Konsolidace půjček nevyřeší každý problém
Než se začnete radovat, že toto řešení může ušetřit nějakou tu vrásku na čele i vám, spočítejte si (nebo o to požádejte někoho, kdo se v problematice orientuje), jestli se vám vůbec konsolidace vyplatí. Její prospěšnost totiž není stoprocentně platným pravidlem.
Obecně se dá říci, že konsolidace se vyplatí hlavně v případě více menších půjček, u nichž jsou vyšší úrokové sazby a poplatky. Týká se to například půjček z kreditních karet, nevýhodných mikropůjček a kontokorentu.
Sesumírujte si, kolik korun měsíčně splácíte včetně úroků a případných poplatků. Zároveň si zjistěte, jaké vás čekají sankce za předčasné splacení dluhů.
Na druhou stranu rovnice si pak postavte novou půjčku, která nahradí všechny vaše současné – to jednoduše uděláte třeba pomocí online kalkulačky. Vždy je potřeba sledovat nejen úrokovou sazbu, ale i RPSN, což je důležitý údaj vypovídající o tom, na kolik vás půjčka ročně skutečně vyjde včetně těch několikrát avizovaných poplatků (za vyřízení žádosti, za vedení účtu aj.).
Při konsolidaci si budete moci nastavit výši měsíční splátky i na nižší částku, než jakou jste doposud spláceli za všechny své závazky. Čím menší splátky ale budou, tím déle bude splácení trvat a tím více na půjčce, která vaše dluhy zastřeší, přeplatíte. I tak to za to může stát, protože i když to je v delším horizontu o něco dražší, v měsíčním rozpočtu se vám uleví.
Opatrně s půjčováním si nad rámec konsolidace
Jakmile se banka rozhodne, že vám konsolidaci půjček umožní, dost možná vám nabídne i vyšší půjčku, než která by stačila na samotnou konsolidaci, tedy splacení vašich dluhů. Pokud zrovna nutně nepotřebujete ledničku nebo pračku, protože ta vaše dosloužila, nezadlužujte se ani v tomto případě více, než je nezbytně nutné. Je to sice lákavé a možná byste si chtěli udělat radost, když už do budoucna ušetříte, zároveň je to ale značně nerozumné. Stále totiž platí, že čím méně dlužíme, tím lépe.