Diamanty, perly, jachty a předražené umění. Jak si milionáři kupují štěstí?
Rok 1969 přinesl do historie popkultury nepřeberné množství zásadních událostí. Proběhl festival Woodstock, do kin přišla Bezstarostná jízda a Půlnoční kovboj, na scénu se vrátil Elvis, Led Zeppelin nahráli první a Beatles poslední album. V záplavě událostí by mohla zapadnout epizoda, která proběhla v restauraci luxusního newyorského hotelu. Manželská hádka s Elizabeth Taylor stála Richarda Burtona víc peněz, než co utratili pořadatelé Woodstocku za celý festival.
Elizabeth Taylor a Richard Burton se potkali na natáčení velkofilmu Kleopatra. Veleúspěšný snímek z nich udělal hvězdy první velikosti, a když slávu podpořili v roce 1964 sňatkem, zdálo se, že celý svět mluví jen o nich. Natočili spolu celkem 11 filmů, včetně klasik jako Kdo se bojí Virginie Woolfové a Zkrocení zlé ženy, a honoráře se jim jen hrnuly. Během 60. let si manželé vydělali skoro 90 milionů dolarů. Zhruba dvě třetiny té sumy obratem utratili za extravagantní dary.
Život Richarda Burtona a Elizabeth Taylor může sloužit jako názorný příklad tvrzení, že peníze štěstí nepřinesou. V garážích jejich honosných vil se tísnily řady Rolls Royců, kupovali si celá patra luxusních hotelů, vlastnili soukromé letadlo a flotilu přepychových jacht. Jejich manželství se ale utápělo v alkoholu, neustálých konfliktech a hádkách, které nejednou přerostly i ve fyzické napadání. Po vystřízlivění se snažili jeden druhého utěšit dalšími drahými dary. Jedna taková epizoda proběhla přesně před 60 lety během večeře v luxusní newyorské restauraci.
Během památného říjnového večera se herecký pár věnoval drobným hádkám, které se s přibývající hladinou alkoholu zostřovaly. Palbu invektiv završil Richard Burton nemilosrdným obviněním, že Elizabeth má ošklivé chlapské ruce. Uražená odsekla, že jestli mu její ruce připadají ošklivé, tak ať jí kouká koupit prsten, který je pomůže zakrýt. Shodou okolností se právě takový prsten objevil v nabídce šperkařské firmy Cartier a Burton nezaváhal ani na okamžik.
Hruškovitý diamant s dokonalou čirostí a váhou 68 karátů byl nalezen v roce 1966 v Jižní Africe. Do aukce šel 23. října 1969 a po dlouhé bitvě s Brunejským sultánem a Aristotelem Onasisem ho získala šperkařská firma Cartier za rekordních 1,05 milionů dolarů (v dnešních cenách asi za 6 milionů). Burtona v aukci zastupoval agent, který měl limit nastavený na rovný milion a neodvážil se ho překročit.
Prohra herce mrzela natolik, že od Cartiera drahokam hned druhý den koupil za 1,5 milionu. Diamant „Taylor-Burton“ zasazený do platinového prstenu lákal během následujících dnů k výloze salónu Cartier tisícovky zvědavců. Manželství ale nezachránil. Sérii rozchodů, rozvodů a opětovných krátkých smíření završil nešťastný pár v roce 1976 konečným odloučením. Elizabeth Taylor poté slavný prsten prodala za 3 miliony šperkaři Henrymu Lambertovi, který ho obratem prodal do Saúdské Arábie.
Příběh diamantového prstenu má šťastný konec, protože z výnosu z prodeje Elizabeth Taylor zafinancovala stavbu nemocnice v Botswaně. V historii extravagantních darů je to ale spíše výjimka.
Nešťastný rekord
Firma Cartier se v historii extravagantních darů vyskytuje několikrát. Nejzajímavější je příběh, kdy ji v roce 1917 navštívil newyorský milionář Morton Plank. Zámožný finančník chtěl ohromit svou mladou ženu perlovým náhrdelníkem. Perly ale byly na začátku 20. století nepředstavitelně drahé a Pierre Cartier si za šperk se 128 perlami účtoval rovný milion dolarů (v dnešních cenách asi dvacetinásobek). Suma byla příliš i na bohatého bankéře, klenotník mu ale navrhl řešení. Za náhrdelník požadoval výměnou Plankův dům na rohu Páté avenue a 52. ulice. Morton Plank ho nechal postavit v éře, kdy sousedil se sídlem kompletní newyorské smetánky od Rothschildů po Vanderbilty.
V roce 1917 už se ale miliardáři odstěhovali mimo město a Plank je hodlal následovat. Na Cartierův návrh proto přistoupil a čtyřpatrovou budovu s výhledem na Central Park za náhrdelník vyměnil. Doslova několik měsíců poté začaly na trh proudit perly pěstované v japonských podmořských farmách a ceny šperků se propadly o stovky procent. Když šel náhrdelník v 50. letech po smrti Maisie Plank do dražby, prodal se za pouhých 150 tisíc. Dům, ve kterém má firma Cartier dodnes své newyorské sídlo, má cenu v řádech stovek milionů. Vydařený obchod v něm připomíná portrét Maisie s perlami na krku.
Ruští bohatýři
Noblesně předražené dary mají dlouhou tradici v Rusku. Slavná ošperkovaná vejce Petera Carla Fabergého vznikala právě proto, aby jimi carské dynastie mohly ohromovat své příznivce a příbuzné. Zvyk přetrval i do dnešních dob, kdy cary vystřídali oligarchové. Zálibou v luxusních darech je proslulý Roman Abramovič. Své uměnímilovné ženě Darje koupil například originál bronzové sochy od Giacomettiho za 14 milionů dolarů, sérii obrazů ruského konceptualisty Ilji Kabakova (každý v hodnotě několika milionů) nebo triptych irského malíře Francise Bacona „Tři studie Luciana Freuda“ za 142 milionů.
Ještě víc se ale dokázal rozšoupnout miliardář Michail Gutsierev. Když se ropnému magnátovi ženil v roce 2016 syn Said, uspořádal mu na oslavu několikadenní festival, na kterém vystupovala Jennifer Lopez, Enrique Iglesias a Sting. Milujícího tatínka vyšel svatební dar na miliardu dolarů.
Bratrská rivalita
Pořádně se dokážou rozšoupnout i miliardáři indičtí. Příkladem mohou být bratři Mukesh a Anil Ambaniovi. Jejich otec Dhirubhai byl zakladatelem energetického a industriálního obra Reliance Industries a bratři si proto můžou vyřizovat sourozeneckou rivalitu skrze soutěžení, kdo dokáže utratit víc peněz najednou. Jejich škádlení vyvrcholilo v roce 2008, kdy Mukesh koupil své ženě Nině Airbus A319 za 60 milionů dolarů. Anil se nemohl nechat zahanbit a nechal své choti v Itálii postavit na míru 34metrovou jachtu. Zaplatil za ni 80 milionů, což je zhruba dvojnásobek běžné sazby za loď v této metráži. Není jasné, zda částka putovala na nadstandardní výbavu jachty, nebo jestli ji Anil zaplatil čistě jen proto, aby bratrovi vytřel zrak.
Dům s vodopádem
Zvyk obdarovávat svou drahou polovičku extrémně drahými dary evidentně nevymřel ani v Hollywoodu. Herečka Robin Givens například dostala od svého bývalého manžela, boxera Mike Tysona vanu z ryzího 24karátového zlata v hodnotě asi 2 milionů dolarů. To jsou ale drobné v porovnání s dary, které kupovala zamilovaná Angelina Jolie Bradu Pittovi. Když spolu navštívili slavnou vilu Fallingwater, kterou architekt Frank Lloyd Wright postavil nad přírodním vodopádem, zatoužil po podobném domu i Pitt.
Angelina mu proto ke 48. narozeninám koupila v kalifornských horách pozemek s vodopádem, aby si Brad mohl svůj vysněný dům postavit. O dva roky později se proslýchalo, že Brad Pitt dostal k padesátinám od manželky ostrov Petre Island na jezeře Lake Mahopac. Zpráva zněla důvěryhodně. Soukromý ostrov poblíž New Yorku totiž zdobí vila, kterou zde nechal postavit ocelář Frank Massaro podle nezrealizovaného projektu Franka Lloyda Wrighta. Majitelé ostrova ale zvěsti vyvrátili a herecký pár se zanedlouho poté rozešel. Brad Pitt se proto svého vysněného domu nad vodopádem nedočkal.