Zdroj: DECASPORT s.r.o.

Proč je duševní hygiena tak důležitá

Reklama

Duševní hygiena je klíčovou složkou našeho celkového zdraví a pohody, ale přesto je často opomíjena nebo nedostatečně zvýrazněna v rámci každodenní péče o sebe. Je třeba to změnit.

Podobně jako fyzická hygiena je i duševní hygiena nezbytná pro udržení dobrého zdraví a pro ochranu našeho psychického stavu před negativními vlivy. V dnešním rychlém a stresem nasáklém světě je zkrátka důležité na svém duševním zdraví proaktivně pracovat. V tomto článku prozkoumáme, co to duševní hygiena vlastně je a proč je tak důležitá.

Co je to duševní hygiena

Duševní hygiena je termín, který popisuje soubor činností a praktik určených k udržení a zlepšení duševního zdraví a pohody. Podobně jako fyzická hygiena, která zahrnuje činnosti jako je pravidelné mytí rukou nebo čištění zubů k prevenci nemocí, se duševní hygiena zaměřuje na prevenci psychických problémů a podporu psychické pohody. V dnešní době, kdy lidé čelí neustálým stresům a výzvám, by se měla duševní hygiena stát nezbytnou součástí každodenního života.

Prevence psychických problémů

Jedním z hlavních důvodů, proč je duševní hygiena zásadní, je její úloha v prevenci psychických problémů a poruch. Její součástí je naučit se techniky a nalézt si i vlastní způsoby, jak bojovat se stresem, který je velmi častým spouštěčem psychických problémů. Tím, že se naučíme rozpoznávat a řešit stresory ve svém životě a pracovat s nimi, výrazně prospějeme našemu duševnímu zdraví.

Zlepšení kvality života

Udržování duševní hygieny může výrazně zlepšit kvalitu života. Když se cítíme psychicky dobře, jsme schopni lépe čelit výzvám, jsme produktivnější a máme lepší vztahy s ostatními. Cítíme větší radost ze života a jsme odolnější vůči každodennímu stresu.

Podpora fyzického zdraví

Duševní a fyzické zdraví jsou úzce propojené. Chronický stres nebo neřešené psychické problémy mohou mít negativní dopad i somaticky. Může se to projevit  třeba vysokým krevním tlakem, oslabenou imunitou, horším trávením, nezdravou kůží a podobně. Pravidelná péče o duševní zdraví tak může mít přímý pozitivní vliv i na to fyzické.

Jak pracovat na své duševní hygieně 

  • Pravidelné cvičení je účinný lék. Fyzická aktivita je prostě velmi efektivní zbraň proti stresu a podporuje duševní pohodu. Vypravte se na kolo nebo elektrokolo a dopřejte si pravidelně pořádnou projížďku. Posloužit mohou třeba i in-line brusle nebo koloběžka. Dělejte zkrátka to, co vás baví, hlavně když se u toho hýbete více než obvykle. Pro inspiraci si můžete třeba projít nejbližší pobočku Decathlonu či jiného prodejce sportovního vybavení.
  • Nepodceňujte dostatek kvalitního spánku. Spánek je klíčový pro regeneraci a udržení duševní rovnováhy.
  • Stále dokola: jezte zdravěji. Vyvážená strava podporuje jak fyzické, tak duševní zdraví.
  • Zkuste meditaci a mindfulness. Praktiky, které pomáhají zklidnit mysl a soustředit se na přítomný okamžik jsou účinnou pomůckou k udržování duševní hygieny.
  • Důležitý je i sociální kontakt. Udržování vztahů s rodinou a přáteli může poskytnout oporu a snížit pocit osamělosti. Vřelé objetí a pár hezkých slov mohou udělat mnoho.
  • Nebojte se sebereflexe a sebepoznání, posouvají nás dál. Pravidelné hodnocení svých emocí a myšlenek pomáhá rozpoznávat a řešit emoční problémy.
  • Nastavte hranice a naučte se říkat „ne“. Chraňte vlastní čas a energii před stresujícími vlivy, kterými může být třeba i náročný kolega či kolegyně v práci.

Duševní hygiena by měla být chápána jako neustálý proces, nikoli jako jednorázová aktivita. Je to investice do našeho zdraví a pohody, která si zaslouží stejnou pozornost, jakou věnujeme péči o naše tělo. Naštěstí se však, vzhledem k rostoucímu povědomí o významu duševního zdraví, stále více lidí učí, jak pečovat o svou psychickou pohodu. Zkuste to a sami uvidíte, že se vyplatí věnovat pravidelně čas sami sobě.