Rezidence Královice

Rezidence Královice Zdroj: ČSNF

Královský statek Karlštejn
Královský statek Karlštejn
Projekt Chýně pod horou
3 Fotogalerie

Ceny nemovitostí rostou a pořízení vlastního bydlení je složité i drahé, ale nemovitostní fondy mají alternativu

red

Česko se v unijním žebříčku dostupnosti bydlení pohybuje na dolních příčkách. Češi si musí přichystat přes 13 svých ročních příjmů z hrubé mzdy na pořízení nemovitosti o výměře cca 70 m2. Stále také oproti obyvatelům evropských měst více upřednostňují bydlení ve vlastním než v pronájmu. Přesto se dá do nemovitostí investovat i bez jejich nákupu, například prostřednictvím nemovitostního fondu a zhodnotit finanční prostředky před nákupem vlastního bydlení a snížit si tím čerpání hypotéky.

Nejnovější data ukazují, že od konce minulého roku pokračuje zdražování nemovitostí, především u novostaveb ve velkých městech. Potvrzuje to i pohled na hypoteční trh. Nově poskytnuté hypotéky, podle dat ČBA, přesáhly v dubnu poprvé po dvou letech hodnotu 20 mld. Kč. Centrální banka předpokládá ke konci letošního roku zrychlení cenového růstu dále na meziročních 5 %. V dalších letech by pak měl růst cen zůstat na obdobných úrovních. Hlavními faktory, které mají dlouhodobě dominantní vliv, jsou postupný pokles hypotečních sazeb a rostoucí nominální příjmy domácností. „Ceny nemovitostí v Česku rostou rychleji, než je disponibilní příjem domácnosti. Ve městech je růst rychlejší a vyšší než ve zbytku země. A tento trend bude pokračovat, protože u nás máme velmi složité a zdlouhavé schvalovací procesy, které developerům nedovolí urychlit dokončení výstavby svých projektů,“ soudí Lukáš Hrma, Obchodní ředitel a člen dozorčí rady ČSNF SICAV, a.s. 

Propojení investice s nákupem nemovitosti

Alternativou před nákupem vlastního bytu nebo domu v investičním horizontu 4 let může být nechat finance zhodnocovat v nemovitostním fondu kvalifikovaných investorů (FKI). Tyto fondy poskytují z dlouhodobého hlediska stabilní zhodnocení vložených finančních prostředků podle typu investiční akcie od 5 až 10 % ročně na základě portfolia nemovitostí, zaměření a struktury aktiv. Fondy mají zkušené analytiky, dobrou orientaci na trhu a často se dostanou k nabídkám v atraktivních lokalitách dříve než běžný investor. Disponují potřebným kapitálem na koupi větších investičně zajímavých celků a tím mohou nabídnout zájemcům spoluúčast na projektech a následné výnosy, ke kterým by se jinak nedostali. Investory více chrání správa ČNB, regulace investiční společností a průběžná kontrola účelovosti s nakládáním finančních prostředků depozitářskou bankou více než je to u dluhopisů. Kotováni na Burze cenných papírů Praha zajišťuje investorům další úroveň kontroly při nakládání s jejich investicemi.

Vydělávají obce i města

Strategie nemovitostních fondů je mít diverzifikované portfolio několika developerských projektů, které staví s důrazem na vysoké standardy provedení i kvalitu tak, aby klientům bezproblémově sloužily další desítky let. Na druhé straně cílí na stabilní a nadstandardní zhodnocení vložených finančních prostředků v několika třídách investičních akcií s propojením jejich know-how a volným kapitálem investorů. Role fondu jako developera přispívá ve městech i regionech ve spolupráci se zastupitelstvy a vedením měst i obcí k jejich rychlejšímu rozvoji. Budované lokality získávají městské byty, dětská hřiště, parky, domy pro seniory, lékařské domy, školy, školky nebo retail park a tím zlepšují životní úroveň novým i stávajícím obyvatelům těchto míst.

„Při práci na projektu Pod Horou v Chýni s předpokládaným dokončením do 10 let jsme se rozhodli nabídnout stávajícím i novým investorům možnost jít s naším fondem budovat městkou část. Vytvořili jsme novou Bonusovou investiční akcii – BIA, která jim dá příležitost se více podílet na výsledcích fondu a následně na výnosech. V rámci ní garantujeme zhodnocení 5 - 9,1 % p.a. a navíc k tomuto zhodnocení bude investorům připisován bonus 0,5 % za každé získané stavební povolení a za každou kolaudaci napříč všemi projekty fondu. Čím delší investiční horizont investor zvolí, tím více bonusů může očekávat. Ostatní parametry jsou shodné s již upisovanými třídami akcií. Třídu BIA lze zahrnout i do produktu AVANT Flex,“ vysvětluje Lukáš Hrma z ČSNF.

U části zájemců o vlastní bydlení nepřekvapuje fakt, že nákup v posledních měsících a letech odložila. Důvodem nejsou jen rostoucí ceny nemovitostí a vysoká poptávka převyšující nabídku, ale třeba i vyčkávání na nižší sazby hypotečních úvěrů. Příležitostí, jak využít toto období k částečnému zhodnocení finančních prostředků, ať už prostřednictvím spořicích účtů nebo investic do jiných finančních nástrojů, tak může být investice do nemovitostních fondů. Investoři přitom zůstanou u nemovitostí a v investičním horizontu nad tři roky a daňovém zvýhodnění získají zajímavé zhodnocení vložených finančních prostředků.

„Náš fond právě teď připravuje další letošní novinku pro klienty, kteří bydlení neřeší v nejbližší době, ale v horizontu tří až pěti let, a zároveň mají volné finanční prostředky. Získají možnost zhodnotit finance a následně budou mít příležitost nakoupit nemovitost z portfolia ČSNF za zvýhodněných podmínek,“ dodává Lukáš Hrma.


Fond je fondem kvalifikovaných investorů dle zákona č. 240/2013 Sb., o investičních společnostech a investičních fondech, jeho akcionářem se může stát výhradně kvalifikovaný investor dle paragrafu 272 tohoto zákona. Správce upozorňuje investory, že hodnota investice do fondu může klesat i stoupat a návratnost původně investované částky není zaručena. Výkonnost fondu v předchozích obdobích nezaručuje stejnou nebo vyšší výkonnost v budoucnu.

Sdělení klíčových informací fondu (KID) je k dispozici na http://www.avantfunds.cz/informacni-povinnost/.V listinné podobě lze uvedené informace získat v sídle společnosti AVANT investiční společnost, a.s., City Tower, Hvězdova 1716/2b, 140 00 Praha 4 – Nusle. Další důležité informace pro investory na: https:www.avantfunds.cz

Uvedené informace mají pouze informativní charakter a nepředstavují návrh na uzavření smlouvy nebo veřejnou nabídku podle ustanovení občanského zákoníku.