Zdroj: Klikpojisteni.cz, s.r.o.

Zima klepe na dveře. Tipy, jak si doma udělat teplo a nezruinovat při tom rodinný rozpočet

Reklama

I přesto, že se zdá, že ceny energií nedosahují takových výšin jako minulý rok, je stále dobré po očku sledovat stupně na topení a zavčas zamezit zbytečnému přeplácení za energie. Jak se tedy v zimních měsících zahřát a zároveň ušetřit korunky v rodinném rozpočtu? A proč není vhodné spát v příliš vytopené místnosti a jak zajistit, aby vytoužené teplo neutíkalo z domu nebo bytu pryč?

Zdá se, že léto ještě nedávno pokukovalo za rohem, ale brzy nás přepadne podzimní chlad a zimní mrazíky. Bude čas na vlněné svetry, šály a čepice, horký čaj a také na otáčení termostatickými hlavicemi na radiátorech.

S blížící se zimou se opět na povrch vynořují obavy z vysokých nákladů na topení a energii. Ano, ceny vytápění v poslední době šplhají vzhůru, ale není proč zoufat. Existuje několik efektivních způsobů, jak se vyhnout nedoplatkům, aniž byste – v tomto případě nedobrovolně – museli praktikovat otužovací metodu populárního Wima Hofa.

Jak na to? Zaprvé je důležité si uvědomit, jak správně doma topit. Učit bychom se v tomto ohledu měli paradoxně od jižanských národů, například Španělů, kteří doma netopí téměř vůbec a jsou v domácnostech zvyklí na nižší teploty.

Jaká teplota je ideální?

Odborníci tvrdí, že optimální teplota v obýváku a dětských pokojích by měla být kolem 20 až 22 °C. Koupelna by měla být trochu teplejší, tak okolo 24 °C, ale co se týče chodby a nepoužívaných místností, tam můžete termostat klidně snížit. A pokud jste dospělí, co spíte ve své královské ložnici, měla by tam být teplota o něco nižší, tak kolem 17 °C.

Klikpojisteni.cz, s.r.o.

A proč? No, protože teplota v ložnici může ovlivnit kvalitu našeho spánku. Naše tělesná teplota přirozeně klesá večer, což je signál pro naše tělo, že je čas jít spát. Pokud je okolní teplota příliš vysoká, může to narušit tento proces, což znamená, že usínání může být složitější a kvalita spánku horší. Nikdo přeci nechce být po ránu nepříjemný a nevyspalý. Je tedy lepší nechat přes noc topení v chladu a dát šanci pořádnému spánku.

Zateplení, těsnění oken ale i nastavení termostatu

Věděli jste, že nejen snížením teploty v ložnici omezíte spotřebu energie? Pokud chcete spořit elektřinu nebo plyn efektivně, je dobré podívat se na celkové zateplení bytu nebo domu. To totiž může spotřebu vytápění stáhnout klidně i o polovinu.

„Kvalitní zateplení obvodových stěn sníží náklady na vytápění o více jak polovinu a tepelné úniky o čtvrtinu. Návratnost investice se přitom v tuhle chvíli pohybuje okolo deseti let, s využitím státní dotace dokonce jen let osm,“ radí Martin Vašek z ČSOB. Pokud máte stará okna, moderní trojvrstvá mohou snížit tepelné ztráty a zároveň udržet v létě příjemnou chladnou teplotu.

Důležité je mít správně nastavený termostat. Pokud máte programovatelný termostat, nastavte rozvrh vytápění tak, aby se automaticky přizpůsobil vašemu dennímu režimu.

Například lze nastavit nižší teplotu na dobu, kdy jste v práci, vyšší teplotu si naopak dopřejte ve chvílích, které trávíte doma.

Moderní termostaty nebo chytré radiátory umožňují dokonce programování teploty v každé místnosti zvlášť, což vám pomůže ušetřit energii a peníze. A když chcete teplotu regulovat na dálku, můžete to udělat pomocí mobilní aplikace.

Klikpojisteni.cz, s.r.o.

Hřejivá vlna nebo srovnávač

Pokud přes veškeré rady nedojde ke kýženému snížení účtů za energie, nezbude nic jiného, než jako Španělé navléknout svetry i ponožky a pomalu snižovat teplotu v jednotlivých místnostech domácnosti. Anebo se zaměřit na dodavatele energií, kteří mnohdy nabízejí lukrativní nabídky za výhodnější ceny.

Srovnání cen elektřiny a plynu tak může být přesně to, co v domácnosti potřebujete. Existuje několik webů, jako klik.cz, porovnej24 nebo srovnejto.cz, které vám ukážou, kde můžete najít výhodnější ceny a smlouvy.

„Přechod k levnějšímu dodavateli není nijak náročný. Pokud tedy máte pocit, že energie u toho svého přeplácíte, nebojte se změny. Je to rozhodně efektivnější a pohodlnější řešení než domácí otužování,“ uzavírá Tereza Procházková z klik.cz.