Hloupá nahrávka Rusům. Kanadský parlament při Zelenského návštěvě tleskal ukrajinskému esesákovi
Předseda dolní komory kanadského parlamentu Anthony Rota se omluvil, že při návštěvě ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Kanadě vzdal hold 98letému ukrajinskému imigrantovi, který za druhé světové války bojoval na straně nacistů. Informovala o tom dnes agentura Reuters.
Anthony Rota na pátečním zasedání parlamentu uvítal kanadského občana ukrajinského původu Yaroslava Hunku a ocenil ho jako "ukrajinsko-kanadského veterána druhé světové války, který bojoval za nezávislost Ukrajiny proti Rusům, a ukrajinského a kanadského hrdinu".
Ocenění Hunky ze strany předsedy Poslanecké sněmovny odsoudila v neděli židovská organizace pro lidská práva Přátelé Střediska Simona Wiesenthala a vyzvala Rotu k omluvě. (Rotovy) výroky "ignorují fakt, že Hunka byl členem 14. granátnické divize SS, nacistické jednotky, jejíž zločiny proti lidskosti během holokaustu jsou dobře zdokumentované", uvedla organizace. "To, že válečný veterán, který sloužil v nacistické jednotce, byl v parlamentu oceněn potleskem vstoje, je šokující," dodala organizace.
Divize SS Galizien, což bylo označení pro 14. granátnickou divizi SS, byl útvar původně vytvořený z haličských dobrovolníků ukrajinského původu, který bojoval na straně Německa proti Rudé armádě. Agentura Reuters v této souvislosti připomněla, že desítky tisíc Ukrajinců se za druhé světové války připojily k nacistům, které vnímali jako osvoboditele od sovětského útlaku. Miliony dalších Ukrajinců bojovaly v řadách sovětské Rudé armády.
Incident v kanadském parlamentu podle Reuters nahrál ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, který loni v únoru zahájil invazi na Ukrajinu, což odůvodnil nutností sousední zemi "demilitarizovat a denacifikovat". Kreml dnes označil ovace pro ukrajinského člena někdejší nacistické jednotky za skandální.
"Mnoho západních zemí, včetně Kanady, vychovalo mladou generaci, která neví, kdo na čí straně bojoval a co se za druhé světové války stalo. Neví nic o hrozbě fašismu," prohlásil dnes podle agentury Reuters mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Rusko v současné době vede "nesmiřitelný boj proti fašismu, který se pokoušel zabydlet v centru Evropy, na Ukrajině", dodal Peskov.
Rota se v neděli za své vyjádření omluvil a uvedl, že ocenění ukrajinského rodáka v parlamentu byla jeho iniciativa. Hunka prý totiž pochází z jeho volebního obvodu. "Později jsem se dozvěděl nové informace, takže toho nyní lituji," prohlásil. "Především bych se chtěl omluvit židovským komunitám po celé Kanadě a ve světě," dodal.
Kanadský premiér Justin Trudeau se od záležitosti distancoval. Uvedl přitom, že on ani ukrajinská delegace nebyli o pozvání Yaroslava Hunky do parlamentu informováni.
Opoziční předák Pierre Poilièvre nicméně vládu kritizoval za "závažnou chybu". "Odbor protokolu premiérovy kanceláře nese odpovědnost za schvalování všech hostů a programu státních návštěv tohoto typu," uvedl šéf konzervativců.