Od brambůrků k chipsům a zpět. Jak vznikla oblíbená pochoutka? A jaké chutě jsou populární dnes?
Také milujete to svůdné „křup a ham“? Slané pochutiny, z nichž nejpopulárnější jsou u nás různé brambůrky nebo chipsy, si nejméně jedenkrát do týdne dopřeje skoro polovina Čechů. Poprvé se přitom tahle dobrota z brambor objevila zřejmě už před 170 lety na americkém kontinentě.
Zatímco u nás se brambůrky průmyslově vyrábějí teprve čtyři desetiletí, jejich historie ve světě je mnohem delší. Protože si je ale nikdo nikdy nedal patentovat, zdroje o jejich původu se rozcházejí.
PÍSEŇ A AFRODIZIAKUM
Populární historkou o vynálezu bramborových lupínků je ta o kuchaři Georgi Crumovi (podle jiných zdrojů se jmenoval George Speck), potomkovi afroamerického žokeje a Indiánky z kmene Huronů. Ten měl údajně v srpnu roku 1853 v luxusní výletní restauraci v městečku Saratoga Springs ve státě New York připravovat jídlo pro Cornelia Vanderbilta (americký dopravní magnát, ve své době jeden z nejbohatších lidí světa; poznámka autorky). Tomu se ale servírované hranolky zdály příliš tlusté, a tak pokrm poslal zpět do kuchyně. V reakci na to svérázný kuchař vyrobil z brambor velmi tenké hobliny a poslal je Vanderbiltovi na stůl. Tenké plátky zákazníkovi ale zachutnaly a nová pochoutka byla na světě. Byť marketingově jde jistě o zajímavý příběh, varianta s Vanderbiltem pokulhává na několika datových neshodách. Další verze praví, že za vynálezem stála kuchařova sestra, která omylem upustila plátky brambor do horkého oleje připraveného na smažení koblih. Když je pak George vytáhl a ochutnal, rozhodl se je přidat do jídelního lístku. Každopádně o pár let později si tento kuchař otevřel vlastní restauraci, kde Saratoga Chips s úspěchem servíroval.
Dalším možným vynálezcem lupínků je britský oční lékař a amatérský kuchař William Kitchiner, který už v roce 1822 napsal knihu The Cook’s Oracle. Najdeme v ní i recept na brambory smažené na plátky nebo hobliny, jež se měly po smažení na sádle nechat vychladnout a posypat solí.
Ať tak, či onak, brambůrky se začaly šířit světem a nacházely si více a více fanoušků a samozřejmě i prodejců. Prvním, kdo začal s tímto produktem obchodovat ve velkém, byl jakýsi William Tappenden z Ohia – ten chipsy vyrobené ve své továrně rozvážel v barelech a prodával na místních trzích. Opravdovým mezinárodním hitem se ale chipsy stávají až kolem roku 1920, kdy do podnikání vstupuje obchodnice Laura Scudderová z Kalifornie, jež bramborové lupínky balí do povoskovaných papírových sáčků uzavřených nahřátou žehličkou. Na obrovskou popularitu brambůrků na americkém kontinentě poukazuje i píseň Potato Chips, kterou v roce 1952 nazpíval americký jazzman Slim Gaillard. Ten v textu jednoznačně vyjadřuje svůj vztah k pochutině: „Bramborové lupínky, sbíhají se mi sliny, křup, křup, nechci oběd, chci jedině lupínky.“ A také dodává, že: „Sáček chipsů je vždycky po ruce, ať jste v baru, venku na pikniku, nebo třeba na baseballovém hřišti.“
A JAK TO BYLO U NÁS?
V bývalém Československu se brambůrky, jak je lidově nazýváme, začaly vyrábět v roce 1982, a to díky spolupráci tehdy národního podniku Zelenina a zemědělského družstva Zeus v jihočeském Choustníku u Tábora. Výrobek pod názvem Bohemia Chips se pak poprvé objevil na výstavě Země živitelka, která se každoročně koná na přelomu srpna a září v Českých Budějovicích. Když tehdy na výstavu přijela plně naložená nákladní avia, na zboží se sesypali zákazníci a během pár minut byl celý náklad rozebrán. A to i přesto, že na tehdejší dobu byla jejich cena dost vysoká. Novinka v červeno-žlutém obalu se pak prodávala v obchodech Ovoce – zelenina. Zařadila se ovšem mezi běžně nedostupné zboží té doby, takže byla k dostání prakticky jen před Vánoci, a navíc podpultově. Bohemia Chips přitom dodnes zůstávají největším výrobcem slaných snacků v České republice a pro české spotřebitele i nejpopulárnějším – v současné době její bohaté portfolio čítá dokonce více než 60 produktů napříč nejrůznějšími kategoriemi. Všechny druhy brambůrků přitom vyrábí stále v továrně v Choustníku.
COKOLI PODLE CHUTI
Ačkoli jsou chipsy a brambůrky užívány jako synonyma, asi málokterý konzument se takovými titěrnostmi zabývá, důležitá je přece hlavně chuť. A v tomto případě prošel výrobek obrovským vývojem. Původně se totiž bramborové lupínky prodávaly neochucené s pytlíčkem soli v balení, a tak si je zákazníci mohli posypat dle chuti. Ochucené brambůrky se dostaly na trh až v padesátých letech 20. století, kdy se vylepšila technologie, jež umožnila přidání ochucovadel během procesu výroby – jako první příchuť se objevil sýr s cibulí a později pak sůl s octem. A jaké jsou nejbizarnější příchutě, na něž dnes můžete na trhu narazit? Třeba příchuť salátových okurek, skořicového koláčku, kiwi, cappuccina nebo ledového citrónového čaje. Nebo je libo bílou čokoládu s peprmintem? A pokud i to je málo, sáhnout můžete po chipsech s příchutí kachny s vietnamskou omáčkou nebo chilli s čokoládou. Pro vyznavače klasické britské kuchyně by tu také byla příchuť fish and chips či pravé anglické snídaně. Skandinávští fanoušci si zase mohou pošmáknout na lupínkách s příchutí lékořice…
Na českém trhu ale panuje tak trochu konzervativnost, nejraději máme klasické hladké solené chipsy, následují příchutě slaniny a papriky. Poslední dobou, hlavně u mladší generace, stoupá obliba i různých druhů cutů: vroubkovaných chipsů nebo třeba těch, jež mají tvar hranolků. A to i díky různým chutím, které se na trhu objevují.
SOUČÁST ZDRAVÉ VÝŽIVY?
Odborníci na zdravý životní styl a výživu jsou těmi, kdo chipsy v oblibě zrovna nemají. Vadí jim vysoký obsah tuku, soli i látek, jež se tvoří v důsledku vysokých teplot při smažení. Výrobci těchto pochutin se tak v posledních letech snaží vycházet zdraví zákazníků vstříc. Ze spotřebitelských dat vyplývá, že i do kategorie slaných dobrot se promítá globální trend zdravějšího životního stylu a lidé vyhledávají alternativy.
„Z dostupných dat víme, že každý třetí spotřebitel by uvítal více zdravějších novinek v kategorii slaných snacků. Nepřekvapí, že hlavním strašákem kategorie je množství tuku a hlavním požadavkem na produkt je intenzívní zážitek chuti. Proto jsme v roce 2022 uvedli na trh hned dvě nové řady našeho portfolia. Bohemia Čočkové chipsy a Bohemia Pop chipsy. Obě tyto řady mimo skvělou chuť a křupavý zážitek nabízejí i benefit nižšího obsahu tuku oproti klasickým chipsům, a to až o 50 procent. Čočkové navíc s vysokým obsahem vlákniny, Pop chipsy vyrobené zcela unikátní technologii bez smažení. Uvedení spojené s masívní marketingovou podporou ukazuje po roce na trhu velmi pozitivní reakce spotřebitelů a aspiraci těchto novinek na nejprodávanější položky svého segmentu,“ říká Karolína Kůtová, Senior Brand Manager Bohemia Chips.
Už jste ochutnali i vy?