Egypt, oblíbený cíl českých turistů, stojí před revolucí. Zatím se neradujme
Jasmínová revoluce v Tunisku je pozoruhodná, nepokoje v Alžírsku zajímavé, protivládní bouře v Jemenu jsou důležité, ale vystoupení Egypťanů proti režimu Husního Mubáraka může ovlivnit celý svět. Proč?
Egypt totiž není jen významnou destinací kam míří čeští turisté (za rok je jich až kolem 175 tisíc). Země faraónů vždy byla a zůstává velmi vlivná v arabském a muslimském světě, přestože její současné bohatství je daleko menší, než je tomu například v Saúdské Arábii. Z Káhiry jsou dodnes šířeny myšlenky a ideologie do celého arabského světa. Vždyť univerzita al-Azhar je vůbec nejstarší zařízení svého druhu na celém světě.
Takže v Egyptě jeho autoritářskou vládu nadále podporují západní země, existují daleko silnější islamistické tendence než v rozbouřeném Tunisku či Alžírsku. Případný převrat by tak mohl v budoucnosti nakonec vést ke vzniku režimu, který by byl pro Západ těžko přijatelný. Stačí si vzpomenout na oslavné ódy, které zněly v demokratických zemích po svržení íránského šáha Pahlavího v roce 1979. Jenže místo po něm vyplnil islámský totalitní stát. Jednu diktaturu nahradila v Íránu ještě horší diktatura.