Soud jako v banánové republice. Republikáni se sjednocují za Trumpem
Hanebný den americké historie, zmanipulovaný, ostuda soudního systému. Takto reagují republikánští politici na výsledek newyorského soudu, který shledal bývalého prezidenta Donalda Trumpa vinným ve všech 34 bodech obžaloby. Za Donalda Trumpa se postavily špičky Republikánské strany a se soudním procesem nemají slitování.
Čtvrteční rozhodnutí dvanáctičlenné poroty na Manhattanu přineslo do předvolební kampaně novou dávku emocí. Trump čelí již několika soudům napříč Spojenými státy a tento v New Yorku se týká jeho falšování obchodních záznamů, konkrétně zatajených plateb pornoherečce, s níž měl mít Trump poměr. Samotný trest se bývalý prezident dozví už 11. července, - tedy jen pár dní před začátkem celostátního sjezdu Republikánské strany, kde by měl být Trump oficiálně nominován do boje o Bílý dům. Trest se nicméně neočekává příliš přísný, hlavně kvůli Trumpově věku a trestní bezúhonnosti. Nicméně sám Donald Trump, a především jeho straničtí kolegové, však odmítají přijmout rozhodnutí poroty přijmout.
Už v průběhu soudu se za Trumpa stavěli mnozí významní straničtí představitelé. Nejvýraznější z nich, předseda sněmovny reprezentantů Mike Johnson, dokonce během jednání svolal před soudní budovu tiskovou konferenci, kde celý proces označil za “politický“ a justiční systém za “zkorumpovaný.“ Mnoho dalších kongresmanů a senátorů se objevilo dokonce v samotné jednací místnosti, aby Trumpa osobně podpořili. Někteří republikáni, hlavně ti, které letos na podzim čeká boj o křesla, byli k soudním jednáním mírnější anebo se k němu raději ani vůbec nevyjadřovali. Toto balancování ovšem ve čtvrtek skončilo.
Všichni za Trumpa
Republikáni, i přesto, že se rádi označují za stranu práva a pořádku, se nebáli zaútočit na celý justiční systém Spojených států. Lídr republikánských senátorů Mitch McConell, který se jinak s Trumpem opravdu nemusí, se vyjádřil na jeho podporu se slovy, že k soudu nemělo nikdy dojít a že po odvolání bude soud určitě zrušen. Podobně se vyjádřila i senátorka Susan Collinsová která dokonce v roce 2021 hlasovala pro impeachment Donalda Trumpa. Zdá se tak, že rozsudek spíše zatím republikány sjednocuje. McConnel i Collinsová jsou ve svých vyjádřeních ještě mírní. Ostatní straníci si už nebrali moc servítky. Marco Rubio, Trumpův soupeř z primárek 2016, přirovnal Trumpův soud k situaci na Kubě po Castrově komunistické revoluci. Další pak přidávali fráze jako „zmanipulované, výsměch vládě práva, lov na republikány, vykonstruovaný proces“ nebo přirovnání USA k banánové republice.
Nepříjemné chvíle musel strávit i republikánský kandidát na senátora, Larry Hogan, který požádal Američany, aby respektovali verdikt soudu. V několika minutách mu vysoce postavený člen Trumpovi prezidentské kampaně napsal, že si právě ukončil svoji kampaň.
Většina republikánských voličů pak jasně straní Trumpovi. V průzkumu společnosti YouGov 71 % republikánských voličů vyslovila, nesouhlas s rozhodnutím soudu a 73 % nevěří, že Trumpovi byl zajištěn spravedlivý soud. Většinová populace nicméně se soudem i verdiktem souhlasí. Jak výsledek soudu zamíchá předvolebními kartami, to ještě nevíme, ale v několika průzkumech vydaných okamžitě po rozsudku, Biden lehce zvýšil svůj náskok.
Republikáni se bohužel více a více mění ve stranu jednoho muže. Chybí jakákoliv kritika Donalda Trumpa a ti, kteří vyjádří lehké pochybení nebo neúctu k bývalému prezidentovi, jsou okamžitě odstřelováni vlastními kolegy. V listopadu pak uvidíme, jestli se sázka na Trumpa, tentokrát již oficiálně odsouzeného, do třetice vyplatí.