Protidrogová centrála chce zasahovat do práce médií. Nepřipusťme policejní cenzuru!
Národní protidrogová centrála se snaží zasahovat do práce medií a určovat, jak má referovat veřejnoprávní televize. Pokusy omezit svobodu slova obvykle začínají takhle nenápadně.
Reakce Rady pro rozhlasové a televizní vysílání|
To si opravdu policie zkouší, co jí projde? To si protidrogovka opravdu myslí, že může určovat, co a kdo, případně jaké názory, nepatří na obrazovku? Poslal jsem velmi rozhněvané dotazy plukovníku Frydrychovi. Promptně odpověděl, že si na mne nikdy nestěžoval a že jediná stížnost, kterou Radě poslal, je tato:
Stížnost Radě pro rozhlasové a televizní vysílání|
Chvíli jsem přemýšlel a nechápal. OK, pan plukovník tvrdí, že si nestěžoval přímo na mne, jak jsem vyčetl z dopisu Rady. On se jenom pokoušel zasahovat do práce nějakého mého kolegy. Přitom - zda se policie pokouší cenzurovat mě, nebo jiného novináře, je úplně jedno. A stížnost psaná na hlavičkovém papíře Národní protidrogové centrály a poslaná Radě pokusem policie zasahovat do práce medií nesporně je.
Vy si skutečně jedenadvacet let po revoluci myslíte, že policie má cenzurovat media?
Obecně se domnívám, že Policie ČR může podávat podněty Radě pro rozhlasové a
televizní vysílání, které se týkají obsahové náplně a vyváženosti pořadů. Vnímám to jako legitimní krok, který je v souladu s posláním policie. A to nechávám zcela stranou svůj osobní déletrvající pocit z médií, který by se dal nazvat cenzurou pod ekonomickým, vlivovým a konzumistickým diktátem.
Souvisí Vaše iniciativa s policejní akcí Ne liberalizační lobby, o které před devíti lety psal Váš předchůdce Jiří Komorous?
Nesouvisí.
Tak jsem rozeslal na všechny možné instituce i osobnosti dotaz, co té aktivitě NPC říkají, protože já mám tendenci ji vidět jako policejní cenzuru. Až se mi shromáždí odpovědi, najdete je samozřejmě zde, a rádi otiskneme i reakci plukovníka Frydrycha, pokud bude chtít vstoupit do diskuse.