Po stopách češtiny: Názvy piv v Česku potřetí aneb Poslední runda
Snad už naposledy se setkáváme u piva s vědeckým úmyslem. Prošli jsme si názvy českých piv, které vznikly konkrétní motivací spojenou s českou zemí, kulturou, historií apod., a také ty, jež si vysloužily název popisující jejich vlastnost(i). Jenže toho máme ke jménům piv ještě moc, co nemůžeme zamlčet.
Nejprve se vraťme k domácímu úkolu z minula. Jak je to s pivem Ramses, které vyrábí Malý Janek? Přibližně v roce 500 př. n. l. v egyptském Údolí králů rozvařili datle a dali péct chleba, obojí pak spolu smíchali a doladili bylinkami. A říkali tomu pivo. Naštěstí tehdy někoho napadlo tento recept sepsat, a tak sládek v Malém Jankovi věděl, jak má při výrobě Ramsese postupovat. Výsledný produkt voní po datlích a chlebu, má tmavší barvu a hořkost byste v něm hledali těžko. Dá se říct, že název Ramses v sobě ukrývá všechno, co jsme si doposud o možnostech pojmenovávání piv řekli. Odkazuje k prastarému domovu piva, starověké egyptské kultuře, jednomu ze známých faraonů a zároveň (znalcům) napovídá, jaké ingredience mu daly chuť a vůni.
Všimli jste si, že v názvech českých piv působí zvláštní trend „radit“ konzumentům, kdy si jaké pivo mají dát? Pracovně tomu říkáme „pivní kalendář“. Teď v létě se můžeme opájet třeba Letním nářezem a Letním řezivem, obojí s nižším obsahem alkoholu. V pivovaru Chroust zvolili název v angličtině 11° Sicilian Summer, přesto i našinec rozklíčuje, že ho takový kousek se svým citrusovým aroma přenese do prosluněného Středomoří. Doporučení formulovaná ve jménu piva jsou zcela zjevná třeba u Prázdninové cyklistické 10° a Cykloopice Ale 10°. Vyladěné kousky pro nadšence jízdy na kole. Spláchnou prach z cesty, osvěží se lehkým nápojem a jeho nízký obsah alkoholu jim brzy dovolí znovu usednout do sedla.
Na podzim naopak obsah alkoholu roste, asi to pivovary vnímají jako nutnost. Například u Sv. Norberta se snaží produkcí piva Antidepressant Autumn Pale Ale 15° vyspravit rozpoložení lidí v tomto ročním období. Jestli nápoj působí antidepresivně, se nám zatím nepodařilo ověřit. V pivovaru Novopacké pivo zase dodávají naději prostřednictvím řezaného ležáku s názvem Podzimní úlet… A na uctění zemřelých nezapomínají u Falkenštejna, kde vaří Dušičkový stout 15°, samozřejmě ve smuteční barvě. Pro účely oslav k výročí sametové revoluce je tady pivo Svoboda.
S jednoduchým názvem Zima 24° přichází pivovar Sibeeria. A Vánoce? Tady máme opravdu široký výběr: Ježíšek, Tekutý kapřík, Zlatý prasátko, Chlívek vánoční a podle hrdinů oblíbené pohádky taky Petronel 13° a Uriáš 14°.
Až budete v únoru přemýšlet, čím uděláte radost své druhé polovičce, vzpomeňte si na produkt s názvem Valentýnský sen: Novopacké srdeční řezané. Speciál s láskou uvařený má tmavě mahagonovou barvu a v chuti a vůni cítíme karamel, lékořici a taky jablka. Už nepotřebujete kupovat nic dalšího.
Na jaře můžeme ochutnat třeba řezané Jarní skotačení z Podkrkonoší. Na svátky připravuje pivovar Beeranek svůj Velikonoční beránek, taky se nabízí jihlavský Velikonoční Krasličák nebo chříčské Vzkříšení. Pro čas lásky vyrobili u Albrechta Prvomájovou 23°, obsah alkoholu 9 %. Je to světlé a opravdu silné pivo. Jak přesně se má nápoj užívat, nevíme. Pro zamilované k odstranění zábran? Pro nezamilované k utopení lítosti...?
Nakonec máme ještě potřebu zmínit pivo s názvem Statečné srdíčko. Jedná se o počin pivovaru Bad Flash, který jej v roce 2019 uvařil, aby z každého prodaného půllitru věnoval deset korun Adélce Holčákové, která potřebovala po selhání srdce pomoct. Tady se dá úplně zapomenout na pivní kalendář. Poctivá APA s vůní citrusů a sušenek, chuť jemného suchého sladu a decentní závan chmelu a hlavně poselství. Pijete skvělé pivo a přispíváte tím na dobrou věc. To se dá dělat pořád.