Pippi dlouhá punčocha. Jméno Pippi si švédští aktivisté přejí zařadit do hláskovací tabulky

Pippi dlouhá punčocha. Jméno Pippi si švédští aktivisté přejí zařadit do hláskovací tabulky Zdroj: Archiv

Švédská hláskovací tabulka prý diskriminuje menšiny a ženy. Místo Pettera chtějí aktivisté Pippi

Johana Kudrnová

Každý stát má pro účely radiokomunikace ustavenou oficiální hláskovací tabulku. Zatímco ta česká obsahuje jak mužská, tak ženská jména (máme Adama, Gustava, Otu, ale i Helenu, Marii a Žofii), ve Švédsku se v tabulce nachází pouze typicky švédská mužská jména. Nedostatek genderové i etnické vyváženosti nyní kritizují aktivisté, kteří požadují změnu. Na internetu se v reakci strhla debata o umělém vytváření problémů.

Švédská hláskovací tabulka byla schválena v roce 1891. Na rozdíl od například Spojených států země nikdy nepřešla k mezinárodní tabulce, kterou ustavila v roce 1955 Severoatlantická aliance. Běžný občan se s ní však v každodenním životě nesetkává, návrh na kodifikování změny tak většině lidem připadá zbytečný.

Jejich názor však nesdílí zástupci neziskové organizace Rattviseformedlingen, zabývající se diverzitou ve společnosti, a jedné z nejstarších feministických organizací ve Švédsku, kteří stávající tabulku považují za diskriminační.

Argumentují tím, že lidé s nešvédskými jmény musí často spelovat svá příjmení pomocí slov, se kterými se nemohou jakkoliv identifikovat. Tabulka tak podle nich představuje jeden z dalších symbolů eliminace etnických menšin ve Švédsku.

Další argument se vztahuje k omezeným možnostem příslušníků etnických menšin získat zaměstnání u policie nebo v armádě, která hláskovací tabulku užívá běžně. Švédskost tabulky podle nich vytváří podvědomou bariéru.

Pippi a Xena

Aktivisté však nezůstali pouze u kritiky. Ve spolupráci s lingvisty z univerzit ve Stockholmu a Lundu navrhli tabulku novou.

Pettera by tak mohla nahradit Pippi a Xerxese Xena. S nepochopením veřejnosti se pak setkal především návrh na nahrazení Kalleho arabským Khaledem. Novinářka Paulina Neuding na Twitteru napsala, že „K“ ve jméně „Khaled“ se ani nevyslovuje s čistým „k“ na začátku. Politička Ann Heberlain pak reagovala slovy: „Útok na švédské muže pokračuje.“

Ostatní požadují místo etnicky a genderově korektní tabulky přechod k té mezinárodní. Aktivisté však kritiku odpůrců nepřijímají a tvrdí, že dělají z komára velblouda. Jimi navrhovaná změna by podle nich byla pouze příznakem progrese a vstřícnosti vůči nově se usazujícím rodinám nešvédského původu a k ženám.