Jaké doklady a dokumenty jsou potřebné k žádosti o hypotéku?
Hypoteční úvěr je jednou z nejdostupnějších cest, jak se dopracovat k vlastnímu bydlení bez značných úspor. Pokud se rozhodnete využít hypotéku, měli byste vědět, že její získání je spojeno i s patřičnou administrativou.
Hypotéka je primárně bankovním produktem, v poslední době se však objevuje také v nabídkách nebankovních společností. A to v nejrůznějším podání. Standardně ji lze charakterizovat jako účelový úvěr zaměřený na věci spojené s bydlením:
- nákup nemovitosti,
- výstavba rodinného domu,
- majetkové vyrovnání,
- rekonstrukce a modernizace.
Výběr vhodného hypotečního úvěru
Ještě než vám prozradíme, jaké dokumenty jsou zapotřebí pro získání hypotéky, musí padnout zmínka o tom, jak vybrat tu nejvýhodnější. Málokdo chce totiž přeplácet více, než musí. V každém případě se vyplatí srovnat hypotéky. Dnes máte možnost získat hypotéku u mnoha institucí, rozdíly mezi splátkovými podmínkami mohou být však značné. Přesně k těmto účelům slouží srovnávací portály. Na jednom místě lze porovnat hypotéční úvěry od různých společností. A podle čeho lze hypotéky srovnávat?
- Výše hypotéky,
- celková doba splatnosti,
- úroková sazba.
Pokud jde o úrokovou sazbu, zajímejte se spíše o roční procentní sazbu nákladů známou pod zkratkou RPSN. V ní jsou totiž zahrnuty všechny příslušné poplatky. Máte tak reálnou představu o tom, co všechno vlastně přeplatíte. Tento způsob výběru hypotečního úvěru je samozřejmě spjat s řadou benefitů:
- možnost porovnat velké množství produktů,
- nemusíte obcházet banky,
- úspora času i peněz.
Toto porovnání hypoték je navíc bezplatné. Přidanou hodnotou je také to, že můžete o hypoteční úvěry zažádat online. Stačí si jen vybrat, odeslat žádost a vrhnout se na administrativní procesy.
Doklady nezbytné k vyřízení hypotéky
Každému čtenáři tohoto článku je asi jasné, že pomyslným odrazovým můstkem je průkaz totožnosti, popřípadě plná moc pro zastupující osobu. Banka totiž musí vědět, s kým jedná a koho si má důkladně prolustrovat. V rámci základních dokumentů si přichystejte následující:
- potvrzení o příjmu,
- doklady spojené s finančními závazky,
- dokumenty týkající se nemovitosti.
Každá bankovní instituce má nastavena trochu jiná pravidla. Například doklady o příjmech mohou zahrnovat nejenom potvrzení od zaměstnavatele, ale také výpisy z bankovního účtu, potvrzení o zaplacené dani, výplatní pásky a daňová přiznání.
Pro výpočet hypotéky jsou důležité i doklady opačného typu. Mezi ně patří vaše pravidelné výdaje. Banku bude jistě zajímat to, zda máte nějaké půjčky, platíte si životní pojistky, stavební spoření či nájemní smlouvy. Na základě těchto dokumentů lze mimochodem provádět i výpočet hypotéky.
Dokumenty týkající se nemovitosti
Vedle osobních dokladů jsou to také ty související s financovanou nemovitostí. Pokud budete dům kupovat, měla by to být kupní smlouva. Jestliže chcete použít peníze na výstavbu, připravte si stavební povolení, projektovou dokumentaci, rozpočet a jiné. A jaké další dokumenty k nemovitosti vám přijdou vhod?
- Odhad nemovitosti,
- výpis z katastru nemovitostí,
- pojistná smlouva,
- geometrický plán,
- fotografie nemovitosti,
- vlastnická práva a podobně.
Nutno podotknout, že hypoteční úvěr nemusí být primárně využit pouze pro financování nemovitosti jako takové. Hypotékou lze řešit refinancování jiné hypotéky. Jednoduše vyměníte méně výhodnou hypotéku za tu výhodnější. V ten okamžik si nachystejte původní úvěrovou smlouvu nebo původní zástavní smlouvu.
V každém případě myslete na to, že získání libovolného hypotečního úvěru je vždy spjato s jistou administrativou zabírající určitý čas.