Dům svépomocí: Víte, že svůj domov můžete poskládat jako stavebnici?
Postavit si dům přesně podle vlastních představ, to je sen mnohých z nás. Pokud se rozhodnete převést přání ve skutečnost, přijde řada otázek: Zvládnete výstavbu svépomocí? Jakou stavební technologii zvolit? A jak zajistit, aby byl nový dům co nejméně energeticky náročný? Odpovědi na tyto otázky najdete v článku.
Stavbu, u které je spotřeba energie tak nízká, že můžeme vynechat běžné topení bez toho, abychom omezili vlastní pohodlí, označujeme jako „pasivní“. Pokud chceme pasivní dům, měli bychom ho ideálně umístit do terénu a jednotlivé místnosti natočit dle světových stran. Dále bychom se měli zaměřit na stěnový systém, který pro výstavbu použijeme. „Pro výstavbu tohoto typu je ideální systém Maxplus. Jedná se o technologii využívající šedý extrudovaný polystyren, který je vynikajícím a odolným izolantem tepla, chladu i hluku a zajišťuje tak úsporu energie i nákladů na bydlení. Mezi přednosti tohoto systému patří snadná manipulace, rychlá stavba a cenová dostupnost. Jedná se o rozumný kompromis mezi klasickou cihelnou tvarovkou a lehkou dřevostavbou,“ radí Jiří Koudelka, manažer vývoje ze společnosti Izopol Dvořák.
Jak už bylo řečeno, systém Maxplus využívá tvárnice z pěnového polystyrenu, které jsou lehké a dokonale do sebe zapadají. Výstavba se proto obejde bez těžké mechanizace a zednických prací. Systém tak připomíná stavebnici pro dospělé, s jejíž pomocí si snadno postavíte dům svépomocí. Vyplněním betonovou směsí poté vzniká stěna s vnitřní i vnější izolací. Použitý materiál navíc umožňuje vytvořit štíhlou stěnu, která oproti klasické výstavbě šetří prostor a zbytečně nezmenšuje obytnou plochu.
Další nespornou výhodou tohoto systému je i fakt, že u něj nemůže dojít k vrzání či dunění jako u lehkých staveb a nemusí se provádět silná dodatečná izolace jako u staveb zděných. „Bát se nemusíte ani tehdy, pokud bydlíte v záplavové oblasti. Polystyren je totiž díky své struktuře odolný proti vodě a při kontaktu s ní nemění své vlastnosti. Materiál mimo to nevytváří živnou půdu pro mikroorganismy, nehnije, neplesniví a netrouchniví,“ vysvětluje Koudelka.
Základ energeticky úsporné stavby, bychom už měli, ale nesmíme samozřejmě zapomínat ani na další důležité skutečnosti. „Obvodové stěny domu jsou jen jedním z bodů, které tvoří obálku energeticky úsporné stavby. Pozorní musíme být také při návrhu střechy, oken či dveří. Ty by se měly co nejvíce přibližovat parametrům stěny,“ radí na závěr Koudelka.