Profesorka Blanka Říhová: Imunologie je detektivka, vždycky je nad čím bádat
„Stárnutí není nic jiného než zlozvyk, na který opravdu zaměstnaný člověk nemá čas.“ Slavný citát francouzského spisovatele Andrého Mauroise dokonale sedí na trojici osmdesátníků, ikon ve svých oborech – na imunoložku a bývalou ředitelku Mikrobiologického ústavu Akademie věd České republiky profesorku Blanku Říhovou (80), anglistu a překladatele kompletního díla Williama Shakespeara profesora Martina Hilského (80) a profesora Pavla Pafka (82), který coby chirurg se svým týmem v roce 1997 jako první v České republice provedl transplantaci plic. V čem tkví jejich vitalita, činorodost a pozitivní vztah k práci?
Imunologie je detektivka
Přes den zasedání v přijímací komisi na doktorské studium na Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy, poloviční úvazek na Mikrobiologickém ústavu Akademie věd a posuzování grantů pro Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Večer koncert vážné hudby z 19. století, účast na křtu knihy, společenská událost ve vile Lanna a do toho všeho si ještě vyhradí čas na vnoučata. Když se člověk podívá na týdenní program profesorky Blanky Říhové, na první pohled se mu ani nechce věřit, že by takové množství různorodých akcí vůbec bylo možné vměstnat do 168 hodin. „Doma moc nejsem,“ přiznává přední česká imunoložka, která v říjnu oslavila osmdesátiny.
Blanka Říhová se narodila v roce 1942 a vyrůstala v pražských Dejvicích. Roku 1964 absolvovala Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy. Téhož roku nastoupila do Mikrobiologického ústavu tehdejší Československé akademie věd, s nímž posléze spojila celou svou profesní kariéru.
Její obor, v němž je stále aktivní, ji nepřestává fascinovat ani po téměř šesti dekádách:
„Imunologie je ten nejtajemnější a nejkrásnější obor, který jde strašně rychle dopředu,“ říká významná vědkyně a pokračuje: „I když už toho bylo v oboru hodně zjištěno, tak stejně řadu věcí nevíme, možná daleko víc. V imunologii každý týden přináší něco nového. Je to jako napínavá detektivka, od které nemůžete odejít dřív, než ji vyřešíte. V tom je tento obor sice skutečně mimořádně zajímavý, ale také těžký.“
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!