Nové, starší i klasické absurdní filmové komedie: vybrali jsme pro vás desítku těch nejlepších

Nové, starší i klasické absurdní filmové komedie: vybrali jsme pro vás desítku těch nejlepších Zdroj: red

Nové, starší i klasické absurdní filmové komedie: vybrali jsme pro vás desítku těch nejlepších

-red-

Když ve filmech nahradíte lásku bizarními situacemi a drobtem společenské satiry, může z toho vzniknout kritická a pořádně kousavá absurdní komedie. Což ale neznamená, že se u ní nebudete královsky bavit. Vybrali jsme pro vás top deset komedií, která se ideálně hodí na lednovou návštěvu vašeho oblíbeného kina, či na příjemně strávený večer ve vašem obýváku.

To se mi snad zdá (2024)

Prestižní zahraniční média označují černou komedii o nenápadném profesorovi, který se najednou začne objevovat ve snech miliónů lidí po celém světě, za okamžitou klasiku, kultovní dílo nebo dokonce nejlepší absurdní komedii posledních let. Nicolas Cage v roli nepříliš populárního stárnoucího muže přímo září a jeho tělesné herectví je zdrojem nespočtu vtipných scének. Jestli si po svátcích chcete odpočinout v kině, To se mi snad zdá se tam objeví už 11. ledna.

Je mi ze sebe špatně (2022)

Na první dobrou může vypadat norsko-švédský snímek Kristoffera Borgliho jako další z řady intelektuální zrcadel společnosti, které vás možná zaujmou svým konceptem, ale bavit se u něj moc nebudete. Kousavě satirická komedie ale klame tělem: mladý Nor má totiž skvělý cit pro vtip a výstižné dialogy, které možná až někdy bolí slyšet. Portrét jednoho vykloubeného vztahu vysloužil mladému režisérovi pozvánku do hollywoodského průmyslu a o jeho úspěchu se můžete právě teď přesvědčit v kinech na výše zmíněném filmu To se mi snad zdá.

Trojúhelník smutku (2022)

Režisér Ruben Östlund zaručené umí bavit davy, ať už je tomu tak okázale (snímek Čtverec) nebo v intimnější formě (Vyšší moc). V Trojúhelníku smutku se rozhodl podívat na zoubek influencerům a módnímu světu - a jeho zvrácená variace na Pána much opět slavila oborovský úspěch. Evidentně se stačí řídit geometrickými tvary a skvělý film, Zlatá palma z Cannes i výjimečný divácký zážitek je zaručen.

Truman Show (1998)

Co by se stalo, kdybyste najednou zjistili, že celý váš život je lež a vy jste k smíchu celé populaci? Australský režisér Peter Weir natočil v roce 1998 podvratnou komedii o nebohém muži, jehož každodenní život je předmětem populární televizní show a třicet let tak diváci sledují každý jeho krok. Dnes již legendární komedie s excelujícím Jimem Carreym v ústřední roli trefně vystihuje naši společnost, každodenně ovlivňovanou mocí médií a ohýbáním reality.

Bokovka (2004)

Vínem provoněná a Oscary oceněná komedie Alexandra Paynea sleduje dvojici kamarádů, kteří se rozhodnou strávit posledních pár mládeneckých dní jednoho z nich v prostředí kalifornských vinic. Poněkud nesourodá dvojice zodpovědného nastávajícího manžela a bezstarostného sukničkáře v podání Thomase Hadena Churche a Paula Giamattiho vám dokáže, že ta nejlepší přátelství jsou ta, která trvají celý život a mohou na první pohled působit zvláštně. Stejně tak, jako že ta nejlepší vína mohou být ta z nejvíce zaprášených lahví.

Věčný svit neposkvrněné mysli (2004)

Joel (Jim Carrey) je zakřiknutý mladý muž, který jednoho dne ve vlaku potká energickou a extrovertní Clementine (Kate Winsletová), jenže, jak už to bývá, po čase si oba přejí, aby se snad nikdy nepotkali. Naštěstí však, díky oscarovému scénáři Charlieho Kaufmana, žijí ve světě, kde si můžete nechat vzpomínky na toho druhého vymazat. Jenže co když zjistíte, že na toho druhého vlastně zapomenout nechcete? Letos dvacetiletá, po všech stránkách vysoce kvalitní klasika Michela Gondryho patří k nejkrásnějším romantickým komediím všech dob – jestli jste ji ještě neviděli, tak šup na Amazon Prime nebo na Apple TV+!

V kůži Johna Malkoviche (1999)

Cestovní agentury dokáží zprostředkovat množství netradičních pobytů, ten ale suverénně nejbizarnější prodával chudý loutkář Craig ve filmu z roku 1999. Díky jeho společnosti jste si totiž mohli zakoupit pobyt „v kůži Johna Horatia Malkoviche“. Ulítlá komedie plná absurdních scének, na které se podíleli vrchní mistři snově absurdních snímků, Charlie Kaufman (scénář) a Spike Jonze (režie), vás vezme na netradiční filmovou cestu, u které budete sice kroutit hlavou, ale taky se neskutečně smát.

Vrtěti psem (1997)

Satirické komedii Barryho Levinsona o mediálním analytikovi, který se snaží odvrátit hrozící prezidentský skandál, se v době svého vzniku podařil husarský kousek. Jen o pár týdnů předběhla a následně předpověděla skandály Billa Clintona a název se tak vžil pro úhybné mediální manévry. Při sledování snímku, který se tak vlastně stal realitou, se sice budeme náramně bavit, na druhé zhlédnutí vás ale pořádně zamrazí.

40 let panic

Můžete žít spokojený život i bez pořádného intimního života? Určitě, ano. Alespoň tak to tedy vnímá čtyřicetiletý nesmělý Andy, který po pár nevydařených pokusech ztrátu panictví zkrátka vzdal. Problém ale přijde v momentě, kdy se to dozví jeho okolí a mermomocí má potřebu mu pomoci o něj přijít. Peprná komedie Judda Apatowa se skvělým Stevem Carellem v hlavní roli může klamat tělem, pokud jí ale i přes její vulgární humor dáte šanci, odvděčí se vám vrchovatě.

Na Hromnice o den více (1993)

Originální, zábavná a důvtipná klasika, ve které počáteční poklona patří oběma scenáristům. Moderátora počasí Phila Connorse (skvělý Bill Murray) zastihne cestou do městečka Punxsutawney, kam jede natočit reportáž o každoročních oslavách Hromnic, ohromná sněhová kalamita. Od té chvíle se ocitne lapen v časové smyčce, která ho nutí neustále se probouzet 2. února. S přežitím té vtipné šlamastyky mu pomáhá dívka Rita (Andie MacDowellová)… Lehce buddhistická, nedostižná, laskavá a jednoznačně romantická komedie.